Anasayfa » İnşaat Haberleri » Ovit Dağı Tünelinin Temelleri Atıldı

Ovit Dağı Tünelinin Temelleri Atıldı

19 Mayıs 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  4.016 kez okundu

Rize’nin İkizdere İlçesinde bulunan Ovit Dağı geçidinde, 14700 metre uzunluğundaki, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ikinci en uzun çift tüplü tünelinin temeli, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla atıldı.

 

132 Yıllık Proje Gerçek Oluyor

Başbakan, ’nin Rize ve bütün Karadeniz’i Orta Asya ile İran’a bağlayacak önemli bir güzergahın kritik geçişini oluşturan stratejik bir proje olduğunu, bu güzergahın verimli kullanılabilmesi için 2. Abdülhamit döneminden itibaren Ovit’in tünelle geçilmesine dair projele taslaklarının olduğunu belirtti.

Potomya ile Mezopotomya Birbirine Bağlanacak

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temel atma törenindeki konuşmasında, “Önümüzdeki 5 yılda Karadeniz ile Akdeniz’i bağlayacağız. Karadeniz’in geçit vermeyen dağlarını, güneyin Toroslarını delerek yol açacağız. Bu yol sadece Rize’yi İspir’e bağlamıyor. Karadeniz’i Mardin’e, oradan Basra körfezine, Doğu Anadolu’yu Kafkaslara bağlayan çok önemli bir yoldur. Bu yola Sevgi Yolu adı takıldı. İsim de yola çok yakıştı. Ovit dağı tünelle aşılacak, kuzey güneyle buluşacak. Bu yol iki Potomya’yı birbirine bağlıyor. Biri Rize Potomya (Güneysu), diğer Mezopotomya. Bu yolun bu kadar önemi var.” dedi.

 

Bakan Yıldırım: Potomya ile Mezopotmya’yı birbirine bağlayacağız

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninde yaptığı konuşmada Ovit Dağı’nda son mahsur kalma olayının ardından Ovit tünel projesi için çalışma başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki 5 yılda Karadeniz ile Akdeniz’i bağlayacağız. Karadeniz’in geçit vermeyen dağlarını, güneyin Toroslarını delerek yol açacağız. Bu yol sadece Rize’yi İspir’e bağlamıyor. Karadeniz’i Mardin’e, oradan Basra körfezine, Doğu Anadolu’yu Kafkaslara bağlayan çok önemli bir yoldur. Bu yola Sevgi Yolu adı takıldı. İsim de yola çok yakıştı. Ovit dağı tünelle aşılacak, kuzey güneyle buluşacak. Bu yol iki Potomya’yı birbirine bağlıyor. Biri Rize Potomya (Güneysu), diğer Mezopotomya. Bu yolun bu kadar önemi var.”

 

Ovit Tünel Projesi Hakkında Bilgiler

Rize’nin İkizdere İlçesindeki 2640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde yapılacak olan 14700 metre uzunluğundaki tünel, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise ikinci uzun çift tüplü tüneli olacak. Bu tüne lsayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri birbirine bağlanacak. Tünelin giriş kotu 1919 m çıkış kotu ise 2236 m ve tünel içi boyuna eğim % 2.13 şeklinde olacak. TDM ( Tünel Delme Makinası) Türkiye’de karayolu tünellerinde ilkkez kullanılacak. Tünel Makyol İnşaat A.Ş tarafından yapılacak ve yaklaşık 800 milyon TL’ye mal olacak. Ovit Tüneli ile mevcut Rize -Erzurum arasındaki ulaşımm 4420 m kısalacak ve ulaşım 12 ay boyunca kesintisiz yapılabilecek.

 

kaynak : hürriyet

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Ovit Dağı Tünelinin Temelleri Atıldı, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>