Eski Likör Fabrikası Arazisine Karma Proje
İnşaat Haberleri 2.245 0

Eski Likör Fabrikası Arazisine Karma Proje

mecidiyeköy-likör-fabrikası-300x151 Eski Likör Fabrikası Arazisine Karma Projeİstanbul’un en değerli bölgelerinden birisi olan Mecidiyeköy’deki Eski Likör Fabrikası’nın bulunduğu 24 dönümlük arazi üzerine, maliyeti yaklaşık 200 milyon dolar olması planlanan karma bir proje yapılacak.

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile Ortak Girişimi, Eski Likör Fabrikası arazisi üzerinde uzun zamandır beklenen uluslararası bir inşaat projesi için biraraya geldi.

Zayıf betonarme ve farklı dönemlerde kullanım maksatlarına göre yapılan ciddi tadilatlar nedeniyle risk oluşturan Eski Likör Fabrikası, aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilecek. İki kulede tamamı deniz manzaralı toplam 400 konut yer alacak. Konutlar ağırlıklı olarak 2+1 ve 1+1 dairelerden oluşacak. Proje içerisinde rezidans dairelerin yanı sıra otel ve kültür sanat merkezi de bulunacak. Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan ayrıca projede 18 bin metrekareyi ofislere ayırmayı planladıklarını söyledi.

Viatrans Yatırıma Devam Edecek

Özkan, İsviçre kökenli Viatrans’ın, Türkiye’de uzun vadede çeşitli işler yapmak istediklerini belirtti. ve şöyle devam etti: “ Grup bundan önce, Doğu ve Batı Avrupa ülkelerinde gayrimenkul işleri yapıyordu ancak sadece işletme ile ilgileniyordu. Türkiye’de kendisi ile ilgili de bir ilki gerçekleştirerek, projenin tüm geliştirme işlerini üstlendi. Türkiye’de uzun vadeli işler yapmak istiyor. Likör Fabrika’sının arazisine yapılacak projeden elde edilen gelir, yine İstanbul’a yatırılacak. Başta İstanbul’un merkez bölgeleri olmak üzere, Türkiye’de gayrimenkul projeleri yapmayı planlıyoruz. Türkiye’nin potansiyelinin farkındayız.”
Yüzde 25’i Yabancı Yatırımcılara

Özkan, inşaat çalışmalarını üstlenecek firmaya henüz karar verilmediğini, dünyanın en iyi mühendislik grubuplarından olan ARUP’u bu konu için görevlendirdiklerini söyledi. Özkan, “Türkiye’de ilk projemiz olduğu için ismi konusunda da çok hassas davranıyoruz. Projemizin ismi konusunda karara vardıktan sonra lansman toplantımızda sizlerle paylaşıyor olacağız” dedi. Özkan ayrıca İsviçreli kaynaklı fon grubunun desteği olduğundan, %75’in yerli, %25’in de yabancı yatırımcılara sayılacağını düşündüklerini belirtti.

İnşaat Başlamaya Hazır

Projedeki likör fabrikası ve ek olarak yapılan bacanın, ayrılmaz parçalar olacaklarını söyleyen Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Hem bu fabrika hem de baca tescilli yapılar. Tarih içerisinde hep değişiklikler yapılmış. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Arolat Mimarlık Grubu, bu konuda uzun zamandır çalışıyor. Tarihi bulguları belirleyerek yeni halini orjinaline en yakın biçimde yapacağız. Projenin yaratıcısı Fransız mimar Rob Mallet Stevens’ın yaptığı çizimlere bağlı kalarak yenisini inşaa edeceğiz. İnşaata başlamak için hazırız ilk kazmayı yakında vuracağız.”

Kent Parkı Yapılacak

Tasarımı Emre Arolat Mimarlık tarafından geliştirilen projede, yeni yapıların sadece fabrikanın arkasında kalan bölgede inşa edilmesi öngörülüyor. Fabrika’nın önündeki mevcut yeşil alan ise tarihi çınar ağaçlarının yerlerinde korunması ve nitelikli bir peyzaj düzenlemesi ile bir Kent Parkı’na dönüştülerek kentin bu yoğun bölgesinin nefes alması sağlanacak.

kaynak: hürriyet

 

 

autocad-eğitimi Eski Likör Fabrikası Arazisine Karma Proje urunler Eski Likör Fabrikası Arazisine Karma Proje

Bir Cevap Yazın