Anasayfa » İnşaat Haberleri » Hızlı Tren Canlandıracak

Hızlı Tren Canlandıracak

18 Nisan 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  3.595 kez okundu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak “Erzincan-Tunceli-Bingöl-Muş Demiryolu Projesi”  6. yılda tamamlanacak. projesinin yaklaşık maliyetinin de 2 milyar 460 milyon lira olacağı belirtildi.

 

 

Elektrik İle Çalışacak

2012-2017 yılları arasında yapılması planlanan Erzincan-Tunceli-Bingöl-Muş Demiryolu Projesi ile, Erzincan-Muş arası 73 dk da gidilebilecek. Muş Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Metin İlhan, bu hattın yapılması planlanan Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum hızlı tren hattına bağlanarak,  Van- İran bağlantısının sağlanacağını, hem yük hem de yolcu taşıyacak şekilde gidiş dönüş 2 hat  olacağını ve hattın elektrikle çalışması üzerine planlandığını belirtti. Yolcu taşımacılığı 73 dk, yük taşımacılığı ise 107 dk olarak planlanmaktadır.

Tren yolunun üzerinden geçeceği arazide kaplayacağı genişlik 14.5 m olacak.

Güzergah İçin İzin Alınacak

Çeşitli noktalarda, hattın devamı için köprü, viyadük, tünel yapılacaktır.  Proje alanının güzergahında fundalık, orman alanı, mera, baraj ve kentsel yerleşim alanları bulunmaktadır. Bu alanlar için gerekli kurum ve kuruluşlardan izin alınacağı belirtildi.

Erzincan-Muş 73 Dakika

Erzincan-Tunceli-Bingöl-Muş Demiryolu,  197+813 km olarak tasarlanmıştır. Hat, Erzincan’ın Tercan ilçesinden başlayacak, Tunceli Pülümür, Bingöl Yedisu, Karlıova ve Muş Varto ilçelerinden geçerek Muş merkezinde sona erecektir. Bu proje ile Erzincan- Muş arasında yolcu taşımacılığı 73 yük taşımacılığı ise 107 dk. da yapılabilecektir.

Çok Önemli Konuma Sahip

Erzincan-Muş demiryolu hattı,  Türkiye’nin Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya ile demiryolu bağlantısını sağlayan iki ana arteri birbirine bağlayan çok önemli bir konuma sahiptir. Bu hatlardan, kuzey bağlantısı konumundaki Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars hattının yapımını DHL üstlenmiştir. Ankara ile Kars arasında yapılacak hızlı tren projesi ve Kars-Gürcistan, Erzincan-Muş-Van-İran demiryolu güzergahları ile Avrupa-Asya arasında doğal köprü konumunda olan ülkemiz bu konumunu daha da güçlendirecektir. 

 

kaynak: insaathaber.com.tr

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Hızlı Tren Canlandıracak, 1.0 out of 5 based on 1 rating

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>