Anasayfa » İnşaat Haberleri » Mimar Sinan’ın Geleceğe Mektubu

Mimar Sinan’ın Geleceğe Mektubu

22 Nisan 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  1 Yorum  |  7.920 kez okundu

’ın eseri olan Şehzadebaşı Cami’nin restorasyon çalışmalarında görevli olan bir inşaat mühendisi, restorasyon sırasında yaşadığı ilginç bir olayı şöyle anlatıyor:

Cami bahçesini çevreleyen havale duvarının kapısının üzerinde bulunan kemerleri oluşturan taşlarda çürümeler meydana gelmişti. Kemerlerin nasıl inşaa edildiğini teorik olarak biliyorduk fakat bu konuda pratiğimiz yoktu. Kemerlerin nasıl onarılacağı konusunda toplantı yaptık ve kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakmaya kara verildi. Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp bir yandan da yapım teknikleri ile ilgili notlar alıp kemeri baştan inşaa edecektik.

Kalıp yapıldı. Kemerin kilit taşından sökmeye başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda iki taşın birleştiği noktada silindir bir boşluğa yerleştirilmiş cam şişe bulduk. Hayret vericiydi. Şişenin içinden Osmanlıca yazılmış bir kağıt çıktı. Metni bir uzmana okuttuk. Bu mektup Mimar Sinan’ın kendisi tarafından yazılmıştı. Kağıtta şunlar yazıyordu:

Bu kemerin yapıldığı taşların ömrü yaklaşık 400 yıldır. Bu süreçte taşlar çürümüş olacak ve kemerin yenilenmesi gerekecektir. Yapı teknikleri de değişmiş olacağından kemerin nasıl yeniden inşaa edileceği bilinemeyecek. Bu mektubu, bunun nasıl yapılacağını anlatmak için yazıyorum

Mimar Sinan mektubuna böyle başlıyor ve sonra kemerin nasıl inşaa edildiğini, taşların nereden getirildiğini anlatıyordu.

Bu yazıyı paylaşma amacım, eserleriyle şaşırtan, hayranlık uyandıran, bir dahi olarak bilinen Mimar Sinan’ın başka bir yönünü anlatmaktır. Mimar Sinan, bir insanın, eserlerinin kalıcı olması için gösterebileceği çabaya bir örnektir. O dönemin imkanlarında, bir taşın ömrünü bilecek, yapı tekniğinin değişeceğini tahmin edip ona göre böylesine bir tedbir alacak,  400 sene sonrası için çözüm üretecek kadar bilgili ve sorumluluk sahibidir. Ders çıkarmalı, örnek almalıyız, bize bırakılanları üzerine katarak bizden sonrasına bırakmalıyız. Mimar ve mühendisler olarak, medeniyeti inşaa eden insanlar olarak, değerlerimize, işimize, mesleğimize sahip çıkmalıyız. Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız!  Saygılarımla…

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Mimar Sinan'ın Geleceğe Mektubu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

1 Yorum »

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>