Sponsor 208 0

Evde Dekorasyon Nasıl Yapılır

Dekorasyon işi oldukça uğraştırıcı, detaylı ve maliyetli bir iştir. Özellikle evlilik planları yapan genç çiftlerin ve evini yenilemek isteyenlerin en büyük problemidir dekorasyon. Mobilyası, halısı, perdesi derken liste uzayıp gider. İşin içine bir de dekorasyonunuzun tamamlayıcısı olan dekoratif objeler eklendiğinde, durum içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir.
Aslında ev dekorasyonu gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor bir iş değil. Ancak her işte olduğu gibi dekorasyon işinde de daha kolay ve doğru bir dekorasyon yapabilmek için bilmemiz gereken bazı püf noktaları var. İsterseniz yabancı kültürlerden ve tarzlardan fikir edinmek adına tips for home decoration sayfasından örnekleri de incleyebilirsiniz.
İyi ve yerinde bir dekorasyonun püf noktaları nelerdir?
Evinizi en iyi şekilde dekore etmek istiyorsanız, özellikle bazı detaylara özen göstermeniz gerekir. Bu detaylara kısaca şöyle değinebiliriz.
Öncelikle şunu asla unutmamalısınız ki dekorasyonda uyum her şeydir. Kullanacağınız mobilya ve aksesuarlar ayrı ayrı ne kadar güzel olursa olsun, eğer bir araya geldiklerinde uyumlu bir görüntü oluşturmuyorlar ise orada başarılı bir dekorasyondan söz etmemiz oldukça zor olacaktır. Dekorasyonda uyum konusunu çok boyutlu olarak düşünmeniz gerekir. Şöyle ki Kullandığınız mobilya ve aksesuarların renk ve görünümlerinin uyumlu olması gerektiği gibi, tarzlarının da uyumlu olması gerekir. Yani oldukça klasik tarzda döşenmiş bir salonda spor aksesuarlar kullanmanız, büyük bir dekorasyon hatası olacaktır. Dekorasyonun can damarlarından biri de belirgin bir tarzı olmasıdır. Her telden çalan, belirgin bir tarzı ve çizgisi olmayan, karman çorman bir dekorasyon asla doğru bir dekorasyon değildir. Dekorasyon için kendinize spor bir tarz belirlediyseniz kullandığınız tüm mobilya ve aksesuarlar hatta bu mobilya ve aksesuarları yerleştirme biçiminiz bile spor tarza uygun olmalı.
Eğer eviniz balkon, bahçe veya teras gibi alanlara sahipse bu kısımları da kullanışlı olarak dekore etmeyi unutmayın. Yaz aylarının sıcak günlerinde evinizin iç alanlarından çok açık alanlarını kullanmak isteyeceksiniz. Başarılı teras ve çatı bahçesi tasarımları için terrace decoration ideas sayfasından örneklere göz atabilir ve ilham alabilirsiniz.
Başarılı bir ev dekorasyonunun üçüncü kuralı olarak konforlu ve rahat kullanışlı olmasını gösterebiliriz. Ev, İnsanın en çok rahat etmek istediği yerdir. Günün stres ve yorgunluğunun atıldığı yerdir. Ev dekore ederken bu durum kesinlikle göz önünde bulundurulmalı ve konfor ön plana çıkarılmalıdır.
Başarılı bir ev dekorasyonunda yapılmaması gereken hatalar nelerdir?
Ev dekorasyonunda yapılan birçok hata var. Bunların başında ise dekore edilen alanın tamamen eşya ve aksesuarlar ile doldurulması gelir. Şunu asla unutmayın, sadelik heme hemen her zaman şıklık ve zerafet de yanında getirir. Sade olsun diye evi de boş bırakmamalısınız. Yerinde ve yeterli miktarda aksesuar kullanmaya özen göstermelisiniz. Ev dekorasyonunda yapılan hatalardan biri de yanlış tercih edilen perde ve aydınlatma sisteminin evi olduğundan daha karanlık göstermesidir. Bundan kesinlikle kaçınmalı, perde ve aydınlatma sistemi tercihiniz doğru yapmalısınız.


Bir Cevap Yazın