Sponsor 31 kez görüntülendi. 0

Finansal Danışmanlık Nedir?

Firmaların en zorlu departmanlarından biri de finanstır. Firmaların nakit ihtiyaçları, kurum içi ihtiyaçlar, yapılacak ödemeler gibi oldukça zorlu bir denge kurması gereken finans departmanları finans ihtiyaçlarını da farklı finans kuruluşlarından karşılamayı tercih eder. İşte bu noktada firmaların finansal danışmanlık hizmetlerine gereksinimi olur. Bir firmanın ne kadar finansa ihtiyacı olduğundan ne şekilde bu ihtiyacın karşılanacağına kadar tüm süreçte uzman danışmanlar hizmet verir.

Finans Yönteminde Profesyonellik Çok Önemli!

Aslında finans gibi kritik konularda profesyonellerden yardım almak son derece önemli olabiliyor. Özellikle banka kredisi kullanma yönünde karar alan firmaların hem kısa vadede hem de uzun vadede ne kadar krediye ihtiyaçlarının olduğunun belirlenmesi aşamasında uzman görüşü daha sağlıklı analizler yapabilmeyi sağlar. Maliyetlerin belirlenmesi, borç ödeme süreleri hatta firmanın yıllık büyüme durumu dahi, bir arada değerlendirilmesi gereken bir süreç olarak düşünülmelidir.

Finansal danışmanlık hizmeti alan firmaların uzun vadede de finansal krize girmedikleri net olarak gözlemlenebiliyor. İşte bu noktada devreye profesyonellik giriyor. Çünkü sadece profesyonel bir değerlendirme aşaması ile herhangi bir firmanın 3 yıllık bir süreçte karşılaşabileceği tüm riskler masaya yatırılabilir. Öngörüler sadece mevcut analizler ve mevcut durum üzerinden yola çıkılarak belirleniyor.

Finansal Danışmanlık Hizmeti Kriz Riskini Azaltır

Bir anlamda firmaların 3 yıl sonra finansal anlamda hangi noktada olacakları öngörebilmeleri, finansal danışmanlık hizmeti almalarının en önemli faydasıdır diyebiliriz. Hiçbir firma yıllık proje ve planlarında bir sürpriz ile karşılaşmak istemez. Ancak finansal danışmanlık hizmeti almadan da olası sürprizleri önceden tahmin etmek ve önlem almak pek mümkün olamıyor.

Her firmanın ülke ekonomisinden etkilenen bir ekonomiye sahip olduğu düşünüldüğünde iş dünyasında ekonomik kriz bir kabusa dönüşebiliyor. Ancak kriz anları rekabet dünyasında avantaja dönüşebiliyor. Krizi avantaja dönüştürmek ise profesyonellik gerektiriyor. İşte bu durumda devreye yine finansal danışmanlık hizmetleri giriyor.

Finansal danışmanlık hizmeti almak gerçekten gerekli mi sorusuna yanıt ararken, bu bilgilere EY internet sitesinde rastladık ve sizlerle de paylaşmak istedik. Biz sorumuzun yanıtını aldık. Konuya dair daha kapsamlı bilgi almak isterseniz EY internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın