Sponsor 1.214 0

Paratoner Fiyatını Ne Nasıl Etkiler?

Fiyatını Ne Nasıl Etkiler?

 

Paratoner sistemleri dış yıldırımlık olarak tesislerimizi yıldırıma karşı korumaktadır. Paratonerler tesisimizde artı eksi iyon yayarak; yıldırımı üzerine çeker ve koruma yapar. Paratonerler genel olarak risk analizi yapıldıktan sonra seçilirler. Bu noktada paratonerler geniş koruma alanları sayesinde oldukça avantajlıdır. Ancak paratonerlerin aktif uç olmaları nedeniyle yıldırımı üzerlerine çekmesi ise bir dezavantajdır. Özellikle yanıcı ve patlayıcı tesislerde bu durum ciddi risk oluşturur. Yine kimyasal tesislerde iyon yayılımı risk taşıdığı için paratoner sistemleri önerilmez.

paratoner Paratoner Fiyatını Ne Nasıl Etkiler?

 

Paratoner fiyatlarında ise en önemli unsur, paratonerin paslanmaz olup olmadığıdır; paslanan paratonerlerin zamanla direnci yükselir. Direncin yükselmesi ile birlikte yeterince paratoner sistemleri yıldırımı yayamaz. Bu nedenle direnci paratonerlerin düzenli olarak takip edilmesi yani bakımlarının yapılması gerekir.  Paslanmak çelik olan paratoner sistemlerinin güvenirliği ve sağlamlığı daha uzun sürelidir. Genelde paratonerler bir yıldırım darbesi aldığında kullanılamaz hale gelir. Ucuz paratonerler bu nedenle tercih edilmemelidir.

 

paratoner-2 Paratoner Fiyatını Ne Nasıl Etkiler?

Tesislerimizde paratoner sistemleri kullanırken dikkat ettiğimiz bir diğer önemli unsur ise kesinlikle iniş iletkenidir. İniş iletkeni eğer yanıcı ve patlayıcı tesis ise muhakkak iletkenin izoleli olmasına dikkat edilmesi gerektiğidir. Aksi halde yangın tehlikesi ortaya çıkabilir. Bu durumdan korunmak için iniş iletkeni çıplak inmemeli ya da s mesafesi bırakarak inmelidir. Yine paratoner sistemlerinin topraklaması kesinlikle spark gap sönümleyici parafudr ile eş potansiyele alınmalıdır. Yine paratoner topraklama direncinin 10 ohm değerini geçmemesi istenir. Yine tesislerimizde paratonerin yanında iç yıldırımlık yani parafudr sistemleri de bulunmalıdır. Aksi halde elektriksel sistemler zarar görebilir. Genel olarak insanların düşündükleri, paratonlerin elektriksel sistemlerin koruduğur. Ancak paratonerler sadece fiziksel koruma yaparlar. Elektronik sistemlerin korunması için parafudrlar kullanılmalıdır.

 

Yıldırımdan Korunma Merkezi

 


Bir Cevap Yazın