Anasayfa » Beton » Aderans Nedir?

Aderans Nedir?

1 Ekim 2013  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  11.687 kez okundu


Ad
erans, kelime olarak 2 maddenin birbirine yapışması olarak tanımlanabilir.

harcının agrega yüzeyine yapışması, betonun donatı yüzeyine yapışması, boyanın kabarmadan, kalkmadan, ince bir tabaka halinde çatlamadan yüzeyde durması,  örneğidir.

Aderansın sağlanması için, imalatın tekniğine uygun olarak yapılması, özel durumlarda katkı maddelerinin kullanılması gerekmektedir. Örneğin imalatında, aderansın sağlanması için sıkıştırma işlemi doğru yapılmalıdır.  Katkılı aderansa örnek verecek olursak, olan yerlerde, eski beton ile yeni betonun kaynaşması için aderans artırıcı katkı maddesi kullanılır.

 

 

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
?, 3.3 out of 5 based on 3 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , , , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>