Anasayfa » İnşaat Haberleri » Çin’de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni

Çin’de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni

22 Ekim 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  5.556 kez okundu

Çi’de hızlı nüfus artışı altyapıyı zorlamakta, özellikle de büyük kentlerde yollar yetersiz kalmaktadır.. Çin halkı da bu durumdan son derece şikayetçi. Diğer yandan, Çin’deki ekonomik büyüme son hızıyla devam ederek iki haneli rakamlara ulaştı. Ülkede gayri safi milli hasıla kişi başına 4 bin dolar. Yüksek gelir düzeyi otomobil satışlarını daha da artırıyor. Bu da trafik sorununu daha da çıkmaza sokuyor.

Çin yönetimi de durumun farkında. Çin medyası, 5 yıllık kalkınma planında demiryolları inşaatına ayrılan harcamaların büyük ölçüde artacağını, karayolları projelerinin ise yavaşlatacağını duyurdu. Çin hükümeti demiryolu ulaşımının çevre ile daha uyumlu olduğunu ve çok daha kolay ulaşım olduğunu vurguluyor. Hızlı trenler için uzun mesafeli demiryolları inşaatlarına 2015 yılına kadar toplam 600 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Şangay hızlı treni de bu kalkınma projelerinden birisi.  İşte bu projeye dair bazı bilgiler :

  • Toplam hat uzunluğu :1318 km
  • Maksimum hız: 380 km/sa
  • Günde 220000, Yılda 80 milyon yolcu taşınacak.
  • Yaklaşık Maliyet: 33 milyar $
  • Dünyanın en uzun hızlı-tren hattı
  • Hat boyunca toplam 244 köprü bulunmaktadır. Bunlardan birisi de 164 km uzunluğundaki, dünyanın en uzun köprüsü unvanına sahip Danyang- Kunshan Grand Köprüsü’dür.
  • Hat boyunca toplamda 16.1 km uzunluğunda 22 tünel bulunmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için wikipedia sitesini ziyaret ediniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Beijing%E2%80%93Shanghai_High-Speed_Railway

 

Resimler:

 

]Belgesel:

ÇİN – HIZLI TREN – BEIJING SHANGHAI

 

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Çin'de Bir Mühendislik Örneği Beijing Shanghai Hızlı Treni, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>