Sponsor 116 0

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Önemi

Hayati unsurların yani maddi ve manevi kayıpların yaşanma olasılığının fazla olduğu yer ve durumlar için mali güvence oluşturan sigortalama yöntemi ülkemizde yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemler genel olarak risk altında olunan noktalar için uygulanmaktadır. Ancak bir kısmı keyfi durum oluştursa da bazı grupları ise kanunlarca zorunlu hale getirilmiş sigortalardandır.

Hayatın her alanında büyük bir işlevsellik taşıyan önemli ve zorunlu sigortaların başında trafik ve gelmektedir. Bunların ülkemizde bu denli zorunlu hale getirilmesinin nedeni ise risk oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Son yıllarda yaşanan trafikteki can ve mal kayıpları göz önüne alındığında ve ya 1999 yılında gerçekleşen büyük İstanbul depreminde yaşanan kayıplar göz önünde bulundurulduğunda bu alanda sigortanın zorunlu hale getirilmesi kararı oldukça yerinde bir karardır.

Dask Zorunlu Sigortası, depremin yıpratıcı etkisini en aza indirmek ve ya yaşanan maddi kayıpları karşılamak adına 2000 yılında ülkemizde kurulmuş ve zorunlu hale getirilmiştir. Peki, nedir bu Zorunlu sigortası? Amacı nedir? Diye soracak olursanız gelin bu sigorta kurumunun kuruluş amacından biraz bahsedelim…

Zorunlu Deprem Sigortası Amacı

Bir sosyal sorumluluk adı altında kurulan özellikle 99 depreminin yıkıcı etkisinden sonra eksikliği duyulan bir sigorta olan Dask’ın genel amacı, deprem sonrası vatandaşların hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerini sağlamaktır. Bunun içinde hayatta kalan vatandaşların maddi kayıplarını, depreme bağlı oluşabilecek zararları karşılamak yani bu anlamda konutlarını güvence altına almalarını sağlamaktır.

Dask Zorunlu Deprem Sigortası, özellikle beklenen büyük bir deprem riskinden dolayı ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. Bizim ve ya bizim gibi deprem ülkesi olan yerler için son derece büyük bir önem teşkil eden bu sigorta türünün deprem anında kapsadığı güvenceler ise şöyledir;

  • Yangın
  • İnfilak
  • Yer kayması
  • Tsunami

Deprem sonrası vatandaşların oturdukları yerde ister az ister çok hasar olsun Dask onların hasarını en hızlı şekilde karşılayarak normal yaşama en hızlı şekilde dönmelerini sağlar.

urunler DASK Zorunlu Deprem Sigortası Önemi

Bir Cevap Yazın