Anasayfa » Sponsor » FIRAT DAMLAMA SULAMA BORULARI ve SİSTEMLERİ

FIRAT DAMLAMA SULAMA BORULARI ve SİSTEMLERİ

30 Ocak 2013  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  4.940 kez okundu

Tarımsal Sulama Sistemlerinde kullanılan Damla sulama boruları, bitki gelişimi için gerekli olan suyun, boru sistemi aracılığı ile taşınıp yan boru (lateral) üzerine veya damlatıcı olarak adlandırılan özel yapıdaki araçlarla bitki kök bölgesine damlalar şeklinde uygulanmasıdır. Damlama sulama sistemleri kullanımının temel amacı; bitkinin kullanacağı suyu, istenirse aşırı bir su isteği yaratmadan bitkiye vermektir.

Damla Sulama Borusunun Avantajları

  •  Damla Sulama Boruları içine belirli aralıklarla yerleştirilen labirentler suyun istenilen miktarlarda bitki köküne verilmesini sağlar.
  •  Ayrıca, bu yöntemle suda eritilebilen gübrelerin de su ile birlikte bitki köküne ulaştırılması sağlanır.  Böylece gübre tasarrufu da sağlar.
  •  Klasik sulama yöntemlerinin uygulandığı tarımda, bitki suya ulaşabilmek için daha  fazla kök salar; fakat bu sistemde su direkt bitki köküne verildiği için bitki fazla kök salmaz ve gücün kök yerine ürüne gitmesi sağlanır.
  •  Damla sulama sistemi havadaki rutubeti azalttığı için mantar gibi rutubetli ortamda yaygınlaşan hastalıkları önemli ölçüde engeller.
  •  Yabancı ot gelişimine imkân vermez.
  •  Toprağın havalanmasını sağlar.
  • Su kullanma randımanını yükseltir. Klasik sulama yöntemlerine göre yüksek tasarruf sağlar.
  • Sulama işçiliğini en aza indirir.

 

Fırat Damla Sulama Borusu 16 ve 20 mm çaplarda, LDPE (AYPE-alçak yoğunluk polietilen) + LDPE (LAYPE-lineer alçak yoğunluk polietilen) + Siyah masterbatch (renklendirici) karışımı ile üretilmektedir.

 

Çap (mm) Boru Tipi Et Kalınlığı
Ø 16 mm Delikli 0,9 mm veya 1,0 mm
Ø 16 mm Deliksiz (düz) 0,9 mm veya 1,0 mm
Ø 20 mm Delikli 1,1 mm
Ø 20 mm Deliksiz (düz) 1,1 mm veya 1,2 mm veya 1,35 mm

 

Fırat Damla Sulama Boruları, kangal (rulo) şeklinde sarım yapılarak belli metrajlarda üretilmektedir.

 

Çap (mm) Kangal (mt)
Ø 16 mm 400 mt/kangal
Ø 20 mm 200 mt/kangal

 

Fırat , TS ISO 9261 standardına ve Zirai Kredilendirme Belgelerine sahiptir.

 

 

 

fiyatları ve damlama sulama boruları fiyatları konusunda daha fazla bilgiye Fırat damlama sulama fiyatları sayfasından ya da Fırat Plastik bayilerinden ulaşabilirsiniz.

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>