Sponsor 150 0

Uzmanlık Gerektiren Teknoloji

Uzun yıllardır geliştirilen ürün teknolojisinin yüksek dereceli uzmanlıkla birleştirilmesinin sonucunda üretilen bir ürün olan geogrid, ileri dokuma teknolojisi hazırlanmıştır. Ürünler koruma ve kolay işleme için PVC ile kaplanır.

Temel çalışma prensibi sürtünmeye dayalı olan bu yüksek teknolojili ürünün ekstrüde, örme ve bağlı olmak üzere üç geogrid ucu bulunmaktadır. Ekstrüde Geogridler, polimerden yapılmış olup sıkılmış ve ardından çekilmiş düz yapılardır. Bu, tek ve çift yönelimli geogridler, toprak ve karayolu döşemesi güçlendirilmesinde kullanılır. Örme Geogridler, yüksek modüllü sentetik liflerden yapılmış olup ağ şeklinde düz yapılardır. Sentetik malzemesi ile ilave koruma katmanıyla da kaplanır. Bağlı Geogridler ise polietilene sahip polyester kaplı bir veya daha fazla şerit unsurunun düzenli aralıklarla birleştirildiği düz yapılardır. Yüksek teknolojili ürünlerin en önemlilerinden biri olan Geogrid’in pek çok avantajı bulunmaktadır. Sağladığı yüksek esneklik ile düşük sıcaklıklarda bile saha sınırlarını korur. Kendi üzerinde katlanamadığı ve iğneleme gerektirmediği için çok kolaydır ve ciddi bir şekilde maliyet tasarrufu sağlar. Polyester bir maddeden üretildiği için ömrü 120 yıla kadar uzamaktadır. 5,20 m rulolar halinde sunulması daha az üst üste binme ve daha geniş rulo genişliği anlamına geldiği için de çok daha az maliyetli olur. Maliyet tasarrufunu en üst noktada korur. Polyester özenli testlerle ortaya konduğu için oldukça dirençli ve kararlı polimerik bir yapıda olan malzemedir. İleri dokuma teknolojisi ile birlikte ürün sünme, mekanik hasar, morötesi ışık ve kimyasal, biyolojik bozunma dirençleri açısından olağanüstü bir karakteristik yapıya sahiptir. Toprak destekleme için maksimum sonuçlar almak üzerine tasarlanmıştır.

Bu yüzden toprak parçacıkları ile etkileşime girdiğinden iyi sürtünme özellikleri sunmaktadır. Geogrid sistemler toprak odaklı üretilen polyester hammaddeye sahip ürünlerdir. Bu yüzden kullanım alanları tahmin edilenden daha fazladır. Temel altı zemin iyileştirme, istinad duvarı, beton yol, çim duvar uygulaması, heyelan önleme, kıyı koruması, deniz tabanı deşarj hattı şiltesi, otoyol temelleri, toprak dolgu ve seddeler ve katı atık depolama sahaları gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır.  Geogrid sistemler sağladıkları avantajlar sayesinde kullanım alanlarını katbekat artırmaktadır. Kullanım kolaylıkları ve uygun maliyetlere halledilebilmelerinin yanı sıra dayanıklı olmaları da bu durumu etkilemektedir.


Bir Cevap Yazın