Anasayfa » İnşaat Haberleri » Van’ın İlk Çelik Okulu Açıldı

Van’ın İlk Çelik Okulu Açıldı

2 Mayıs 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  1.590 kez okundu

Yapı’nın imzasını attığı ’ın ilk çelik okulu olan Yeşilsu İlköğretim Okulu açıldı.

Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda, sistemleri ile çözüm sunan Akşan Yapı, Van’ın ilk çelik okulunun inşaatını  iki ay içinde tamamladı. Okul 9 şiddetindeki depreme dayanıklı ve 8 dersliği ile 320 öğrenci kapasitelidir.

Çelik Yapı Sistemleri İçin Teşvik Lazım

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek açılışta : “Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda ilk günden bu yana çelik yapı sistemlerini çözüm olarak sunduk. Birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Ülkemiz çelik yapı sistemiyle 1999’da Marmara depremleriyle birlikte tanıştı. Türkiye’nin bugün 20 milyon tonun üzerinde çelik hammadde kapasitesi var. Çelik yapı sektörü ülkemizde sadece teşvik edilmeyi bekliyor. 5 yıl içinde özellikle birinci derece deprem riski altındaki illerimizdeki yapıların yüzde 10’u çelikten inşa edilirse, ülkemizde güçlü yapıların kurulmasında iyi bir başlangıç olur.” şeklinde konuştu.

ABD ve Japonya’da Çelik Kullanımı % 70 iken Türkiye’de % 5

Günümüzde, ABD ve Japonya’da çelik kullanımı % 70, İngilitere’de %54 ve pek çok diğer gelişmiş ülkelerde %40-50 e varmaktayken, ülkemizde bu oran % 5 ve çelik yapıların sadece % 1 lik kısmı konut yapılarıdır. Geri kalanı endüstriyel yapılardır.

 

kaynak: DHA

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>