Sponsor 25 kez görüntülendi. 0

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü Söndürme Sistemleri, kimyasal maddelerin, yakıtların, yanıcı ve parlayıcı maddelerin sebep olduğu yangınların söndürülmesinde kullanılır. Köpüklü söndürme sistemleri çeşitleri, protein bazlı, alkole dayanıklı, sentetik bazlı ve film oluşturucu olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Hangi sistemin kullanılacağı, yanıcı kimyasal maddenin özelliğine göre değişmektedir.

Köpüklü söndürme sistemleri hem manuel olarak hem de otomatik olarak dizayn edilebilirler. Köpüklü söndürme en yaygın kullanılan söndürme sistemlerindendir. Bu sistemlerin yaygın kullanılmasının en önemli nedeni, yanıcı bölgeye anında müdahale ederek yangının büyümesini engellemeleridir. Köpüklü yangın söndürme sistemleri basınçlı su ile köpüğün birleşmesiyle oluşur. Böylece yatay ve düşey yüzeylere köpük yapışır. Köpüğün yapışmasıyla yanıcı bölgenin üzeri kaplanır ve yangın söndürme işlemi gerçekleşir. Köpüklü söndürme sistemleri aynı zamanda patlayıcı özellikteki gazların dışarı çıkmasını da engellemektedir.

Köpüklü Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Köpüklü söndürme, polar solventler ve hidrokarbon yangınlarına müdahale amacıyla kullanılır. Bu sistem, bu tarz yangınlarda en hızlı ve kesin sonucu veren söndürme sistemidir.
Köpüklü yangın söndürme; hidrokarbon yangınları ve polar solventler olarak adlandırılan yukarıdaki yangın türlerinde oldukça etkilidir. Hidrokarbon yangınları ve polar solventler; ham petrol yangınları, gazolin yangınları, jet yakıtı yangınları, benzin yangınları, fuel oil yangınları, nafta yangınları, alkollerde meydana gelen yangınlar, ketonlarda meydana gelen yangınlar, eterlerde meydana gelen yangınlar, esterlerde meydana gelen yangınlar olarak tanımlanabilir.

Köpüklü yangın söndürme sistemleri, yanıcı yüzeye kısa sürede etki eder ve yangının büyümesinin ve oluşacak zararın artmasını engeller. Bunun nedeni de bu sistemlerin, anında müdahale ve yangını kısa sürede kontrol altına alma özelliklerinin bulunmasıdır. Köpüklü söndürme sistemleri bu nedenle en çok yakıt yükleme ya da boşaltma alanlarında, kimyasal madde depolarında, uçak ve helikopter hangarlarında ve petrol rafineleri gibi yangın riskinin en yüksek olduğu alanlarda kullanılırlar.

Köpüklü Söndürme Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Alkole Dayanıklı Köpük Konsantresi

Alkole dayanıklı köpük konsantresi, Hidrokarbon yakıtların üzerinde kullanılır. Bu konsantrelerin içerisinde fluoroprotein ve film yapıcı özellikler bulunmaktadır. Alkole dayanıklı köpük konsantreleri koruma altına alınacak yere ve konsantrasyonların çeşitlerine göre %3 ile %10 arasında kullanılır.

Film Yapıcı Köpük Konsantreleri

Film yapıcı köpük konsantrelerinde köpük, yakıtın üzerinin buharlaşmasını sulu bir film oluşturarak kesmektedir. Böylece oksijenle yanıcı maddenin arasında bir bariyer oluşturur. Bu sistem kuru kimyasallarla kullanıma da uygundur.

 

 

Fluoroprotein Bazlı Köpük Konsantreleri

Fluoroprotein Bazlı Köpük Konsantreleri havayı dışarıda tutan bir köpük tabakası oluşmasını sağlamaktadır. Film yapıcı köpük konsantreleri gibi buharlaşmayı önleyen bir film oluşturur. Kullanılan çeşide göre, %3 ve %6 arasında değişkenlik gösteren su oranı ile seyreltilir.

Film Yapıcı Fluoroprotein Bazlı Köpük Konsantreleri

Film Yapıcı Fluoroprotein Bazlı Köpük Konsantreleri içerisinde donma, korozyon ve bakteriyel bozulmayı engelleyen katkı maddeleri bulundurmaktadır. İnhibitörleri stabilize eden proteinlere sahiptir. Kuru kimyasallar ile kullanıma uygundur. Kullanılan çeşide göre, %3 ve %6 arasında değişkenlik gösteren su oranı ile seyreltilir.

Protein Bazlı Köpük Konsantreleri

Protein Bazlı Köpük Konsantreleri kuru kimyasallar ile ilgili kullanıma en uygun köpüklü söndürme sistemidir. Konsantre çeşitlerine göre, %3 ile %6 aralığında değişen su oranı ile inceltilerek kullanılır.

 

Kaynak: https://www.evenos.com.tr

Bir Cevap Yazın