Anasayfa » Mimarlık » BAUHAUS

BAUHAUS

13 Eylül 2012  |  Yazar: Sinem Güner  |  Yorum Yok  |  4.509 kez okundu
BAUHAUS

1919 yılında tarafından Almanya’nın Weimer kentinde kurulmuş sanat ve mimaride yeni akımlar yaratmış bir , okuludur. Süreç içerisinde ünlü mimarlar ve gibi ünlü mimarlar okula yöneticilik yapmıştır. Nazi yönetiminin politikaları yüzünde okul iki kez taşınmak zorunda kalmıştır. 1933 yılında okulun kapanması ile bir çok sanatçı amerikaya gitmiş bu şekilde Bauhaus akımı Uluslararası Uslüp adında yayılmaya devam etmiş ve kapitalizmin sembolu haline gelmiştir.

 

 

14 yıllık bir süreçte 1250 öğrencinin eğitim gördüğü Bauhaus, alanında en başarılı mimar ve sanatçıları yetiştirmiştir. Eğitimin temelini tasarım ve endüstri okuşturmaktadır. Zamanla bu okul bir üretim merkezi haline gelmiştir. Kombine mimarlık eğitimini hedefleyen Bauhaus mimarlık, heykeltraşlık, ressamlık ve zanaatkarlığı bir bütün olarak görmekte ve uygulamalı eğitim verilmektedir.

 

Bauhaus tasarımda sadeliği amaçlar, gereksiz detaylardan kaçınılırdı. İç mekan tasarımlarında gereksiz öğelerden kaçınılırdı. Bauhaus okulunda yöneticilik yapan ünlü mimar Ludwig Mies van der Rohe’nin “ Less is More” ( Az Çoktur ) sözü  Bauhaus tasarımlarının özünü açıklamaktadır.

Okulda 7 farklı malzemeye dayanan 7 farklı eğitim stüdyosu bulunmaktaydı.

Mies Van der Rohe – Barselona Alman Pavyonu

Hannes Mayer and Hans Wittwer-Peterschule, Basel, İsviçre

Weissenhof Siedlung Stuttgart, Almanya.

Dessau Bauhaus okulu- İç mekan tasarımı

Bauhaus akımı mobilya tasarımındada etkili olmuştur. Bauhaus tasarımcıları tasarımda esneklik sağlayan çeliği mobilyalarında sıklıkla kullanmışlardır. Mies van der Rohe’nin Barselonadaki Alman Pavyonu için tasarlamış olduğu  Barselona Koltuğu avangard mimarlığın sembolü haline gelmiştir.

Peit Mondrian ve Wassily Kandinsky Bauhaus akımının öncü sanatçılarındandır.

 

Peit Mondrian – Composition in Red, Blue, and Yellow

 

TÜM RESİMLER:

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , ,
avatar

Sinem Güner

2010 Ytü Mimarlık Bölümü, 2011 Ytü İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun. Mimar olarak çalışıyor.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>