Sponsor 41 kez görüntülendi. 0

İNGİLİZCENİZİ PRATİK EDEREK NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?

İngilizce öğrenmek sadece kelime ezberlerinden ve gramer çalışmalarından ibaret değildir. Hem İngilizcenizi zinde tutabileceğiniz hem de eğlenerek vakit geçirebileceğiniz birçok pratik yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri incelemeye başlayalım.

1-) İngilizce bulmaca çözün.

Kelime dağarcığınızı geliştirmenize katkı sağlayan bulmaca çözme, zihninizin rahatlamasını da sağlayacaktır. Bulmaca çözmeden önce yanınıza mutlaka bir sözlük alın. Yeni öğrendiğiniz bir dilde zor bulamacalar çözmeye çalışmak da mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle daha kolay ve eğlenceli bulmacalara yönelebilirsiniz.

2-) İngilizce kitaplar okuyun.

Sevdiğiniz türde ve seviyenize uygun İngilizce bir kitap okumak hem İngilizce pratik yapmanızı sağlayacak hem de okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Her gün 10 dakikanızı İngilizce kitap okumaya ayırmanız kelime dağarcığınızın gelişimine katkı sağlayarak, cümle yapılarını öğrenmenizi sağlar. Eğer okuma alışkanlığınız yoksa yazımızı okumaya devam edin. Mutlaka kendinize göre eğlenceli bir pratik yöntemi bulacaksınız.

3-) İngilizce film ya da dizi izleyin.

İngilizce pratik yapmada en sevilen yöntemlerden birine geldik. İngilizce film ve diziler izlemek dinleme becerinize büyük katkı sağlayarak, kelimelerin telaffuzunu kaynağından duymanızı ve İngilizce konuşmanızı geliştirmenizi sağlar. İngilizce film ya da dizi izleyerek pratik yapmak istiyorsanız bazı adımlar izlemelisiniz. Öncelikle seviyenize uygun bir dizi ya da film seçin ve altyazılı olarak izleyin. Altyazılı olarak izledikten sonra altyazıyı kapatarak sadece İngilizce haliyle izleyin. Daha önceden bildiğiniz replikler kulağınıza geldikçe beyniniz İngilizce ve Türkçe kelimeleri eşleştirerek aktif bir öğrenme gerçekleştirecektir. Altyazısız izlemekte zorlanıyorsanız İngilizce altyazılı olarak izleyebilir, ilerleme kaydettikten sonra tamamen altyazısız izlemeye başlayabilirsiniz.

4-) İngilizce online oyunlar oynayın.

Sanırım bütün öğrencilerin hayali oyun oynayarak ders çalışmaktır. İşte İngilizce öğrenirken oyun oynama şansına sahipsiniz. Online oyunlarda oyunun yapısını öğrenmek için İngilizce sözlüklere göz atabilir ve cümle yapılarına aşina olabilirsiniz. Ayrıca oyun içi sohbet kanalları sayesinde yabancılarla iletişim kurarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Takım birlikteliğini gerektiren online oyunlarda sesli konuşmalara katılarak telaffuz ve dinleme yeteneğinizi de arttırabilirsiniz. Birçok kişi bilgisayar oyunlarına meraklı olduğundan eğlenerek İngilizce pratiği yapabilir.

5-) İngilizce müzikler dinleyin.

Hoşunuza giden herhangi bir İngilizce müziği dinleyerek kulağınızı eğitebilirsiniz. Müzik dinlemenin yeri ve zamanı da olmadığından bol bol müzik dinleyebilir, İngilizce kelime telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar daha slow şarkılar tercih ederek, daha anlaşılır şarkılar dinleyebilirler.

6-) İngilizce Youtube kanallarını takip edin.

Bildiğiniz üzere Youtube’da binlerce kanal ve her türde video bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; araba merakınız mı var? Arabalarla ilgili video çeken kaliteli bir İngilizce kanalına abone olabilir ve videolarını takip edebilirsiniz. Bu sayede sevdiğiniz bir konuda videolar izleyerek İngilizce pratiği yapabilirsiniz.

 7-) Yabancı arkadaşlar edinin.

Bir dilde pratik yapmanın en iyi yolu bol bol konuşmaktır. Bunun için de bu dili konuşabileceğiniz arkadaşlar edinmelisiniz. Birçok online arkadaşlık sitesinden arkadaş bulabileceğiniz gibi direk dil paylaşım sitelerine de üye olabilirsiniz. İngilizce bilen ve Türkçe öğrenmek isteyen biriyle dil değişimi yapabilirsiniz. İngilizce konuşmak telaffuzunuzu geliştirecek ve özgüveninizi de arttıracaktır. Dil değişim sitelerinde konuşmaktan çekinmenize de gerek yok. Dil değişimi yaptığınız yabancının komik Türkçesi sizi de İngilizce konuşmada cesaretlendirecektir.

8-) TED konuşmalarını izleyin.

TED’in kendi sitesinde ya da Youtube kanalında her alanda onlarca konuşma bulabilirsiniz. Bu konuşmalar sayesinde hem bilgi birikiminizi artırabilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Konuşmaların hepsi İngilizcedir ve İngilizce altyazı da kullanılabilmektedir. Ayrıca birçok konuşmada Türkçe altyazı da bulabilirsiniz.

9-) Erasmus ya da Work and Travel yapın.

Erasmus bir öğrenci değişim programıdır. Bu program sayesinde hem yeni kültürler tanıyabilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Work and Travel ise Amerikan hükümetinin desteklediği bir programdır. Amerika’da hem çalışmanızı hem de tatil yapmanızı sağlar. Amerika’da çalışarak geçireceğiniz birkaç ay İngilizcenizi geliştirmenize büyük katkı sağlayacaktır.

10-) İngilizce kelime defteri tutun.

Yazımızın başından beri sizlere birçok pratik yöntemi anlattık. Tüm bunları uygularken birçok yeni kelime öğreneceksiniz. Öğrendiğiniz bu kelimeleri unutmamak için de düzenli not tutmalısınız. Boş bir defteri yalnızca bu iş için ayırın. İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız karşılarına Türkçe anlamlarını yazabilirsiniz. Fakat gelişim kaydettiyseniz İngilizce kelimeleri İngilizce cümleler ile anlatmalısınız. Bu yöntem kendinizi geliştirmenizde daha çok işe yarayacaktır.

11-) İngilizce özel ders alın.

Dilinizi geliştirmek için en etkili yöntemlerden biri de İngilizce özel ders almaktır. İngilizce öğrenmeye çalışıyor fakat ilerleme kaydedemiyorsanız, artık profesyonel bir destek alma zamanınız gelmiştir. İyi bir öğretmen bularak İngilizce özel ders almanız kısa sürede ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

İngilizce pratik yapabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Günümüzde teknolojinin de gelişimiyle İngilizce öğrenmek oldukça kolay hale gelmiştir. Sizin gibi İngilizce öğrenmeye çalışan onlarca arkadaş bulabilir ve onlarla da iletişim kurabilirsiniz. İngilizce özel ders alarak öğrenme sürecinizi kısaltabilirsiniz. İngilizce öğrenmede nasıl pratik yapabileceğinizi anlatmaya çalıştığımız bu konunun sonuna geldik. En kısa sürede İngilizce öğrenmeniz dileğiyle…

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/en/blog/2018/03/13/10-funny-english-idioms/

ingilizceturkce İNGİLİZCENİZİ PRATİK EDEREK NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?

Bir Cevap Yazın