Kapat

Bunları Biliyor musunuz? : İş Güvenliği

is-guvenligi-150x150 Bunları Biliyor musunuz? : İş Güvenliği– İşyerinde bir kaza olduğu zaman işverenin; bu kazayı bulunulan yerin yetkili zabıtasına, SSK kurumuna ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne ayrı ayrı kazadan sonraki iki gün içerisinde bildirmek mecburiyetinin olduğunu,

 

– Kaza geçiren işçinin her türlü sağlık yardımının işveren tarafından yapılacağını, İşverenin bu masrafları SSK’dan geri alacağını,

– Kaza zamanında bildirilmemişse SSK’nın bildirim tarihine kadarki işveren tarafından yapılan masrafları ödemeyeceğini,

– SSK ya bildirilmediğinde Kaza ile ilgili olarak yapılan masrafların SSK ‘dan geri alınamayacağını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne bildirilmediği zaman İş Kanunu’nun 77. maddesine muhalefet edildiğini,

– İş Kazası olmayan bir olayı iş kazası olarak SSK ya bildirilip, işveren tarafından kazalı için yapılan harcamalar SSK’dan geri alınmışsa , SSK nın bunu tespit etmesi halinde ödediği miktarı işverenden geri alacağını,

– 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde bulunan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu’nun ölümlü , uzuv kayıplı ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan kazalarda acil olarak toplanması gerektiğini,

– İşyeri dışında meydana gelen ancak iş kazası bünyesine giren kazaların; kazalı veya yakını tarafından işverene veya SSK’ya bildirilebileceğini,

– İşyerinde taşeronun işçisi varsa ve bu işçilerden birisinin kaza geçirmesi durumunda kaza bildirimini taşeron veya asıl işverenden herhangi birisinin yapabileceğini, taşeron bildirmemiş ise asıl işverenin bu bildirimi yapmak zorunda olduğunu,

– İşyeri hekimlerinin işyerlerinde kaza istatistikleri yapmaları gerektiğini,

Biliyor muydunuz?

 

Alıntıdır: yapisal.net

“Bunları Biliyor musunuz? : İş Güvenliği” üzerine 1 yorum

  1. Erhan Türkyılmaz dedi ki:

    İş kazaları için yapılan masrafın kurumdan tekrar alınacağı bilgisi işverenler bilmeli. Genelde kazayı saklama yoluna gidiliyor ne yazikki.

Bir Cevap Yazın