taş şev imalatı

“taş şev imalatı” üzerine 2 yorum

 1. Hakan Gürel dedi ki:

  Bu fotoğrafta taş şev imalatı yapılırken geotekstil malzeme hala ortada gözüküyor, burada taş şilte tabakası uygulaması yapılmadı mı?

  İlaveten birkaç sorum daha var:

  Çekirdekteki malzemeyi koruyan geotekstil,yarım metrelik taş şilte, taş şev imalatı ve beton blokların ağırlıklarına nasıl dayanıyor? Malzemenin kendisinde yırtılma ya da birleşim yerlerinde ayrılma olmuyor mu?

  Bir de deniz seviyesi altında geotekstil serimi ve onun üzerine taş şilte tabakası nasıl oluyor? Denizdeki akıntı bu işlerin yapımına nasıl imkan veriyor?

  Teşekkürler. Kolay gelsin.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba

   Sanırım yanlış foto seçmişim :) Filtre tabakası %95 oranında kusursuz yapıldı diyebilirim, 3. sorunuza da cevap verirken anlatacagım zorluklar dolayısı ile bu şekilde uygulandıgı da oluyor. Yine de daha ince de olsa filtre tabaksını görebilirsiniz fotoğrafta. Zaten önlere doğru taşların tekrar kaldırıldığını görüyorsunuzdur. Dalga gelmeden önce, geçici bir koruma uygulaması diyelim. Fotoğraftaki gün, gece rüzgar hızı aşırı yüksekti ve 2-2,5 m yüksekliklerinde şiddetli dalga bekliyorduk. Bu nedenle imalatı biraz hızlı tamamladık bölgeyi kapatabilmek için diğer türlü çekirdek dolguya kadar ciddi hasar görecekti. Daha sonra taşları kaldırıp projesine uygun şekilde (50 cm şilte olacak şekilde) yaptık.

   Bulabilirsem geotekstil malzemesinin teknik özelliklerini de koyarım. Malzeme, hesaplanan dayanıma özelliklerini sağlayacak şekilde seçiliyor. Taş şilte tabakasının bir vazifesi de zaten üstündeki malzemenin keçeye vereceği zararı önlemek.Eğer şilte tabakası yanlış ya da eksik uygulanırsa, geotekstil üstündeki agır malzeme dolayısı ile zarar görür ve bozulan yerlerinde, çekirdek dolguda kaçmalar buna bağlı olarak dalgakıranda local çökmeler görülebilir. Geotekstik malzemesinin yazımda da bahsettiğim gibi vazifesi ilk 2-3 senedir. Bu süre zarfında zaten malzeme bozulsa da, dalgakıran doğal oturmasını tamamlayacağından niahi formunu kazanacaktır.

   Filtre bezinin serimi ciddi sıkıntılı bir iş özellikle dalgakıranın üstünde değil de şevli kısımlarında. MAlzemeyi sererken köşelerini agır taşlaryardımı ile sabitleyip hemen sonrasında şilte tabakasını seriyoruz. Bu uygulama, denizin sakin olduğu zamanlarda yapılıyor. Dalgalı zamanlarda bu imalatı gerçekleştirmek oldukça zor ve zaman alıcı çünkü.

   Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın