Seo 110 kez görüntülendi. 0

En Etkili 10 SEO Tekniği ile Sitenizi Google’da Üst Sıralara Taşıyın!

Arama motoru optimizasyonu konusunda araştırma yaparken denk geldiğim SEO yazısında harika stratejiler öğrendim. SEOfabrika adlı sitede daha önce hiçbir yerde karşıma çıkmayan özel SEO ipuçları yer alıyor.

 

#1 – Kaliteli İçeriğe Öncelik Verin

 

Eskiden sadece özgün içerik yeterli olabiliyordu ama günümüzün rekabet ortamında tek  başına özgün olması içeriğinizi değerli kılmıyor.

 

Değerli ve sektörünüzde yer almayan özel bilgiler paylaşarak içeriklerinizi benzerleri arasından öne çıkarırsanız daha çok etkileşim sağlayabilir ve ziyaretçilerinizi memnun edebilirsiniz.

 

Ziyaretçilerinizin içeriğinizi beğenmesi, sosyal medyada paylaşması ile birlikte Google bu olumlu sinyalleri referans alarak sıralamalarınızı yükseltecektir, unutmayın siz ziyaretçilerinize değer verirseniz Google sizi sever.

 

#2  – Her Zaman Uzun Yazılar Yazın

 

Google uzun içerikleri çok sever.

 

Bir konu ile alakalı yazacaksanız önce derin bir araştırma yaparak önemli gördüğünüz kısımları not alın.

 

Okuyucuyu sıkmadan, açık tane tane ve özenli bir şekilde yazın. Ağdalı bir dil kullanmadan olabildiğince uzun yazmaya çalışın.

 

Bazı arkadaşlar 300 – 500 kelimeyi uzun yazı sanıyor. 2500 kelime ve üzerini hedeflemenizi tavsiye ederim.

 

#3 – Anahtar Kelimelerinizi Dikkatlice Kullanın

 

Yerli yersiz anahtar kelime kullanımı Google’ın gereksiz anahtar kelime kullanımı olarak adlandırdığı “Keyword Stuffing” durumudur ve içeriğinizi çöpe çevirmekle kalmaz, sitenize bir kaç kırmızı bayrak eklenmesine neden olur.

 

Gerekmedikçe anahtar kelime kullanmamalı, direk eşleşen kelimeler yerine alternatifleri , uzun kuyruklu versiyonlarını kullanmayı denemelisiniz.

 

Bunun sihirli bir formülü yok ama ideal anahtar kelime oranı bence %1 dir.

 

#4 – Sitenizin Performansını Optimize Edin

 

Hızlı açılan websiteleri SEO da her zaman bir kaç adım önde olacaktır. Çünkü Google, kullanıcı deneyimini ön planda tutuyor.

 

Yavaş açılan ve kullanıcıları yavaşlık nedeniyle sinirlendiren sayfalar arama sonuçlarında alt sıralara doğru kayacaktır.

 

GTMetrix ve GooglePageSpeed Insights adlı ücretsiz araçlardan yardım alarak önerileri görebilir ve sitenizi performans ve hız açısından kolayca optimize edebilirsiniz.

 

Eğer WordPress gibi PHP tabanlı sistemler kullanıyorsanız her zaman cache eklentisi yükleyerek önbellekleme yapmanızı tavsiye ederim.

 

#5 – Sitenizi Güncel Tutmaya Özen Gösterin

 

Google, güncel ve kaliteli içeriklerin düzenli olarak eklendiği websitelerini her zaman sever.

 

Sitenizi güncel tutmak için en azından haftada bir kez yazmaya özen göstermelisiniz. Ne kadar düzenli yazarsanız arama sonuçlarında o kadar başarılı olursunuz.

 

Ayrıca içeriklerinizin düzenli olarak artması ile birlikte trafiğiniz ve popülerliğiniz de artacaktır.

 

#6 – Title Etiketine Yeteri Kadar Önem Veriyor musunuz?

 

Title etiketi seo açısından çok önemlidir. Malesef çoğu websitesi sahibi bu etikete gereken önemi göstermiyor.

 

Google sayfanızda ilk olarak title etiketine bakar. Bu nedenle anahtar kelimenizin title içerisinde yer alması son derece önemli.

 

Title etiketinizde anahtar kelime olabildiğince sola yakın olmalı böylece, Google sayfanın anahtar kelime ile alakasını çok daha iyi değerlendirecek ve SERP te üst sıralara tırmanmanızı sağlayacaktır.

 

WordPress altyapılı siteler için title etiketinizi YOAST eklentisi ile kolayca her yazı için ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.

 

#7 – Sadece Güçlü ve Alakalı Backlinkere Odaklanın

 

Site içi SEO nuz dört dörtlük olsa bile, backlink inşası olmadan sırf içerik ve on page seo ile zirveye tırmanmanız oldukça zor.

 

Güçlü backlinkler kaliteli sitelerden gelen, metrikleri yüksek bağlantılardır.

 

  • MOZ DA & PA değerleri yüksek
  • Tercihen düşük alexa
  • Majestic TrustFlow değerleri yüksek
  • Yüksek trafikli ve hitli siteler

 

Diğer önemli nokta ise olabildiğince sitenizle birebir alakalı sitelerden backlink almaya çalışmanızdır.

 

Google, sizinle aynı sektörde bulunan sitelerden gelen backlinklere çok değer vermektedir.

 

Son olarak, backlink verilen içeriğin de olabildiğince uzun olmasında fayda var. Sırf backlink almak için hazırlanan ve bir değer taşımayan çöp içeriklerden gelen backlinklerin değeri oldukça azdır.

 

İnsanlara faydalı olacak uzun ve kaliteli yazılardan gelen bağlantılar sıralamalarınıza daha çok etki edecektir.

 

#8 – Mobil SEO Önceliğiniz Olsun

 

Google bir süre önce mobil öncelikli dizine eklemeye geçiş yaptı. Artık sitenizin asıl versiyonu mobil.

 

Mobil kullanım oranları %80 lere dayanmış durumda dolayısıyla bu değişiklik oldukça mantıklı. Masaüstü kullanım oranı da giderek düşüyor.

 

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek çok önemli. Bunun için duyarlı (resposnive) tasarıma geçmediyseniz hemen geçmelisiniz. SEO ya katkısı oldukça fazla, demedi demeyin.

 

#9 – SEO Dostu URL Yapısı Kullanın

 

URL ler sayfa içeriğinin ne hakkında olduğunu Google ‘a söyleyen bir anlamda özetleyen yapılardır.

 

URL de anahtar kelimeniz mutlaka yer alsın ve çirkin URL yapısı yerine temiz, okunabilir ve anlamli bir yapı kullanmaya özen gösterin.

Çirkin bir URL örneği: siteniz.com/kategori_id=12&urun_id?=214

SEO Dostu URL örneği: siteniz.com/cantalar/nike-sirt-cantasi/

 

gibi..

 

Anahtar kelimenin URL içinde olabildiğince en solda yer alması SEO açısından önemli bir artıdır. Ayrıca link yapısı uzadıkça SERP te bu linklerin bir kısmı kırpılarak görünecektir bu da kullanıcı deneyimi açısından pek istenen bir durum değil.

 

#10 – Site içi Linkleme Yapın

 

Yazılarınız içerisinden alakalı sayfalara yeri geldikçe bağlantılar vererek güçlü bir site içi bağlantı ağı oluşturun.

 

Her yazıda ortalama 2-3 site içi bağlantı yeterli, çok aşırıya kaçmadan konu ile alakalı yerlerden ve ilgili sayfanın anahtar kelimeleri üzerinden link çıkışları yapılmalı.

 

#11 – İlgili Sitelere Backlink Verin

 

Sitenizle yakından ilgili sitelere backlink vererek, Google gözünde güvenilirliğinizi artırabilirsiniz.

 

Örneğin, teknoloji ile ilgili yazılar yayınlayan bir blog;  shifdelete ya da donanımhaber gibi otoriter ve Google ‘ın çok sevdiği güçlü sitelere bağlantı verirse, bu dev sitelere büyük bir katkısı olmayacaktır fakat, ilgili sayfanın SEO ‘suna ciddi katkı sağlayacaktır. (Kaynak: MOZ)

 

ÖZET: SEO , 2019 ‘da eskisine göre çok daha zor.. ve giderek de zorlaşacağa benziyor. Doğal arama motoru optimizasyonu teknikleri ile bu zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Sizlere tavsiyem SPAM çalışmalardan uzak durarak sabırla sitenizi arama motoru dostu haline getirmeniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın