Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!
İnşaat Haberleri 3.798 2

Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!

kentsel-donusum Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!

” olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ,  TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı!

Yasayla ilgili öne çıkan bazı maddeler:
 • Riskli yapıların tespiti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelikte belirlenecek.
 • Gecekondu sahibine konut verilmeden, nakde dönüştürülüp ödenmeden veya konut yapması için arsa tahsisi yapmadan gecekondular yıkılmayacak.Gecekondu sahibine gerekirse nakdi yardım yapılacak.
 • Riskli yapıların yıktırılması için yapı maliklerine verilen süre 30 adn 60 güne çıkarıldı.
 • Riskli yapıların yıktırılması için malikler ile anlaşma yapılacak. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine kira yardımcı yapılacak.
 • Riskli binayı yıktırmayanlar, işlemleri engelleyenler  için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.
 • Bakanlığın talebi üzerine, askeri yasak bölgeler, Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarındaki taşınmazlardan; kamu idarelerine tahsisli olanlar, TOKİ ve belediyelere bedelsiz olarak devredilebilecek.
Tasarının TBMM Genel Kurulunda yasalaşmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yasa ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de Konut stokunun 20 milyona yaklaştığını bunlarında yüzde 40’a yakının elden geçmesi gerekiyor. Bunlara köy , kasaba ve şehirlerin tamamı dahil. Bunu periyotlara bölerek, 2 yıllık, 5 ,10,15,20 yıllık zaman dilimlerine planlayarak yapmak gerekiyor, çünkü çok büyük bir maliyeti var. Bunu mutlaka yapacağız. Bu benim bakanlığımın ana kaidesi, ana kulvarı. Bu konuda biz çok ciddiyiz ve bir o kadar da heyecanlıyız. Bir saniye bile vakit geçirmeyeceğiz”

 

İşte Başbakanlık tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na gönderilen kanun tasarısı ve gerekçesi: Kentsel Dönüşüm Yasası’nın tam metni için TIKLAYINIZ
kaynak: emlakkulisi


 

autocad-eğitimi Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti! urunler Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!

“Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!” üzerine 2 yorum

 1. emlak dedi ki:

  İnsanlara yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz, teşekkür ederim.
  Başarılarınızın devamını dilerim

Bir Cevap Yazın