Wordpress Yoast Seo
Eklentiler 113 kez görüntülendi. 0

WordPress Yoast Seo Kurulumu

WordPress sitesi olan kişilerin bazı eklentileri kurması gerekmektedir. Bu eklentiler arasında WordPress eklentisi de yer almaktadır. Sitenize girdiğiniz yazıların SEO uyumlu olmasını ve ardından da Google gibi arama motorlarında üst seviyelere çıkmasını istiyorsanız; kurulumu size büyük fayda sağlayacak gibi durmaktadır. İşte kurulum aşamalarını aşağıda görmeye başlayabilirsiniz.

Wordpress-Yoast-Seo-Kurulumu Wordpress Yoast Seo Kurulumu

WordPress Seo Kurulumu Aşamaları Nelerdir?

  • Sitenize WordPress ücretsiz site yazılımını yüklemenizin ardından hemen Yoast SEO’yu da kurmaya başlayabilirsiniz. Eklentiler sekmesi yazılımın sol menüsünde bulunmaktadır. Eklentiler sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada karşınıza sitenizin alt yapısında yüklü olan eklentiler gelecektir. sitenizde yüklü olmadığı için adı bu sayfada yazmayacaktır. Ancak sayfanın üst kısmında yazan Yeni Ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Yeni Ekle butonuna tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada en çok indirilen ve dünya çapında sıklıkla kullanılan WordPress eklentileri bulunmaktadır. Sayfanın sağ üst kısmında ise; arama bölümü bulunmaktadır. Arama bölümüne yazdığınız eklentileri bularak hemen sitenize yükleyebilirsiniz. Arama bölümüne Yoast SEO yazarak enter tuşuna basmanız sonucunda eklentiyi hemen bulabileceksiniz.
  • Eklentiyi bulduktan sonra mavi renkte olan Hemen Yükle butonuna basın. Biraz bekleyin ve sayfayı kapatmayın, eklentinin yüklenmesini bekleyin. Eklenti WordPress eklentiler sayfanıza yüklendikten sonra etkinleştirmeniz gerekiyor. Yüklenince hemen aynı yerde Etkinleştir butonu çıkmaktadır. Etkinleştir butonuna basınca da bir süre sonra Etkinleştirildi yazısı çıkacaktır.
  • Artık ekstra bir özellik aramanıza ya da ayar yapmanıza gerek kalmaz. Sitenize herhangi bir yazı girerken yazınızı yazdığınız ekranın altında Yoast diye bir başlık olur. Buraya tıklayarak SEO başlığını, SEO açıklaması ve Focus Keyword kısmını uygun şekilde doldurmanız gerekiyor. Zaten, doldururken SEO kısmı ve Reability kısmı yeşil yanınca SEO ayarlarınız tamam demektir.
  • Eğer sitenize yazınızı girdikten sonra yeşil ışıklar yanmazsa o halde yanlış bir şeyler yapmış olmanız lazım. Sayfanın aşağısında hangi noktaların yanlış yazdığı zaten belirtilmektedir. Bu yanlışları düzeltmeniz halinde ışıklar kırmızı ya da turuncu olmaktan çıkarak yeşil renge dönüşecektir. Böylece yazınızı SEO’ya uygun şekilde hazırlamış olursunuz.

Yoast Seo WordPress eklentisi sadece yazılara uygulanan seo ayarları için değil Webmaster araçları için de size imkan tanımaktadır. Yoast SEO eklentisinin Ayarlar bölümüne tıklayarak açılan sayfada Webmaster sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Buraya Bing, Google gibi arama motorlarına sitenizi tanıtmanız halinde, alınan anahtarların buraya girerek tanıtılmasını çok kolay bir şe

Bir Cevap Yazın