Anasayfa » Deprem, İnşaat Haberleri » İstanbul’da Hangi Binalar Yıkılacak ?

İstanbul’da Hangi Binalar Yıkılacak ?

2 Mayıs 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  1 Yorum  |  2.819 kez okundu

İstanbul’da nereler yıkılacak ? sorusunu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar cevapladı : ” 6.5 büyüklüğündeki depreme dayanamayacak tüm binalar yıkılacak ! “

Bayraktar, mülkiyet hakkının vazgeçilmez bir hak olduğunu fakat ondan önce yaşam hakkının olduğunu belirterek, Kentsel Dönüşüm ile can güvenliğinin de hedeflendiğini söyledi.

Teknik Heyet Karar Verecek

Hangi binaların yıkılacağına teknik heyetin karar verecek. Bakan Bayraktar, binanın tehlikeli olduğunu heyet raporlayacak, yetkili kuruluşlar da yaptıkları ölçüm sonucunda, 6.5 şiddetinden fazla depreme dayanamayacak binaların, mühendislik veya inşaat tekniği yönünden hatalı olan binaların, malzemesi kusurlu olan binaların yıkılacağına karar verecek dedi.

Kentsel Dönüşüm ile Altyapı da Yenilecenek

Bayraktar açıklamalarında, kentsel dönüşüm ile altyapının da yenileneceğini, şehirleşme olgusunun geriye döndürülemeyeceğini, İstanbul, Ankara, İzmir’e olan göçün önlenemeyeceğini ifade ederek,   kentlerdeki büyümenin iyi planlanması gerektiğini açıkladı. Örnek olarak İstanbul’a en az 400 km metro yapılması gerektiğini söyledi.

Ya vatandaş anlaşmazsa?

Evlerin yıkımının illa idareler tarafından yapılması gerekmediğinin altını çizen Bayraktar, “Sel, yangın, deprem, çığ düşmesi gibi doğal afetler kaçınılmazdır. Önemli olan afet yaşandığında insanların o çürük binalar yerine sağlam binalarda yaşıyor olmasıdır. Düzenlemeyle çürükleri yıkalım, yenisini yapalım, diyoruz. İsterse vatandaş kendi arasında anlaşıp, kendisi de yıkıp, yenisini yaptırabilecek” dedi.

Bayraktar, anlaşamayanın olduğu durumlarda anlaşmaya yanaşmayan kişinin hissesinin başka şahıslara satılabileceğini; satılamıyorsa da kamulaştırılacağını bildirdi. “Örneğin 10 daireli bir apartman, depreme dayanamayacağı bilimsel raporla tespit edilmiş. 9 daire anlaşmış; bir dairenin sahibi ‘yıktırmam’ diyor. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuşan Bayraktar, o kişinin hissesinin bir başka şahsa satılabileceğini, satılamazsa kamulaştırılacağını söyledi.

kaynak : hürriyet

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

1 Yorum »

 • ekb dedi ki:

  kentsel dönüşüm vatandaşa nasıl yansıyacak hala soru işaretleri var 2b yasasıda cıktı sonunda ama vatandaş hala bilgisiz bu konuda

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>