Van’ın İlk Çelik Okulu Açıldı
İnşaat Haberleri 1.635 0

Van’ın İlk Çelik Okulu Açıldı

van-akşan-ilköğretim-okulu-150x150 Van'ın İlk Çelik Okulu Açıldı

Yapı’nın imzasını attığı ’ın ilk çelik okulu olan Yeşilsu Akşan İlköğretim Okulu açıldı.

Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda, sistemleri ile çözüm sunan Akşan Yapı, Van’ın ilk çelik okulunun inşaatını  iki ay içinde tamamladı. Okul 9 şiddetindeki depreme dayanıklı ve 8 dersliği ile 320 öğrenci kapasitelidir.

Çelik Yapı Sistemleri İçin Teşvik Lazım

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek açılışta : “Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda ilk günden bu yana çelik yapı sistemlerini çözüm olarak sunduk. Birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Ülkemiz çelik yapı sistemiyle 1999’da Marmara depremleriyle birlikte tanıştı. Türkiye’nin bugün 20 milyon tonun üzerinde çelik hammadde kapasitesi var. Çelik yapı sektörü ülkemizde sadece teşvik edilmeyi bekliyor. 5 yıl içinde özellikle birinci derece deprem riski altındaki illerimizdeki yapıların yüzde 10’u çelikten inşa edilirse, ülkemizde güçlü yapıların kurulmasında iyi bir başlangıç olur.” şeklinde konuştu.

ABD ve Japonya’da Çelik Kullanımı % 70 iken Türkiye’de % 5

Günümüzde, ABD ve Japonya’da çelik kullanımı % 70, İngilitere’de %54 ve pek çok diğer gelişmiş ülkelerde %40-50 e varmaktayken, ülkemizde bu oran % 5 ve çelik yapıların sadece % 1 lik kısmı konut yapılarıdır. Geri kalanı endüstriyel yapılardır.

 

kaynak: DHA

 

autocad-eğitimi Van'ın İlk Çelik Okulu Açıldı urunler Van'ın İlk Çelik Okulu Açıldı

Bir Cevap Yazın