Sponsor 312 0

ÜLKEMİZDEKİ KONUT FİYATLARI İLE İLGİLİ ÇARPICI BİR ARAŞTIRMA

 Emlak piyasası Türkiye’de en hareketli piyasalardan biriyken Flatfy piyasanın nabzını tutmuş ve çok çarpıcı sonuçlar elde etmiş. Araştırmaya derinlemesine inmeden önce, Flatfy-uluslararası emlak arama motoru tanımak gerekirse toplam 37 ülkede faaliyet gösteren uluslararası gayrimenkul arama motorudur. Yani diğer bir deyişle, aradığınız emlak kriterine göre, size tüm popüler emlak sitelerinden topladığı ilanları tek bir sayfada sunan bir web sitedir. Siteyi kullanmak çok basit.

1-    İlgilendiğin emlak türünü seç

2-    İlgilendiğin ili seç

3-    Ara butonuna bas

Ve yüzlerce siteden toplanmış emlak ilanlarına tek bir sayfadan ulaş.

Aykutozdemir2 ÜLKEMİZDEKİ KONUT FİYATLARI İLE İLGİLİ ÇARPICI BİR ARAŞTIRMAAraştırmaya konu olan illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Kayseri, Mersin.

Yapılan araştırmaya göre en pahalı konut fiyatlarına İstanbul’da rastlanıyor. İkinci ve Üçüncü olarak sırasıyla İzmir ve Antalya takip ediyor. En düşük konut fiyatlarına ise başkent Ankara’da rastlanıyor. Şehir şehir ortalama konut fiyatları ise şöyle:

2018 Haziran ayı fiyatları baz alınarak,

İstanbul: 260 bin TL

Ankara: 130 bin TL

İzmir: 240 bin TL

Bursa: 190 bin TL

Adana: 185 bin TL

Gaziantep: 170 bin TL

Konya: 160 bin TL

Antalya: 190 bin TL

Kayseri: 130 bin TL

Mersin: 180 bin TL

Aykutozdemir3 ÜLKEMİZDEKİ KONUT FİYATLARI İLE İLGİLİ ÇARPICI BİR ARAŞTIRMAtr.flatfy.com tarafından yapılan diğer bir araştırmada ise bahsedilen şehirlerin yatırımcısına son altı ay içerisinde kazandırdıkları ve kaybettirdikleri değerler incelenmiş. Sonuçları incelemeye başlamadan önce, oda sayısı konut piyasasında büyük bir etken olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü İstanbul ilini değerlendirmeye aldığımızda dört üç iki ve tek odalı evler üzerindeki yapılan araştırmada kazandıran daireler iki odalı ve tek odalı daireler olurken, üç odalı ve dört odalı evlerin kaybettirdiğini gözlemliyoruz. Ulaşılan en çarpıcı sonuç ise Ankara’da. Yaklaşık dört odalı evlerde yüzde altmış sekiz oranında kaybettirmesi ile en çok dikkati çeken şehir. Kayseri’de ise sadece yüzde üçlük ve yüzde dörtlük değişimler var. Kayseri’de diğer illere nazaran daha durağan bir piyasa olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer öne çıkan sonuç ise Gaziantep’teki dört odalı evlerin satış fiyatı. Gaziantep’te dört odalı evler tam tamına 530 bin tl’den alıcı buluyor. Bu konut fiyatı ile birlikte İstanbul’daki dört odalı evlerin ortalama satış fiyatını bile geride bırakıyor.

 

 


Bir Cevap Yazın