Anasayfa » İnşaat Haberleri » Bir çevreci proje daha: İstanbloom

Bir çevreci proje daha: İstanbloom

18 Nisan 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  1.578 kez okundu

, İstanbloom projesi ile İstanbul’un göbeğinde bir ilki gerçekleştiriyor. Esentepe’deki İstanbloom projesi güneş ve rüzgardan elektrik üretecek. Çevre dostu ve ekolojik yapısı ile dikkat çeken projenin Toplamda 150 milyon dolarlık yatırımla tamamlanması planlanıyor. Projede, atık kontrolü, karbon salınımının azaltılması, elektrik ve su tasarrufu gibi tüm detaylar planlandı. Yönetim Kurulu üyesi Fikret Orman, bu projenin Türkiye’nin en akıllı binalarından birisi olduğunu, yüksek teknoloji ürünü olduğunu ve ’e aday olacağını belirtti. “Doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı bir oluşum yarattık.Yeşil bina özelliğine sahip İstanbloom ile geri dönüşüme destek veriyoruz. Atık ve yağmur sularının toplanarak tekrar değerlendirilmesini sağlıyoruz” diyen Orman, projenin sonuna kadar arkasında olduklarının altını çizdi.

 

Çevreci Proje

İstanbloom Projesi’nde dünya trendlerinin takip edildiğini söyleyen Orman, atık maliyetlerinin yüzde 50-90 arasında azaltılması, yüzde 30 oranında su tasarrufunun sağlanması ve karbon salınımının yüzde 35 azaltılması gibi koşulların yerine getirildiğini belirtti. Fikret Orman, “Malum Esentepe rüzgârlı bir bölge. Bu rüzgârı elektriğe dönüştürmek için çalışma yapıyoruz” dedi.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>