Dubai Metrosu
Muhteşem Yapılar 4.475 2

Dubai Metrosu

yapi-merkezi-dubai-283x300 Dubai MetrosuDubai metrosu dünya rekoru kırdı!

 

Kırmızı ve yeşil hatlardan oluşan ve tamamen vatmansız işleyen Dubai Metrosu toplam 74,7 kilometre uzunluğu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

 
Dubai metrosundan sorumlu Yol ve Ulaşım Otoritesi idari müdürü Matar El Tayir, Guinness sertifikasını Guinness Dünya Rekorları Kitabı Ortadoğu Bölge Müdürü Talal Ömer’den aldı.

El Tayir, metrodaki kırmızı hattın 52 km ve 29 istasyon, yeşil hattın ise 22.7 km ve 18 istasyondan oluştuğunu söyledi. Yetkili, iki hattın iki istasyonda kesiştiğini ve 25 bin metre karelik alana yayılan yeraltı Birleşik İstasyonu’nun dünyanın en büyük yeraltı istasyonu olduğunu belirtti. Metro istasyonlarının etrafına kullanıcıların rahatı için otoparkların yanısıra otobüs duraklarının da inşa edildiği hatırlatıldı.

Otorite ayrıca Eylül 2011’de hizmete giren yeşil hattı beş aydan kısa bir süre içerisinde 11.85 milyon yolcunun kullandığını açıkladı.
İlk olarak kırmızı hat 9 Eylül 2009’da saat 09:09’da Dubai emiri Muhammed Bin Raşid El Maktum tarafından açıldı. Halen kullanılan iki hattın yanısıra üç hat daha yapılması planlanıyor. Yapımına 2006’da inşaatına başlanan ve Arap yarımadasının ilk şehir içi tren sistemi olarak bilinen Dubai Metrosu’nun maliyeti önce 3.4 milyar dolar olarak açıklandı. Fakat projedeki değişiklikler neticesinde resmi makamlar tarafından teyit edilmese de bu rakam daha sonra 7.6 milyar dolara kadar çıkarıldı.

Tamamı 172 kilometre uzunluğundaki bu inanılmaz pahalı ve görkemli metroyu aralarında Türk firmasının da bulunduğu bir konsorsiyum yaptı.

Körfez bölgesinin ilk metrosu ünvanını da alan Dubai Metrosu’nda bütün istasyonlarda yaz kış hava sıcaklığı 20 derecede tutuluyor.

“En”lerin Diyaı Dubai

Dubai Metrosu “Yeşil Hat” (Green Line) üzerine dünyanın en büyük metro istasyonu oldu.
Dünyanın en yüksek binası, dünyanın en geniş alanlı yapay adası gibi projelerle öne çıkan Dubai bu kez de dünyanın en büyük metro istasyonu ile kendisinden söz ettiriyor. Dubai metrosunu 23 km’lik yeşil hattının tam ortasında bulunan “Birlik” (Union) istasyonu 25 bin metre karelik alanıyla  dünyanın en büyük metro istasyonu unvanını aldı.
Yeşil hat ve mevcut kırmızı hattın tam birleşim yerinde yer alan istasyonda sağlık kliniği dahi pek çok hizmet yer almakta. sisteminde her şey tam otomatik olarak yönetiliyor.

DUBAİ METROSU

Ortadoğu’da 2005 yılı ihalelerinin en büyüğü olan Dubai Metrosu ihalesinin sonuçları 29 Mayıs Pazar günü açıklanmış olup  sonuçlara göre; ihaleyi 12.45 milyar Dirhem (yaklaşık 3,5 milyar ABD Doları) bedelle Yapı Merkezi, Mitsubishi, Obayashi, ve Kajima şirketlerinin oluşturduğu Türk-Japon Konsorsiyumu kazanmıştı.. . Sözleşme imzası işlemleri tamamlanarak, 9 Temmuz 2005 Cumartesi günü İşveren İdare adına, Dubai Belediye Başkanı QASSIM SULTAN ve konsorsiyum adına, konsoriyumu oluşturan beş firma temsilcisi ana sözleşmeyi imzalayarak metro yapımına ilk adımı tamamlamışlardı.

52 Km uzunluğundaki İlk aşamada;
• 46.5 km yükseltilmiş hat ve 23 istasyon,
• 5.5 km yeraltı hat ve 4 adet yeraltı istasyon,

22,7 km uzunluğundaki ikinci aşamada ise;
• 15 km yükseltilmiş hat ve 12 istasyon,
• 7,7 km yeraltı hat ve 6 adet yeraltı istasyon,

 

Halılı yürüyen merdiven

Bina-İnşaat-Oyunu-1 Dubai Metrosu

4.2 milyar dolara aldıkları projeye başlandıktan 1 yıl sonra Şeyh el Maktum, Metro, Burj el Arab ve Mall of Emirates gibi olsun deyince, dünyanın en lüks malzemeleri ve sistemleriyle yeniden tasarlandığını söyleyen Proje Müdürü Barış Nazlım ise bu nedenle maliyetin iki katına çıktığını kaydetti. Nazlım, bunun için projede istasyonlara ulaşım için uzunluğu 4 km’yi bulan ve ‘yürüyen halıların’ olduğu 100’ün üzerinde üst geçit inşa edildiğini belirtti.

Nazlım, metrodan Mall of Emirates ve Burj Dubai gibi merkezlere direkt ulaşım olduğunu da belirtti.

09.09.09 Dubai Metrosu Hizmete Açıldı.

Türk İnşaat şirketi YAPI MERKEZİ ile Japon ortakları Mitsubishi, Obayashi ve Kajima’nın oluşturduğu Konsorsiyum; Dubai Metrosu’nun birinci aşaması olan Kırmızı Hat’tı tamamlayarak 9 Eylül’de işletmeye açtı. Japon-Türk Ortak Girişimi (Japanese-Turkısh Joint Venture) olarak da anılan ortaklık, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed’in hedef olarak koyduğu 999 (9 Eylül 2009) tarihini tutturmayı başararak Kırmızı Hat’tı açılış töreni sonrasında halkın hizmetine sundu. Yapımına 2005 yılının Ağustos ayında başlanan 76 km. uzunluğundaki Dubai Metrosu’nda, Kırmızı ve Yeşil olarak tanımlanan iki hat üzerinde 10’u yeraltı, 35’i viyadükte olmak üzere toplam 45 istasyon, 3 depo alanı ve tamir bakım atölyesi, 3 ana trafo merkezi ve toplam 5700 araçlık katlı otoparklar bulunuyor.

Dubai Metrosu 2017’den Sonra Kara Geçecek

dubai-metrosu-2017-den-sonra-kara-gececek-150x150 Dubai MetrosuDünyanın şöförsüz en uzun metrosu olarak bilinen Dubai Metrosu’nun 2017’de, şehiriçi otobüs sisteminin ise 2016’da maliyetini karşılamış olacağı bildirildi. Bunun yanısıra toplu taşıma sistemini kullanan yolcu sayısında çok ciddi bir artış görüldüğü ve bu ulaşım sisteminin 411 milyon dolarlık tasarrufa yol açtığı ifade edildi.
Yol ve Ulaşım Otoritesi Başkanı Mattar El Tayir, metronun beş yıl içerisinde maliyetini kurtarıp kara geçmesinin beklendiğini ve artan yolcu sayısı, istasyonların isimlendirilmesi ve diğer reklamlardan gelen gelirler ile perakende dükkanların kiralanması ile bunun mümkün olduğunu kaydetti.

Londra’da düzenlenen bir demiryolu konferansında konuşan yetkili, metro sisteminde bazı kontratların yeniden gözden geçirildiğini ve yedek parçaların en iyi şekilde kullanılması neticesinde büyük tasarruf yapıldığını belirtti.

Benzer şekilde şehir içi otobüslerin rotalarının bazılarının değiştirilip bir kısmının da birleştirildiğini ve böylece petrol masraflarının azaltıldığını vurguladı.

El Tayir, işe başladıklarında otorite olarak önlerindeki en büyük problemin şehirdeki trafik sıkışıklığı olduğunu ve bunu çözmek için gerekli adımları attıklarını söyledi. Bir araştırmaya göre küresel krizden önce Dubai’deki trafik sıkışıklığının kaybedilen zaman üzerinden yıllık maliyeti 1 milyar 350 milyon doları buluyordu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin ticari merkezi Dubai’de toplu taşıma araçlarını kullananların sayısı 2005’te 91 milyon kişi iken bu rakam 2011’de 190 milyona çıktı. Böylece toplu taşımanın genel seyahatteki payı 2006’da yüzde 6 iken 2011’de yüzde 10’a ulaştı.

Benzinin litresinin yaklaşık 50 sent olduğu BAE ve diğer Körfez ülkelerinde halk genellikle ulaşım için özel araçlarını kullanıyor.

 

Dubai Metrosu Resimleri:

 

 

 

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

“Dubai Metrosu” üzerine 2 yorum

  1. Sema dedi ki:

    Dozer ile greyder arasındaki farklar nelerdir birbirinden nasıl ayırt ederiz

Bir Cevap Yazın

kiralık jeneratör