İnşaat Mühendisliği 10.600 0

İnşaat Mühendisliği 2019-2020 Taban Puanları

Merhaba arkadaşlar. İnşaat Mühendisliği Taban Puanları tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Öncesinde inşaat mühendisliği seçimi ile ilgili rehber olabilecek blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

İnşaat Mühendisliği Tercih Edecekler için Meslek Rehberi

Üniversite sınavına girecek kişiler her yıl bölümlere göre taban puan araştırması yaparlar. Öğrenciler genellikle üniversite taban puanları nelere bağlıdır şeklinde soruları sıklıkla sormaktadır. Pek çok üniversite adayı üniversite bölümleri için puanlarının daha önceden belirlendiğini düşünmektedir. Fakat taban puanların önceden belirlenme durumu söz konusu değildir. Kılavuzda yer alan taban puanlar ile üniversitelerin başarı sıralamaları geçen senelere göre belirlenir. Geçen sene yapılan tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleşen öğrencilerin puanları, doğrudan taban puanlar ile başarı sıralamalarını oluşturur.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sorduğu diğer bir soruysa üniversite başarı sıralaması nedir sorusudur. Üniversite başarı sıralaması, ilgili bölümde en son kayıt olan kişinin, alanında aldığı puana göre başarı sıralamasıdır. Yani en son giren öğrencinin aldığı puan ve başarı sıralamasını gösterir. İnşaat mühendisliği için de başarı sıralaması oldukça önemlidir. Özellikle başarı açısından kendisini kanıtlamış üniversiteler (Boğaziçi, Odtü, İTÜ, YTÜ vb.)  başarı sıralamasına çok dikkat etmektedir. Çünkü, öğrencilere yaklaşık olarak, o bölüme girebilmeleri hangi başarı diliminde olması gerektiğini gösterir.

 İnşaat Mühendisi Görev Alanları

İnşaat mühendisi binalar başta olmak üzere baraj, köprü, liman, tünel, havaalanı gibi inşaat yapılarının planlanmasında ve uygulamasında mühendislik hizmeti veren kişidir. İnşaat mühendisi ne iş yapar şeklinde sorular oldukça fazladır. Bir inşaat mühendisi yapıların planlanmasını ve doğru şekilde yapılmasını sağlamaktadır. İnşaat mühendisinin görevleri oldukça çeşitlidir. Bu görevlerin tamamı inşaat sektörü ile ilgilidir. Görevler şu şekilde sıralanabilir;

 

-İnşaat öncesi yapılması gereken fizibilite çalışmaları, arazi incelemeleri, zemin etüdleri vb. yapılmasında görev alır.

-Yapının statik projelerini hazırlar.

-İnşaatın başlaması için gerekli ihale sürecini yönetir.

-İnşaat alanının oluşturulması için malzeme belirlemesi yapar. Bu malzemelerle ilgili hesaplar yapar.

-İnşaatın yapım sürecinde, uygulama kalitesini, maliyet ve zaman kontrolünü sağlar. İnşaatın emniyetli ve ekonomik bir şekilde, taahhüt edilen zaman içerisinde bitirilmesini sağlamayı amaçlar

-İnşaat mühendisleri, taahhüt dışında sektörde pek çok farklı pozisyonda görev alabilir : Satış temsilcisi, satınalma uzmanı ,  Arge görevlisi ( yeni yapı malzemelerinin geliştirilmesi), akademisyen (üniversiteler), gayrimenkul değerleme uzmanı vb. Hangi alanın sizin için daha iyi olacağını bilmek istiyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz :İnşaat Mühendisliğinde Hangi İş Alanı Daha İyi?

 İnşaat Mühendislerinin Özellikleri

İnşaat mühendisliği, pek çok insanın hayallerini kurduğu bir meslektir. Ülkemizde her yıl binlerce kişi inşaat mühendisi unvanı ile mezun olmaktadır. Fakat, iyi bir inşaat mühendisi olmak istiyorsanız bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Bu özelliklerin tümü bir inşaat mühendisi olarak ön plana çıkmanızı sağlar. İnşaat mühendisinde olması gereken özellikler nelerdir sorusunu şu şekilde inceleyebiliriz;

 

* Bir inşaat mühendisi mutlaka analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Ayrıca, sorunları çözerken hız kavramına da önem vermelidir.

* Bir inşaat mühendisi mutlaka güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Güçlü bir iletişim pek çok sorunun kısa sürede çözülmesini de sağlayacaktır.

* Mühendisler için yabancı bir dil çok önemlidir. Özellikle inşaat mühendisi olan kişiler mutlaka birden fazla yabancı dile sahip olmalıdır. Çünkü inşaat projeleri farklı bölgelere ve ülkelere yayılır. Meslekte kendinizi geliştirmek ve iş konusunda fazla alternatife sahip olmak istiyorsanız mutlaka yabancı dile önem vermelisiniz.

* İnşaat mühendisleri sorumluluk sahibi olmalıdır. Çünkü inşaat alanında pek çok kişinin canından sorumlu olacaklardır. Bu nedenle hem işçilerin hem de kendilerinin sorumluluklarını bilmelidir. Ayrıca, inşaat işleri yüksek yatırımlar gerektirir. Sorumlu oldukları, yönettikleri bütçe de kritiktir.

* Mühendisler sabırlı olmalıdır. Çünkü bir proje kolaylıkla hazır hale gelmez. Özellikle inşaat projelerinde süre oldukça uzundur, zorludur.

* Yoğun iş temposuna, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir. Dolayısıyla yığun bir yaşam temposu olacaktır.

*İnşaat mühendisi insan ve risk yönetimi yapabilecek otoriter karakterde ve soğukkanlı yapıda olmalıdır. Büyük projelerde binlerce çalışanı olan büyük projeler ancak bu şekilde başarı ile yönetilebilir.

 

İnşaat Mühendisleri için İş İmkanları

 

İnşaat mühendisleri için iş imkanları özellikle son yıllarda sürekli artış göstermektedir (Bu yazının yazılmış olduğu 2019 yılında yaşanan kriz ve bu krizin inşaat sektörü üzerindeki etkisini dikkate almazsak) . Bunun sebebi özel sektördeki yatırım olanaklarıdır. İnşaat mühendisleri özel sektörde ya da kamu sektöründe görev alabilirler. İki sektörde de çalışabilme olanağı mühendisler için büyük avantaj sağlamaktadır. İnşaat mühendisleri için yurt dışı olanakları da oldukça fazladır. Özellikle büyük yatırım firmalarının pek çoğu yurt dışında proje yapmaktadır. Bu bölüm için tercih yapacak kişiler de inşaat mühendisliği iş imkanları nelerdir sorusunu sıklıkla sormaktadır.

 

Genel olarak iş imkanları fazla olmakla beraber kişinin yeteneklerine göre de değişiklik göstermektedir. İyi bir üniversiteden mezun iseniz veya sektörde çevreniz varsa büyük firmalarda çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Maaş olanaklarınız da projelere ve çalıştığınız firmaya göre değişir. Genel olarak bakıldığında özel sektörde inşaat mühendisliği maaşları her firmada değişmektedir. Bu konuda şu yazıyı okuyabilirsiniz : 2017-2018 İnşaat Mühendisi ve Mimar Maaşları

 

Özel sektörde 3000 ile 17000 gibi maaşlar söz konusudur. Devlette inşaat mühendisliği maaşları ise biraz daha düşüktür. Kamu sektörü inşaat mühendislerine 3500 ile 6000 arasında değişen maaşlar vermektedir. Bu maaşların hepsi yabancı dile ve eğitime göre değişir. Tecrübe de maaşlara etki eden faktörlerdendir.  Özel mi? Devlet mi? Diye soruyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz : Özel mi? Devlet mi ?

 

İnşaat Mühendisliği Bölüm ve Dersleri

  İnşaat mühendisliği dersleri nelerdir sorusu bu bölümde okuyacak öğrenciler için oldukça önemlidir. Dersler genellikle bölümlere göre değişir. İnşaat mühendisliğinde dersler teknik dersler ağırlıklı olarak devam eder. Aldığınız her ders ilerleyen zamanda uygulanan bir pratik şeklindedir. İlk senelerde fizik ve matematik gibi lisenin devamı niteliğindeki genel sayısal derslere de yer verilir. Diğer senelerde mesleki eğitim ağırlığı artar. Bunun yanı sıra, Lineer Cebir, Diferansiyel Yöntemler vb. genel mühendislik dersleri de verilir.

 

İlk sene sonrasında Jeoloji, malzeme bilimi, yapı işleri, yüksek matematik gibi mühendislerin temel dersleri devreye girer. Son yıllara doğru ise artık mühendisliğin ana hatları oluşturulmaya başlanır. Özellikle alt mühendislik dalları ile ilgili eğitimler verilir. Su kaynakları mühendisliği ve temel mühendislik gibi dersler de  verilir. Öğrenim ve eğitim hayatı boyunca alınan her ders aslında geleceğe bir yatırımdır.

Görüldüğü üzere ağırlıklı sayısal bir eğitim vardır. Özellikle fizik ve matematik konusunda başarılı değilseniz, bölümü kazansanız bile okurken zorlanabilirsiniz. Zira mühendisliğin temeli matematik ve fiziktir.

Öğrenciler mezun olana kadar kendilerini ne kadar geliştirirse iş bulma süreleri de azalır. Son yıllarda öğrenciler alanları ile ilgili staj eğitimlerine de başlar. Bu süreçte inşaat mühendisliği iş ilanları veren siteler büyük avantaj sağlar. Siteler genel olarak stajyer öğrenciler için de kontenjan açmaktadır. Bu ilanlar sayesinde meslek hayatında önemli adımlar atılabilir.  Yeni mezunların iş bulmaları konusunda da şu yazıyı okuyabilirsiniz :YENİ MEZUNLAR VE İŞ BULMA ÇABALARI

Ayrıca, puanlara göz atmadan önce,  inşaat mühendisliği adayları için şu yazılarımı okumalarını tavsiye ederim :
Bu yazılar, inşaat mühendisliği okurken ve mezun olduktan sonra karşılaşacaklarınız ile ilgili size fikir verecektir.  Başarılar ve bol şans dilerim…

Üniversite

Program Adı

PuanTürü

Taban Puan

Başarı Sırası

Boğaziçi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4497,78275.060
İstanbul Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4467,670914.271
Orta Doğu Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4465,282315.214
İstanbul Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4455,292619.362
Yıldız Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4450,017721.741
Özyeğin Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4440,696726.183
Yıldız Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4438,991127.027
Hacettepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4436,44328.236
Abdullah Gül Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4435,670328.619
Bahçeşehir Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4433,965929.515
Gazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4429,446731.934
İstanbul Bilgi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4428,250432.590
Yeditepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4425,93833.859
MEF Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4425,181434.256
İstanbul Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4419,448737.479
Orta Doğu Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (Tam Burslu)MF-4418,37638.075
Ege Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4415,608139.690
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4412,699141.311
Gazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.)MF-4410,930742.357
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4409,592243.167
İzmir Ekonomi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4404,352546.356
Dokuz Eylül Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4402,289647.629
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4400,596148.660
Çankaya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4396,529751.200
Uludağ Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4395,915451.592
Anadolu Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4394,248252.671
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4393,886952.903
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4392,407853.855
Yaşar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4391,815254.240
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4390,904554.884
Beykent Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4390,457755.198
Atılım Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4389,601355.798
İstanbul Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (UOLP – SUNY Buffalo) (Ücretli)MF-4387,661257.123
Kocaeli Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4387,355357.344
İstanbul Aydın Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4387,250757.420
Uluslararası Antalya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4386,444157.982
Yıldırım Beyazıt Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4385,726758.469
Beykent Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4383,183960.235
Bahçeşehir Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4380,762761.964
Orta Doğu Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (%75 Burslu)MF-4380,691162.014
Eskişehir Osmangazi Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4380,346662.256
Dokuz Eylül Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4380,143462.398
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4380,115562.418
İzmir Katip Çelebi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4379,120663.160
Akdeniz Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4379,056263.208
KTO Karatay Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4377,005264.760
Gazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.)MF-4376,928364.815
Maltepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4376,345965.232
Karadeniz Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4375,507765.844
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4372,737467.911
Bursa Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4370,767769.391
Çukurova Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4369,861370.070
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4368,017471.572
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.)MF-4367,773471.766
Selçuk Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4367,517671.969
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4367,131472.276
Karadeniz Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.)MF-4363,309575.318
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4362,75675.758
Hasan Kalyoncu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4360,938677.187
Ondokuz Mayıs Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4360,613677.446
Nişantaşı Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4360,533277.510
Kocaeli Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4360,228577.753
İstanbul Arel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4359,947777.979
Eskişehir Osmangazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4359,788778.115
İzmir Ekonomi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4358,770778.989
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4357,620879.962
Erciyes Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4357,58579.990
İstanbul Esenyurt Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4355,012982.064
KTO Karatay Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4353,898482.947
Nişantaşı Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4353,41583.332
Pamukkale Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4352,509184.076
Mersin Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4351,915184.575
Adnan Menderes Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4350,757985.537
Necmettin Erbakan Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4349,950486.197
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4349,51786.559
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.)MF-4347,685688.123
Yaşar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4346,695188.974
Gaziantep Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce)MF-4346,294789.328
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.)MF-4346,127289.475
Nuh Naci Yazgan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4343,911391.474
Celal Bayar Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4343,369291.979
Çukurova Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4342,773392.520
Selçuk Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4342,134593.072
Balıkesir Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4339,560195.495
Kırıkkale Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4339,524795.527
Toros Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4338,610696.382
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4338,029396.945
İnönü Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4337,240497.697
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.)MF-4336,234798.650
Özyeğin Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4332,6192102.062
Fırat Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.)MF-4332,3793102.284
Dumlupınar Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4332,1567102.490
Dicle Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4332,0207102.615
Erciyes Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4331,2163103.421
Namık Kemal Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4330,5123104.115
Pamukkale Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4329,4875105.126
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.)MF-4329,2264105.385
Çankaya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4329,2161105.396
Afyon Kocatepe Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4328,6748105.945
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4328,2491106.382
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4324,7292109.960
Avrasya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4324,7075109.984
Celal Bayar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4324,3153110.402
Atatürk Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4324,3048110.413
Karadeniz Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Of Teknoloji F.)MF-4320,9795114.017
Balıkesir Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4320,4584114.570
Atılım Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4319,6996115.371
Cumhuriyet Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4318,4441116.723
Bülent Ecevit Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4318,4341116.734
Kırıkkale Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4318,4166116.754
Gaziantep Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (İÖ)MF-4317,2479118.042
Karabük Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4316,006119.409
Yüzüncü Yıl Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4315,0569120.451
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4314,7539120.795
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.)MF-4314,6237120.944
Yeditepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4313,884121.789
İstanbul Aydın Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4311,9345124.060
İnönü Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4311,6943124.323
Düzce Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4311,5469124.484
İstanbul Bilgi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4310,8571125.243
Uluslararası Antalya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4310,5293125.612
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4310,3108125.858
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.)MF-4310,0623126.138
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4308,9708127.378
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4308,6996127.693
Uşak Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4307,8238128.710
Dumlupınar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4306,3407130.459
Fırat Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.)MF-4304,6974132.369
Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MF-4304,114133.087
Kırklareli Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4304,1075133.095
Harran Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4303,5089133.823
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4302,871134.596
İskenderun Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4302,7089134.793
Afyon Kocatepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4302,0394135.606
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4301,8548135.830
Niğde Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4301,7915135.907
Adıyaman Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4301,6205136.115
Erzurum Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4301,4367136.338
Aksaray Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4300,5748137.395
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.)MF-4297,6629140.972
Bartın Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4297,1382141.628
Karabük Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4296,3913142.594
Giresun Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4295,9883143.119
Bülent Ecevit Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4295,6014143.605
Atatürk Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4294,217145.354
Kastamonu Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4293,5831146.212
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4293,2726146.646
Düzce Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4293,214146.728
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4293,2009146.746
Fırat Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.)MF-4292,3851147.854
Gaziosmanpaşa Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4292,0288148.333
Uşak Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4291,0942149.574
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4291,0711149.604
KTO Karatay Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4289,9943151.056
Cumhuriyet Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4289,857151.254
Batman Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4289,2933152.068
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4289,1502152.275
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4287,7868154.130
MEF Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4287,7319154.208
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4287,4989154.537
Erzurum Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4286,5003155.989
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4286,2403156.377
Toros Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4285,6584157.213
Bartın Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4285,2982157.717
Bozok Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4285,2506157.783
Niğde Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4284,7249158.540
Aksaray Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4284,5279158.832
İskenderun Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4283,9631159.667
İstanbul Esenyurt Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4283,5553160.272
Erzincan Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4283,3042160.644
Gümüşhane Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4282,9201161.210
Hasan Kalyoncu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4282,5458161.747
Harran Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4281,1437163.761
Maltepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4281,048163.899
Nuh Naci Yazgan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4280,7674164.304
Atılım Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4280,2912164.993
Özyeğin Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4280,1591165.184
Fırat Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.)MF-4278,4774167.706
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4275,2845172.505
Yaşar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4275,2158172.608
Orta Doğu Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (%50 Burslu)MF-4274,5043173.735
Bitlis Eren Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4274,4851173.766
Bozok Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4274,1894174.246
İzmir Ekonomi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4274,0882174.410
Kilis 7 Aralık Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4273,7363174.973
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4273,6681175.081
Bayburt Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4273,6509175.109
Girne Amerikan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4273,5543175.262
KTO Karatay Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4273,3138175.645
Tunceli Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4272,9014176.298
Özyeğin Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4272,7351176.559
Bingöl Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4271,2543178.868
Gümüşhane Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4271,1577179.018
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4270,9781179.298
Uluslararası Antalya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4270,1573180.618
Erzincan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4269,7836181.226
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4269,6964181.369
Iğdır Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4268,8224182.805
Bayburt Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4268,311183.650
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4265,9026187.708
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)MF-4265,4684188.420
Bitlis Eren Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İÖ)MF-4264,8044189.527
Gazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4264,6704189.760
Çankaya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4263,6177191.598
Şırnak Üniversitesiİnşaat MühendisliğiMF-4263,2908192.176
Beykent Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4263,2006192.336
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ)MF-4261,6514195.150
Nişantaşı Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4261,3735195.669
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4257,4732202.908
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4256,7999204.147
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4255,8617205.847
İzmir Ekonomi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4255,6322206.252
İstanbul Arel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4255,5998206.309
Orta Doğu Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (Ücretli)MF-4254,8567207.663
Bahçeşehir Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4254,625208.145
Nuh Naci Yazgan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4254,2562208.911
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4252,9911211.470
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4251,2544215.096
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4250,9978215.623
Hasan Kalyoncu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4248,9426219.809
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4248,8989219.898
Atılım Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4248,4074220.895
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4247,3939222.994
İstanbul Kültür Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4246,7674224.301
Nişantaşı Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4245,34227.287
Fırat Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4245,236227.507
Düzce Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4245,1705227.646
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4245,0876227.822
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4245,0406227.921
İstanbul Bilgi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4244,9961228.016
Yaşar Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4244,4566229.225
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4244,1539229.904
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4244,1237229.971
Girne Amerikan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4243,8782230.521
İstanbul Esenyurt Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4243,6923230.936
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4242,9328232.629
Hasan Kalyoncu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4242,7938232.929
MEF Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4242,364233.858
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4241,9488234.760
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4241,9085234.851
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4241,8743234.929
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4241,8315235.025
Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4241,6238235.495
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4241,0352236.825
Girne Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)MF-4240,8774237.176
Avrasya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4240,8334237.273
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4240,7533237.451
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4240,7155237.534
Yeditepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4240,5179237.972
Toros Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4240,4336238.159
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4240,3527238.338
Maltepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4240,2541238.556
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4240,2455238.575
Beykent Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4240,1476238.792
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4240,0806238.940
Karadeniz Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.)MF-4240,0167239.081
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%75 Burslu)MF-4240,0064239.104
İstanbul Aydın Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4239,9994239.120
Işık Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4239,9125239.326
Sakarya Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ)MF-4239,8275239.527
İstanbul Arel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)MF-4239,815239.557
Maltepe Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4239,7955239.603
Doğu Akdeniz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4239,7024239.823
Gazi Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (UOLP – Montana State Üniversitesi) (Ücretli)MF-4239,661239.922
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4239,6548239.936
Okan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4239,6247240.008
Anadolu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MF-4
Düzce Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ)MF-4
İstanbul Arel Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (Ücretli)MF-4
İstanbul Gelişim Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu)MF-4
Girne Amerikan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4
Girne Amerikan Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4
Lefke Avrupa Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)MF-4
Yakın Doğu Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4
Girne Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)MF-4
Girne Üniversitesiİnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)MF-4

 Bir Cevap Yazın