İnternet 130 kez görüntülendi. 0

İnternet Tüketimini Azaltmak için Öneriler

Hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alan, neredeyse tüm gün boyunca aktif bir şekilde kullandığımız tüketimi; maalesef ki ay sonunda yüksek faturalar ile karşılaşmamıza ve kotamızın kısa bir süre içerisinde dolmasına neden oluyor.

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube derken, alıp başını giden internet tüketimi yüzünden internet giderlerinin ciddi oranda artması riski ile karşılaşabiliyoruz.

Özellikle faturalı hat kullanan kişilerin muzdarip olduğu bir durum olan aşırı internet tüketimi; birtakım noktalara dikkat edildiği takdirde önlenebiliyor.

Bu yazımızda internet tüketimini azaltmak yani bir nevi sınırlamak adına neler yapabileceğinize kısaca değinmek istiyoruz.

internet-tüketimini-azaltma-300x169 İnternet Tüketimini Azaltmak için Öneriler

 

İşte, internet tüketimini azaltmak için öneriler listemiz:

  • Veri kullanımınızı sınırlandırın

Tüm akıllı cihazlarda yer alan ve kişinin internete bağlanabilmesine olanak tanıyan veri kullanımının sınırsız olması; internet kotanız dolsa da internet kullanımına devam edebilmeniz anlamına geliyor.

Faturalı hat kullanıcısıysanız; veri kullanımınıza bir sınır koyarak, kotanız dolduğunda internete erişim hakkınızın önüne geçebilirsiniz.

  • Uygulama verilerini kısıtlayın

Facebook, Instagram vb. uygulamalar; siz o an kullanmasanız da arka planda çalışmaya yani veri tüketmeye devam ediyor.

Bu duruma engel olmak adına arka plan uygulamalarının her daim çalışmalarını engellemeniz gerekiyor. Telefonunuzun ayarlar kısmındaki veri uygulamalarından hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiğini görebilir; uygulamaların çalışmasını durdurabilirsiniz.

Dilerseniz; sizin için önemsiz olan ve boş yere veri tüketen uygulamaları akıllı cihazınızdan tamamen kaldırarak da tasarruf edebilirsiniz.

  • Chrome’un veri tasarrufu imkanından yararlanın

Kullanıcılarına veri tasarrufu imkanı tanımak adına sistemine veri tasarrufu özelliği ekleyen Chrome; bu özelliği ile internet tüketimini bir nebze de olsun azaltmayı hedefliyor.

Chrome’un bu özelliğinden hemen yararlanmak için sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayın ve buradan veri tasarrufu özelliğini aktif hale getirin. Bu sayede internetten tasarruf edebilir; sürpriz rakamlar ile karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

  • Google Çevrimdışı Haritalar özelliğini kullanın

Navigasyon yani yer bildirimi olarak kullanılan Google haritalar uygulaması; çok fazla veri tüketimine neden olan bir etken olduğu için bu uygulamayı kullanmak yerine Google’ın çevrimdışı haritalar özelliğini kullanmayı deneyin.

  • Video izlemekten mümkün olduğunca kaçının!

Youtube ve Fizy gibi platformlarda sevdiğiniz şarkıları dinlerken bir yandan da kliplerini izlemek hoşunuza gidiyor olabilir. Lakin video izlemek, yüksek veri tüketimini maalesef ki beraberinde getiriyor. Bu yüzden de Youtube kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmanız gerekiyor.

Aşırı veri tüketimini engellemek adına sevdiğiniz şarkıların kliplerini izlemek yerine onları indirerek dinlemenizi öneriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın