Çin’de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni
İnşaat Haberleri 5.952 0

Çin’de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni

Çi’de hızlı nüfus artışı altyapıyı zorlamakta, özellikle de büyük kentlerde yollar yetersiz kalmaktadır.. Çin halkı da bu durumdan son derece şikayetçi. Diğer yandan, Çin’deki ekonomik büyüme son hızıyla devam ederek iki haneli rakamlara ulaştı. Ülkede gayri safi milli hasıla kişi başına 4 bin dolar. Yüksek gelir düzeyi otomobil satışlarını daha da artırıyor. Bu da trafik sorununu daha da çıkmaza sokuyor.

Çin yönetimi de durumun farkında. Çin medyası, 5 yıllık kalkınma planında demiryolları inşaatına ayrılan harcamaların büyük ölçüde artacağını, karayolları projelerinin ise yavaşlatacağını duyurdu. Çin hükümeti demiryolu ulaşımının çevre ile daha uyumlu olduğunu ve çok daha kolay ulaşım olduğunu vurguluyor. Hızlı trenler için uzun mesafeli demiryolları inşaatlarına 2015 yılına kadar toplam 600 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Şangay hızlı treni de bu kalkınma projelerinden birisi.  İşte bu projeye dair bazı bilgiler :

  • Toplam hat uzunluğu :1318 km
  • Maksimum hız: 380 km/sa
  • Günde 220000, Yılda 80 milyon yolcu taşınacak.
  • Yaklaşık Maliyet: 33 milyar $
  • Dünyanın en uzun hızlı-tren hattı
  • Hat boyunca toplam 244 köprü bulunmaktadır. Bunlardan birisi de 164 km uzunluğundaki, dünyanın en uzun köprüsü unvanına sahip Danyang- Kunshan Grand Köprüsü’dür.
  • Hat boyunca toplamda 16.1 km uzunluğunda 22 tünel bulunmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için wikipedia sitesini ziyaret ediniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Beijing%E2%80%93Shanghai_High-Speed_Railway

 

[yesil]Resimler:[/yesil]

 

[kirmizi]]Belgesel:[/kirmizi]

ÇİN – HIZLI TREN – BEIJING SHANGHAI

şangay-hızlı-treni-13-300x245 Çin'de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni

 

 

 

autocad-eğitimi Çin'de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni urunler Çin'de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni

Bir Cevap Yazın