Anasayfa » Faydalı Bilgiler, İnşaat Videoları » Jet Grout

Jet Grout

10 Kasım 2014  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  6.038 kez okundu

tmp_cover_Jet Grouting - Double Fluid_A0FE2130

Nedir?

, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerin, üzerine inşaat yapılmasına elverişli hale getirilmesi amacıyla, su ve çimento karışımının(su/çimento:1/1 olur genelde, projeye göre 0,7 ye kadar inebilir)  basınçlı hava ile zemine enjekte ederek özelliklerinin iyileştirilmesidir.

Nasıl Uygulanır?

Zemine yüksek basınçla sokulan sonda istenilen derinliğe indirilir. Bu esnada enjeksiyon yapılmaz. Ancak delmenin kolaylaştırılması için su, hava, bentonit şerbeti gibi akışkanlar kullanılabilmektedir. Daha sonra yüksek basınçlı enjeksiyonla beraber sonda döndürülerek yavaş bir şekilde çıkarılır. Rotasyon hareketiyle enjeksiyon dairesel kesitli grout tabakası oluşturur. Sonda tamamen çıktıktan sonra, grout koloncuğu oluşur. Enjeksiyonun zemini yırtmasıyla oluşan çimentolu zemine soilcrete adı verilir. Aşırı basınç uygulanması, zeminde çatlama ve bu nedenle kolonlarda süreksizliğe neden olabilir. Zemin özelliklerine göre, şaşırtmalı, atlamalı, bitişik nizam vb. jet grout türleri, hesaplanan uzunluk ve ebatlarda koloncuklar şeklinde uygulanır.

Nerelerde Uygulanır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerde, zeminin gevşekliğinden dolayı forekazık, mini kazık uygulamalarında zorlanılıyorsa, kazıklı temel yapılacak derinlikte taşıtıcı zemine ulaşılamıyorsa, kazık imalatının maliyeti daha yüksek oluyorsa, zemin iyileştirmeye yönelik  jet grout uygulanabilir. Ayrıca derin kazılarda zemin kaymasını önlemek için yine jet grout uygulanabilir.

Parametrelerin Belirlenmesi
Oluşacak kesitlerin ebatları zemin özelliklerine bağlı olduğu gibi; dönüş hızı, çekme hızı, grout basıncı, grout debisi, nozzle çap
ve adedine de bağlıdır. Aşağıda tabloda çapa bağlı yaklaşık olarak sarf edilecek çimento, enjeksiyon miktarları verilmiştir.
Kolon Çapı (cm)
1 m.lik kolon hacmi
(m3)
Çimento Miktarı (kg)
Enjeksiyon Miktarı (lt)
40
0,13
57
75
60
0,28
127
170
80
0,5
226
301
100
0,79
353
471
Not: Çimento Dozajı 450 kg/ m3 tür
Su/Çimento Oranı 1/1 dir.
kaynak : http://www.zeminarastirma.com/jet_grouting.html
Jet Grout Videoları

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Jet Grout, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>