BLACK FRIDAY ÖZEL EĞİTİM KAMPANYASI İÇİN TIKLA!

İnşaat Mühendisliği 2019-2020 Taban Puanları | İnşaat Blogu
İnşaat Mühendisliği 11.037 0

İnşaat Mühendisliği 2019-2020 Taban Puanları

Merhaba arkadaşlar. İnşaat Mühendisliği Taban Puanları tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Öncesinde inşaat mühendisliği seçimi ile ilgili rehber olabilecek blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

İnşaat Mühendisliği Tercih Edecekler için Meslek Rehberi

Üniversite sınavına girecek kişiler her yıl bölümlere göre taban puan araştırması yaparlar. Öğrenciler genellikle üniversite taban puanları nelere bağlıdır şeklinde soruları sıklıkla sormaktadır. Pek çok üniversite adayı üniversite bölümleri için puanlarının daha önceden belirlendiğini düşünmektedir. Fakat taban puanların önceden belirlenme durumu söz konusu değildir. Kılavuzda yer alan taban puanlar ile üniversitelerin başarı sıralamaları geçen senelere göre belirlenir. Geçen sene yapılan tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleşen öğrencilerin puanları, doğrudan taban puanlar ile başarı sıralamalarını oluşturur.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sorduğu diğer bir soruysa üniversite başarı sıralaması nedir sorusudur. Üniversite başarı sıralaması, ilgili bölümde en son kayıt olan kişinin, alanında aldığı puana göre başarı sıralamasıdır. Yani en son giren öğrencinin aldığı puan ve başarı sıralamasını gösterir. İnşaat mühendisliği için de başarı sıralaması oldukça önemlidir. Özellikle başarı açısından kendisini kanıtlamış üniversiteler (Boğaziçi, Odtü, İTÜ, YTÜ vb.)  başarı sıralamasına çok dikkat etmektedir. Çünkü, öğrencilere yaklaşık olarak, o bölüme girebilmeleri hangi başarı diliminde olması gerektiğini gösterir.

 İnşaat Mühendisi Görev Alanları

İnşaat mühendisi binalar başta olmak üzere baraj, köprü, liman, tünel, havaalanı gibi inşaat yapılarının planlanmasında ve uygulamasında mühendislik hizmeti veren kişidir. İnşaat mühendisi ne iş yapar şeklinde sorular oldukça fazladır. Bir inşaat mühendisi yapıların planlanmasını ve doğru şekilde yapılmasını sağlamaktadır. İnşaat mühendisinin görevleri oldukça çeşitlidir. Bu görevlerin tamamı inşaat sektörü ile ilgilidir. Görevler şu şekilde sıralanabilir;

 

-İnşaat öncesi yapılması gereken fizibilite çalışmaları, arazi incelemeleri, zemin etüdleri vb. yapılmasında görev alır.

-Yapının statik projelerini hazırlar.

-İnşaatın başlaması için gerekli ihale sürecini yönetir.

-İnşaat alanının oluşturulması için malzeme belirlemesi yapar. Bu malzemelerle ilgili hesaplar yapar.

-İnşaatın yapım sürecinde, uygulama kalitesini, maliyet ve zaman kontrolünü sağlar. İnşaatın emniyetli ve ekonomik bir şekilde, taahhüt edilen zaman içerisinde bitirilmesini sağlamayı amaçlar

-İnşaat mühendisleri, taahhüt dışında sektörde pek çok farklı pozisyonda görev alabilir : Satış temsilcisi, satınalma uzmanı ,  Arge görevlisi ( yeni yapı malzemelerinin geliştirilmesi), akademisyen (üniversiteler), gayrimenkul değerleme uzmanı vb. Hangi alanın sizin için daha iyi olacağını bilmek istiyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz :İnşaat Mühendisliğinde Hangi İş Alanı Daha İyi?

 İnşaat Mühendislerinin Özellikleri

İnşaat mühendisliği, pek çok insanın hayallerini kurduğu bir meslektir. Ülkemizde her yıl binlerce kişi inşaat mühendisi unvanı ile mezun olmaktadır. Fakat, iyi bir inşaat mühendisi olmak istiyorsanız bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Bu özelliklerin tümü bir inşaat mühendisi olarak ön plana çıkmanızı sağlar. İnşaat mühendisinde olması gereken özellikler nelerdir sorusunu şu şekilde inceleyebiliriz;

 

* Bir inşaat mühendisi mutlaka analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Ayrıca, sorunları çözerken hız kavramına da önem vermelidir.

* Bir inşaat mühendisi mutlaka güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Güçlü bir iletişim pek çok sorunun kısa sürede çözülmesini de sağlayacaktır.

* Mühendisler için yabancı bir dil çok önemlidir. Özellikle inşaat mühendisi olan kişiler mutlaka birden fazla yabancı dile sahip olmalıdır. Çünkü inşaat projeleri farklı bölgelere ve ülkelere yayılır. Meslekte kendinizi geliştirmek ve iş konusunda fazla alternatife sahip olmak istiyorsanız mutlaka yabancı dile önem vermelisiniz.

* İnşaat mühendisleri sorumluluk sahibi olmalıdır. Çünkü inşaat alanında pek çok kişinin canından sorumlu olacaklardır. Bu nedenle hem işçilerin hem de kendilerinin sorumluluklarını bilmelidir. Ayrıca, inşaat işleri yüksek yatırımlar gerektirir. Sorumlu oldukları, yönettikleri bütçe de kritiktir.

* Mühendisler sabırlı olmalıdır. Çünkü bir proje kolaylıkla hazır hale gelmez. Özellikle inşaat projelerinde süre oldukça uzundur, zorludur.

* Yoğun iş temposuna, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir. Dolayısıyla yığun bir yaşam temposu olacaktır.

*İnşaat mühendisi insan ve risk yönetimi yapabilecek otoriter karakterde ve soğukkanlı yapıda olmalıdır. Büyük projelerde binlerce çalışanı olan büyük projeler ancak bu şekilde başarı ile yönetilebilir.

 

İnşaat Mühendisleri için İş İmkanları

 

İnşaat mühendisleri için iş imkanları özellikle son yıllarda sürekli artış göstermektedir (Bu yazının yazılmış olduğu 2019 yılında yaşanan kriz ve bu krizin inşaat sektörü üzerindeki etkisini dikkate almazsak) . Bunun sebebi özel sektördeki yatırım olanaklarıdır. İnşaat mühendisleri özel sektörde ya da kamu sektöründe görev alabilirler. İki sektörde de çalışabilme olanağı mühendisler için büyük avantaj sağlamaktadır. İnşaat mühendisleri için yurt dışı olanakları da oldukça fazladır. Özellikle büyük yatırım firmalarının pek çoğu yurt dışında proje yapmaktadır. Bu bölüm için tercih yapacak kişiler de inşaat mühendisliği iş imkanları nelerdir sorusunu sıklıkla sormaktadır.

 

Genel olarak iş imkanları fazla olmakla beraber kişinin yeteneklerine göre de değişiklik göstermektedir. İyi bir üniversiteden mezun iseniz veya sektörde çevreniz varsa büyük firmalarda çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Maaş olanaklarınız da projelere ve çalıştığınız firmaya göre değişir. Genel olarak bakıldığında özel sektörde inşaat mühendisliği maaşları her firmada değişmektedir. Bu konuda şu yazıyı okuyabilirsiniz : 2017-2018 İnşaat Mühendisi ve Mimar Maaşları

 

Özel sektörde 3000 ile 17000 gibi maaşlar söz konusudur. Devlette inşaat mühendisliği maaşları ise biraz daha düşüktür. Kamu sektörü inşaat mühendislerine 3500 ile 6000 arasında değişen maaşlar vermektedir. Bu maaşların hepsi yabancı dile ve eğitime göre değişir. Tecrübe de maaşlara etki eden faktörlerdendir.  Özel mi? Devlet mi? Diye soruyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz : Özel mi? Devlet mi ?

 

İnşaat Mühendisliği Bölüm ve Dersleri

  İnşaat mühendisliği dersleri nelerdir sorusu bu bölümde okuyacak öğrenciler için oldukça önemlidir. Dersler genellikle bölümlere göre değişir. İnşaat mühendisliğinde dersler teknik dersler ağırlıklı olarak devam eder. Aldığınız her ders ilerleyen zamanda uygulanan bir pratik şeklindedir. İlk senelerde fizik ve matematik gibi lisenin devamı niteliğindeki genel sayısal derslere de yer verilir. Diğer senelerde mesleki eğitim ağırlığı artar. Bunun yanı sıra, Lineer Cebir, Diferansiyel Yöntemler vb. genel mühendislik dersleri de verilir.

 

İlk sene sonrasında Jeoloji, malzeme bilimi, yapı işleri, yüksek matematik gibi mühendislerin temel dersleri devreye girer. Son yıllara doğru ise artık mühendisliğin ana hatları oluşturulmaya başlanır. Özellikle alt mühendislik dalları ile ilgili eğitimler verilir. Su kaynakları mühendisliği ve temel mühendislik gibi dersler de  verilir. Öğrenim ve eğitim hayatı boyunca alınan her ders aslında geleceğe bir yatırımdır.

Görüldüğü üzere ağırlıklı sayısal bir eğitim vardır. Özellikle fizik ve matematik konusunda başarılı değilseniz, bölümü kazansanız bile okurken zorlanabilirsiniz. Zira mühendisliğin temeli matematik ve fiziktir.

Öğrenciler mezun olana kadar kendilerini ne kadar geliştirirse iş bulma süreleri de azalır. Son yıllarda öğrenciler alanları ile ilgili staj eğitimlerine de başlar. Bu süreçte inşaat mühendisliği iş ilanları veren siteler büyük avantaj sağlar. Siteler genel olarak stajyer öğrenciler için de kontenjan açmaktadır. Bu ilanlar sayesinde meslek hayatında önemli adımlar atılabilir.  Yeni mezunların iş bulmaları konusunda da şu yazıyı okuyabilirsiniz :YENİ MEZUNLAR VE İŞ BULMA ÇABALARI

Ayrıca, puanlara göz atmadan önce,  inşaat mühendisliği adayları için şu yazılarımı okumalarını tavsiye ederim :
Bu yazılar, inşaat mühendisliği okurken ve mezun olduktan sonra karşılaşacaklarınız ile ilgili size fikir verecektir.  Başarılar ve bol şans dilerim…

Üniversite

Program Adı

PuanTürü

Taban Puan

Başarı Sırası

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 497,7827 5.060
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 467,6709 14.271
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 465,2823 15.214
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 455,2926 19.362
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 450,0177 21.741
Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 440,6967 26.183
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 438,9911 27.027
Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 436,443 28.236
Abdullah Gül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 435,6703 28.619
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 433,9659 29.515
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 429,4467 31.934
İstanbul Bilgi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 428,2504 32.590
Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 425,938 33.859
MEF Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 425,1814 34.256
İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 419,4487 37.479
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (Tam Burslu) MF-4 418,376 38.075
Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 415,6081 39.690
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 412,6991 41.311
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.) MF-4 410,9307 42.357
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 409,5922 43.167
İzmir Ekonomi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 404,3525 46.356
Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 402,2896 47.629
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 400,5961 48.660
Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 396,5297 51.200
Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 395,9154 51.592
Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 394,2482 52.671
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 393,8869 52.903
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 392,4078 53.855
Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 391,8152 54.240
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 390,9045 54.884
Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 390,4577 55.198
Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 389,6013 55.798
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (UOLP – SUNY Buffalo) (Ücretli) MF-4 387,6612 57.123
Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 387,3553 57.344
İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 387,2507 57.420
Uluslararası Antalya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 386,4441 57.982
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 385,7267 58.469
Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 383,1839 60.235
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 380,7627 61.964
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (%75 Burslu) MF-4 380,6911 62.014
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 380,3466 62.256
Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 380,1434 62.398
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 380,1155 62.418
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 379,1206 63.160
Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 379,0562 63.208
KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 377,0052 64.760
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.) MF-4 376,9283 64.815
Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 376,3459 65.232
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 375,5077 65.844
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 372,7374 67.911
Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 370,7677 69.391
Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 369,8613 70.070
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 368,0174 71.572
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.) MF-4 367,7734 71.766
Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 367,5176 71.969
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 367,1314 72.276
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.) MF-4 363,3095 75.318
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 362,756 75.758
Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 360,9386 77.187
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 360,6136 77.446
Nişantaşı Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 360,5332 77.510
Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 360,2285 77.753
İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 359,9477 77.979
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 359,7887 78.115
İzmir Ekonomi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 358,7707 78.989
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 357,6208 79.962
Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 357,585 79.990
İstanbul Esenyurt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 355,0129 82.064
KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 353,8984 82.947
Nişantaşı Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 353,415 83.332
Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 352,5091 84.076
Mersin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 351,9151 84.575
Adnan Menderes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 350,7579 85.537
Necmettin Erbakan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 349,9504 86.197
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 349,517 86.559
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.) MF-4 347,6856 88.123
Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 346,6951 88.974
Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) MF-4 346,2947 89.328
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.) MF-4 346,1272 89.475
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 343,9113 91.474
Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 343,3692 91.979
Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 342,7733 92.520
Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 342,1345 93.072
Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 339,5601 95.495
Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 339,5247 95.527
Toros Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 338,6106 96.382
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 338,0293 96.945
İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 337,2404 97.697
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.) MF-4 336,2347 98.650
Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 332,6192 102.062
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Mühendislik F.) MF-4 332,3793 102.284
Dumlupınar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 332,1567 102.490
Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 332,0207 102.615
Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 331,2163 103.421
Namık Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 330,5123 104.115
Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 329,4875 105.126
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.) MF-4 329,2264 105.385
Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 329,2161 105.396
Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 328,6748 105.945
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 328,2491 106.382
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 324,7292 109.960
Avrasya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 324,7075 109.984
Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 324,3153 110.402
Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 324,3048 110.413
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Of Teknoloji F.) MF-4 320,9795 114.017
Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 320,4584 114.570
Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 319,6996 115.371
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 318,4441 116.723
Bülent Ecevit Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 318,4341 116.734
Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 318,4166 116.754
Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (İÖ) MF-4 317,2479 118.042
Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 316,006 119.409
Yüzüncü Yıl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 315,0569 120.451
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 314,7539 120.795
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.) MF-4 314,6237 120.944
Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 313,884 121.789
İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 311,9345 124.060
İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 311,6943 124.323
Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 311,5469 124.484
İstanbul Bilgi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 310,8571 125.243
Uluslararası Antalya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 310,5293 125.612
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 310,3108 125.858
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.) MF-4 310,0623 126.138
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 308,9708 127.378
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 308,6996 127.693
Uşak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 307,8238 128.710
Dumlupınar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 306,3407 130.459
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Mühendislik F.) MF-4 304,6974 132.369
Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (KKTC Uyruklu) MF-4 304,114 133.087
Kırklareli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 304,1075 133.095
Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 303,5089 133.823
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 302,871 134.596
İskenderun Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 302,7089 134.793
Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 302,0394 135.606
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 301,8548 135.830
Niğde Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 301,7915 135.907
Adıyaman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 301,6205 136.115
Erzurum Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 301,4367 136.338
Aksaray Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 300,5748 137.395
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.) MF-4 297,6629 140.972
Bartın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 297,1382 141.628
Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 296,3913 142.594
Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 295,9883 143.119
Bülent Ecevit Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 295,6014 143.605
Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 294,217 145.354
Kastamonu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 293,5831 146.212
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 293,2726 146.646
Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 293,214 146.728
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 293,2009 146.746
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Teknoloji F.) MF-4 292,3851 147.854
Gaziosmanpaşa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 292,0288 148.333
Uşak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 291,0942 149.574
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 291,0711 149.604
KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 289,9943 151.056
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 289,857 151.254
Batman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 289,2933 152.068
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 289,1502 152.275
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 287,7868 154.130
MEF Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 287,7319 154.208
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 287,4989 154.537
Erzurum Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 286,5003 155.989
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 286,2403 156.377
Toros Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 285,6584 157.213
Bartın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 285,2982 157.717
Bozok Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 285,2506 157.783
Niğde Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 284,7249 158.540
Aksaray Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 284,5279 158.832
İskenderun Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 283,9631 159.667
İstanbul Esenyurt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 283,5553 160.272
Erzincan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 283,3042 160.644
Gümüşhane Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 282,9201 161.210
Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 282,5458 161.747
Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 281,1437 163.761
Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 281,048 163.899
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 280,7674 164.304
Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 280,2912 164.993
Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 280,1591 165.184
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) (Teknoloji F.) MF-4 278,4774 167.706
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 275,2845 172.505
Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 275,2158 172.608
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (%50 Burslu) MF-4 274,5043 173.735
Bitlis Eren Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 274,4851 173.766
Bozok Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 274,1894 174.246
İzmir Ekonomi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 274,0882 174.410
Kilis 7 Aralık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 273,7363 174.973
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 273,6681 175.081
Bayburt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 273,6509 175.109
Girne Amerikan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 273,5543 175.262
KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 273,3138 175.645
Tunceli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 272,9014 176.298
Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 272,7351 176.559
Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 271,2543 178.868
Gümüşhane Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 271,1577 179.018
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 270,9781 179.298
Uluslararası Antalya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 270,1573 180.618
Erzincan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 269,7836 181.226
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 269,6964 181.369
Iğdır Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 268,8224 182.805
Bayburt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 268,311 183.650
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 265,9026 187.708
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu) MF-4 265,4684 188.420
Bitlis Eren Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ) MF-4 264,8044 189.527
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 264,6704 189.760
Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 263,6177 191.598
Şırnak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği MF-4 263,2908 192.176
Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 263,2006 192.336
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4 261,6514 195.150
Nişantaşı Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 261,3735 195.669
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 257,4732 202.908
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 256,7999 204.147
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 255,8617 205.847
İzmir Ekonomi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 255,6322 206.252
İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 255,5998 206.309
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Yerleşkesi) (Ücretli) MF-4 254,8567 207.663
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 254,625 208.145
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 254,2562 208.911
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 252,9911 211.470
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 251,2544 215.096
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 250,9978 215.623
Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 248,9426 219.809
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 248,8989 219.898
Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 248,4074 220.895
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 247,3939 222.994
İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 246,7674 224.301
Nişantaşı Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 245,34 227.287
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 245,236 227.507
Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 245,1705 227.646
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 245,0876 227.822
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 245,0406 227.921
İstanbul Bilgi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 244,9961 228.016
Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 244,4566 229.225
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 244,1539 229.904
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 244,1237 229.971
Girne Amerikan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 243,8782 230.521
İstanbul Esenyurt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 243,6923 230.936
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 242,9328 232.629
Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 242,7938 232.929
MEF Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 242,364 233.858
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 241,9488 234.760
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 241,9085 234.851
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 241,8743 234.929
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 241,8315 235.025
Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 241,6238 235.495
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 241,0352 236.825
Girne Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 240,8774 237.176
Avrasya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 240,8334 237.273
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 240,7533 237.451
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 240,7155 237.534
Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 240,5179 237.972
Toros Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 240,4336 238.159
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 240,3527 238.338
Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 240,2541 238.556
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 240,2455 238.575
Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 240,1476 238.792
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 240,0806 238.940
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4 240,0167 239.081
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%75 Burslu) MF-4 240,0064 239.104
İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 239,9994 239.120
Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 239,9125 239.326
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4 239,8275 239.527
İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu) MF-4 239,815 239.557
Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 239,7955 239.603
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4 239,7024 239.823
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (UOLP – Montana State Üniversitesi) (Ücretli) MF-4 239,661 239.922
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4 239,6548 239.936
Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4 239,6247 240.008
Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (KKTC Uyruklu) MF-4
Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4
İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Ücretli) MF-4
İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4
Girne Amerikan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4
Girne Amerikan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4
Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu) MF-4
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4
Girne Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4
Girne Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın