Anasayfa » Muhteşem Yapılar » Ünvanını kaybeden Taipei 101

Ünvanını kaybeden Taipei 101

29 Mart 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  4.462 kez okundu

’nin yapılmasıyla ” ” ünvanını kaybeden !

Tayvan Taipei şehrindeki bu gökdelenin gerçek adı ’dir. Taipei 101 denmesinin nedeni ise 101 katlı olmasıdır. Binanın inşaası 1999 yılında başlamış ve 2004 yılında tamamlanmıştır. Chang Yong Lee & PArtners tarafından Çin geleneklerine göre Asyalı tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır. İnşaat maliyeti 1,76 Milyar USD dir. Çatıya kadar olan yüksekliği 460 m, en uç kısmına kadar olan yüksekliği ise 509 m dir.

Bina yüksekliğinin yanında asansörünün hızıyla da ün yapmıştır.  Dakikada yaklaşık 1010 m hızı ile dünyanın en hızlı asansörüdür. Yapı içindeki tek asansörün maliyeti 2 milyon USD dir.

Ayrıca yapıda yüksek şiddetlerdeki rüzgarlara ve depremlere karşı, ağırlık merkezinde bulunan ve uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 adet  ayarlı kütle sönümleyici bulunmaktadır.

 

binanın ana ayarlı kütle sönümleyicisi

 
 
Wikipedia

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>