Sponsor 34 kez görüntülendi. 0

Ac Sürücüler ile Maksimum Performans Sağlayın!

Dri Ac Sürücüler, DC yi AC ye dönüştürerek motor hızını kontrol eden cihazlardır. AC sürücülerin ortaya çıkışı üretkenliği olağanüstü bir şekilde iyileştirdi ve endüstrinin gelişimine büyük katı sağladı. Dahası, ac sürücüler hayatımızda önemli bir değişiklik yarattı. Örneğin, klimalardan ve fanlardan hava akımı motor hızını değiştirerek düzenlenebilir. AC Sürücüler Sayesinde, odayı sıcak yaz ve soğuk kış aylarında bile rahat bir sıcaklıkta tutabilir. Düzenlenmiş hava akımı ayrıca enerji tüketimini azaltır ve enerjinin korunmasına katkıda bulunur.

 

600_Yaskawa_V1000_Size2_1 Ac Sürücüler ile Maksimum Performans Sağlayın!

AC Sürücüler Olmasa Ne Olur?

 

Motor hızını değiştiremezsiniz ve bir damper (açma – Kapama valfi) kullanarak hava akışını düzenlemeniz gerekir. Hava akışını azaltsanız bile, kullanılan elektrik miktarı büyük ölçüde değişmeyecektir. Bir konveyör aniden hareket ettikçe, yükler darbeye düşebilir. Motor hızını değiştiremezsiniz ve bir kasnak kullanarak hızı ayarlamak zorunda kalırsınız.

 

yaskawa_p1000_nema1_vfd Ac Sürücüler ile Maksimum Performans Sağlayın!

AC Sürücülerin Faydaları

 

Motor hızı serbestçe değiştirilebilir. Fanlar ve pompalar için daha fazla enerji tasarrufu etkisi elde edilebilir. Yumuşak başlatma / durdurma gerçekleştirilebilir. Başlat ve durdur pürüzsüz ve bir valiz için yumuşak bir hareket haline gelir. Makineyi standartlaştırabilir AC Sürücüler ile hem 50Hz hem de 60Hz güç kaynağına ayarlanabilir.

 

 

Ac Sürücüsünün Çalışma Prensibi

 

AC sürücü işleminin arkadaşındaki temel prensipleri anlamak için AC sürücünün üç temel bölümünün anlaşılması gerekir: Doğrultucu ünitesi, DC Bara ve İnvertör ünitesi.

Besleme gerilimi ilk olarak AC ye DC kaynağına dönüştürüldüğü bir redresör ünitesinden geçer, üç faz kaynağı, DC kaynağına dönüştürüldüğü üç fazlı tam dalga diyotu ile beslenir. DC veri yolu, AC den DC ye dönüşüm sırasında üretilen harmoniklerin filtrelendiği bir filtre bölümünden oluşur.

 

Son bölüm, filtrelenmiş DC kaynağının kendisine bağlı olan ac motora beslenen yarı sinüzoidal AC kaynağı dalgasına dönüştürüldüğü altı IGBTden oluşan bir invertör bölümünden oluşur.

 

AC motor çalışma prensibinden, motorun (rpm) senkron hızının frekansa bağlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, AC sürücü üzerinden güç kaynağının frekansını değiştirerek senkron motor hızını kontrol edebiliriz.

 

Kaynak: https://www.yaskawa.com.tr/tr/ueruenler/drives-motion-controls/ac-surucu-invertor/

 

 

 

Bir Cevap Yazın