Anasayfa » İnşaat Haberleri » Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!

Kentsel Dönüşüm Meclisten Geçti!

17 Mayıs 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  2 Yorum  |  3.738 kez okundu

” olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ,  TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı!

Yasayla ilgili öne çıkan bazı maddeler:
  • Riskli yapıların tespiti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelikte belirlenecek.
  • Gecekondu sahibine konut verilmeden, nakde dönüştürülüp ödenmeden veya konut yapması için arsa tahsisi yapmadan gecekondular yıkılmayacak.Gecekondu sahibine gerekirse nakdi yardım yapılacak.
  • Riskli yapıların yıktırılması için yapı maliklerine verilen süre 30 adn 60 güne çıkarıldı.
  • Riskli yapıların yıktırılması için malikler ile anlaşma yapılacak. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine kira yardımcı yapılacak.
  • Riskli binayı yıktırmayanlar, işlemleri engelleyenler  için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.
  • Bakanlığın talebi üzerine, askeri yasak bölgeler, Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarındaki taşınmazlardan; kamu idarelerine tahsisli olanlar, TOKİ ve belediyelere bedelsiz olarak devredilebilecek.
Tasarının TBMM Genel Kurulunda yasalaşmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yasa ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de Konut stokunun 20 milyona yaklaştığını bunlarında yüzde 40’a yakının elden geçmesi gerekiyor. Bunlara köy , kasaba ve şehirlerin tamamı dahil. Bunu periyotlara bölerek, 2 yıllık, 5 ,10,15,20 yıllık zaman dilimlerine planlayarak yapmak gerekiyor, çünkü çok büyük bir maliyeti var. Bunu mutlaka yapacağız. Bu benim bakanlığımın ana kaidesi, ana kulvarı. Bu konuda biz çok ciddiyiz ve bir o kadar da heyecanlıyız. Bir saniye bile vakit geçirmeyeceğiz”

 

İşte Başbakanlık tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na gönderilen kanun tasarısı ve gerekçesi: Kentsel Dönüşüm Yasası’nın tam metni için TIKLAYINIZ
kaynak: emlakkulisi


 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

2 Yorum »

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>