Melen Projesi’nin En Önemli Ayağı Boğaziçi Su Tüneli Tamamlandı
İnşaat Haberleri 2.732 0

Melen Projesi’nin En Önemli Ayağı Boğaziçi Su Tüneli Tamamlandı

boğaziçi-su-tüneli Melen Projesi’nin En Önemli Ayağı Boğaziçi Su Tüneli Tamamlandı

2001 yılında başlayan ’nin en önemli ayağı ve İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Tünel, 135m drinliğinden geçiyor, çapı 6 m ve toplam uzunluğu 5 bin 551  m.

 

Tarihi Problem Çözülüyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün üstlendiği ve dünyada ilk kez iki kıtayı birleştiren bir tünel olma özelliği taşıyan bu yapı ve proje kapsamında İstanbulluların içme suyu ihtiyacı karşılanacak. DSİ 14′üncü Bölge Müdürü Mehmet Yalçın Çomoğlu yüzyıllardan beri su sıkıntısını gidermek için pek çok proje üretildiğini anlatıyor: “Roma döneminde kuyulardan ve sarnıçlardan su temin edilmiş. Bizans ise Binbir Direk Sarnıcı ile üstü açık sarnıçlar yapmış. Osmanlı’da Fatih Sultan Mehmet döneminde bakımsızlık ve şehri alan orduların tahribatı yüzünden bu sarnıçlar kullanılamaz duruma gelmiş. Dolayısıyla sadece bakım ve onarım çalışmaları yapılmış. İstanbulluların su sorununu çözmek için en köklü yatırımlar ise Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait… 16. yüzyıl boyunca su temini şehrin ana problemi olmuş, zamanla su potansiyeli artmış. Ancak yine de 1994 yılı öncesinde su sıkıntısı yaşandığı bir gerçek…

Boğazın 135 m Altında

İstanbul’un şu anda mevcut su potansiyeli 1 milyar 453 milyon metreküp civarında. Nüfusun yüzde 65′inin Avrupa yakasında bulunurken su kaynaklarının çoğunluğunun Anadolu yakasında bulunmaktadır. Su kaynaklarının yüzde 45′i Avrupa, yüzde 55′i Anadolu yakasında.  Nüfus da Avrupa yakasında daha yoğun olduğundan su iletimi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu iletim de Melen Projesi kapsamında dünyada iki kıtayı birleştiren ilk su tüneli olma özelliği kazanan Boğaziçi Su Tüneli sayesinde olacak. Boğazın altından geçen su arıtılmış şekilde musluklardan akacak ve içme suyu olarak kullanılacak.

Boğaziçi Su Tüneli dört aşamalı Melen projesinin ilk kısmıydı ve geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Tüm aşamalar bitince İstanbul’un uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanack. Bu projede su 189 km mesafeden gelecek, Sakarya ile Düzce sınırını ayıran Melen Çayı’ndan Kağıthane Dağıtım Tesisi’ne kadar su geliyor. Avrupa yakasına ise Boğaziçi Su Tüneli sayesinde ulaşacak.

Beykoz ile Ayazağa arasındaki Boğaziçi Su Tüneli boğazın 135 metre altından geçiyor. Toplam uzunluğu ise 5 bin 551 metre. Ayazağa’dan çıktıktan sonra Kağıthane’de dağıtımı yapılacak. Bu tünelde önümüzdeki günlerde suyla ilgili testler başlayacak. Daha sonra ise açılışı kesinleşecek. Projenin birinci aşaması yaklaşık iki buçuk milyar TL’ye mal oldu. Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra yılda bir milyar 77 milyon metreküp su temin edilecek. Bu proje sayesinde İstanbul’a 2060′a kadar yetecek su sağlanacak.

Kaynak: Dunyabulteni.com
autocad-eğitimi Melen Projesi’nin En Önemli Ayağı Boğaziçi Su Tüneli Tamamlandı urunler Melen Projesi’nin En Önemli Ayağı Boğaziçi Su Tüneli Tamamlandı

Bir Cevap Yazın