İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured

Monitör almak isteyen kişiler her zaman en iyi monitörü almak isterler. Eğer en iyi monitörü almak istiyorsanız, bunun için bazı dikkat etmeniz gerekenler var. Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazımızda sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Çözünürlük

Monitör ekranınız ne kadar büyük olacaksa sahip olacağınız çözünürlükte o kadar büyük olacaktır. Örneğin; 21 – 24 inç arası olan bir monitör full HD iken 27 inç ve üstü olan bir monitör 2K veya 4K çözünürlüğe sahip olacaktır. Bu yüzden büyük bir monitör alacaksanız ilk olarak çözünürlüğe dikkat etmelisiniz. Monitör çözünürlükleri şu şekildedir:

Full HD: 1920 x 1080

2K: 2560 x 1440

4K: 3840 x 2160

Panel Türü

Her monitörün bünyesinde bir panel bulunmaktadır. Burada panelden kastettiğimiz; monitörün çerçevesinin içerisinde bulunan cam ve camın arkasında bulunan alaşımdır. Günümüzde tüplü monitörlerin üretimde olmadığını düşünürsek geriye yalnızca IPS-TN panel bulunan monitörler kalmaktadır. IPS panel yeni yeni piyasada yer almaya başlamıştır ve TN panelden daha gelişmiş bir panel türüdür. Bu panel türünde monitöre yandan baktığınız zaman renginde herhangi bir solma olmadığını görebilirsiniz. Yani monitörünüzde gerçek renkleri görmenizi sağlar. Bu yüzden panel yapısının IPS panel olmasını tercih edebilirsiniz.

Gecikme Süresi

Monitörlerde gecikme süreleri ms ile ölçülmektedir. Genellikle oyunlarda karşımıza çıkan ve internet hız testlerini ölen Ping’de yer alan sistem ms’te de yer almaktadır. Örneğin 89ms diyelim bu sizin sunucuyla aranız olan gecikmeyi gösterir. Yani bir görüntünün monitörünüze ne kadar geç geleceğini gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu değer online oyunlar oynuyorsanız sizin için çok önemli bir değer olacaktır. Şuan piyasada yer alan monitörlerin büyük bir çoğunluğu 5 ms değerindedir.Özel üretim veya Gaming monitör 1ms yazdığını da görebilirsiniz.

Bağlantı Türü

Monitörlerin bağlantı türleri birbirinden farklıdır. Bağlantı türleri HDMI, DP, VGA ve DVI olarak dörde ayrılmaktadır. DP (DisplayPort) şuan piyasaya en son çıkan ve görüntüyü en iyi aktaran bağlantı türüdür. HDMI’da DP’ye göre daha ucuz olduğu için şuan birçok teknolojik cihazda kullanıldığını görebiliriz.

Yenilenme Hızı

Monitörlerin hepsinin bir yenilenme hızı vardır. Şuan da piyasada yer alan monitörlerin büyük bir çoğunluğunun yenilenme hızının 60 HZ olduğunu görebiliriz. Bunun dışında 120 – 144 HZ olduğunu hatta 165 Hz olduğunu görebiliriz. Yenileme hızı da özellikle online oyunlar oynanacağı zaman çok önemlidir. Siz bir oyun oynarken 100fps aldığınızı düşünürsek ekranınız 100 fps’ye rağmen 60 defa yenilenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap