Anasayfa » İnşaat Makinaları » Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

24 Nisan 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  9.466 kez okundu

Nedir?

Döner kepçeli ekskavatörler, madencilik ve inşaat işlerinde kullanılan, dünyanın en büyük iş makinaları olarak bilinen ağır araçlardır.

Nasıl Çalışır?

Bu devasal makinalar, büyük bir disk üzerinde dönebilen bir gövdeye sahiptirler. Gövdeye yerleştirilen kolun üzerinde bir tambur ve tamburun üzerinde kepçeler bulunur. Tambur döndükçe, kepçeler malzemeyi sökmeye başlar. Malzemeler, ekskavatörler ile sökülmeden önce patlatma vb. yöntemler ile gevşetilirler. Sökülen malzeme, konveyör bant ile makinanın ucuna kadar gövde boyunca taşınır. Orta ölçekli olanları hidrolik yürüyüş takımları ile hareket edebilirler fakat daha büyük boyutta olan döner kepçeli ekskavatörler çelik paletler üzerinde hareket eder.

Makinanın en büyük dezavantajı ise en fazla 20o eğimli kazı yapılabilmektedir. Eğer kol 20o den fazla eğimle çalıştırılırsa, sökülen malzeme banttan dökülerek nakliye problemine neden olabilmektedir.

Boyut

Büyük boyutlardaki döner kepçeli ekskavatörler yaklaşık 200 m uzunluğunda ve 100 m yüksekliğindedirler.

Maliyet

Bu devasal iş makinalarının üretimi yaklaşık 100 milyon $ dır.

Diğer Bilgiler

Montaj süreleri ortalama 5 yıldır. Makina 5 kişilik bir operatör grubu ile kontrol edilmektedir. Ağırlığı 13000 tondan fazladır. Teorik olarak kapasiteleri ise yaklaşık 12000 m3/s’dir.

 

 

Dünyanın En Büyük İş Makinası Bagger 288 Hakkında Bilgiler

Dünyanın En Büyük Makinası Videosu

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>