Sponsor 6 kez görüntülendi. 0

BITCOIN NASIL ALINIR

Son zamanlar da tüm dünyada arama motorlarına en çok soruların başında bu geliyor. Peki bu nedir? kripto paralar olarak adlandırılan para birimlerinin ilk çıkanı ve en değerli olanıdır. Bitcoin nasıl alınır?

Kripto paralar ile gerçek nakit paralarda olduğu gibi bir mal veya hizmetin bedelinin ödemesi yapılabilir. Kripto paralar bir ülkeye veya hukuka bağlı kalınmadan üretilmektedir. Bu nedenle kripto paralar için herhangi bir kural bulunmamaktadır.

Kripto paralar özel olarak geliştirilen bir yazılım sayesinde belirli matematik problemleri ve algoritmaların çözülmesi ile üretilmektedir. Kripto paraların bu kadar değerli olmalarının en büyük nedeni ise sınırlı sayıda üretilmek üzere programlanmaları nedeniyle her geçen gün alınabilecek sayısının azalmasıdır. Tüm her alanda olduğu gibi az sayıda bulunan her şey çok değerlidir. Sizde kripto paralar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.zovovo.com/ekonomi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin 2008 küresel ekonomik krizi sonrasında Satoshi Nakamato tarafında geliştirilen uçtan uca şifreleme yöntemi kullanan bir ödeme sisteminin adıdır. Geliştirilen bu karmaşık yapıda sistem sayesinde merkezsizleştirilmiş ve tüm müdahalelere kapalı izi sürülemeyen bir sanal para birimi oluşturulmuş oldu. Hiç bir finansal düzene ve hukuki yapıya bağlı olmayan bitcoin kısa sürede değerini katlayarak yoluna devam etmiştir.

Bitcoin ile yapılan işlemlerin tamamı kayıt altında tutulmaktadır. Bitcoin ile yapılan tüm işlemlere ulaşmak mümkün olsa da işlemi yapan kişinin bilgilerine ulaşmak mümkün değildir. Bitcoinin kısa sürede sıfırdan bine olan yolculuğu beraberinde alt coin olarak adlandırılan başka kripto para birimlerinin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Altcoin Nedir? 

Altcoinler bitcoinin ortaya çıkması ve kısa sürede sergilediği yükseliş trendinin ardından ortaya çıkmışlardır. Bitcoin ile rekabet edebilmek amacıyla oluşturulan bu para birimleri toplam üretilebilir miktar, algoritma, blok üretim hızı ve işlem türü açısından farklılıklar göstermektedir. Örneğin bitcoin için üretilebilecek olan maksimum miktar 21 milyon adetle sınırlı iken diğer altcoinlerde bu miktar değişiklik göstermektedir. Bu da altcoinlerin farklı tutarlarla işlem görmelerine sebep olmaktadır.

Kripto Para İşlemleri Güvenli mi? 

Kripto paralar ile yapılan işlemler için her kullanıcıya ayrı bir kripto cüzdan tanımlamaktadır. Kullacılar işlemlerini bu kripto cüzdan ile yapmaktadırlar. Hiç bir hukuka ve düzene tabi olmayan kripto paralar ile işlem yapamak oluşturulan karmaşık sistem sayesinde güvenle yapılabilmektedir. Ancak kullacıların kendilerine tanımlanan kripto cüzdan bilgilerini ve anahtar bilgileri kaybetmeleri halinde herhangi bir hak iddaa edemezler. Bu sebeple kripto para birimleri ile işlem yapmak için yetkili aracı kuruluşla çalışmak daha güvenli olacaktır.

Bu yazı ZOVOVO dan elde edilen bilgiler ışığında hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın