İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

featured

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarının uyuşturucu etkisi olduğu düşünülüyor. Bu doğru mu?

Bazı uzmanlar, Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarının insanlar üzerinde uyuşturucuya benzer etkilerinin olduğunu düşünüyor. Hatta ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya kullanmasına izin vermesini  alkol, sigara veya uyuşturucu kullanmaya izin vermekle aynı olarak görüyorlar. Birçok kişiye göre bu iddia çılgınca geliyor olabilir. Fakat son zamanlarda gençlerin sosyal medya hesaplarını kontrol ederseniz ve sosyal medyanın üzerlerindeki etkisine bakarsanız bu iddiayı mantıklı bulabilirsiniz.

Sosyal Medyanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Aslında şuan karşı karşıya olduğumuz durum çok karışık. Yani sosyal medyanın bir insanı nasıl etkileyeceğini öngörmek çok zor bir işlem. Aslında sosyal medyanın birisini nasıl etkilediğini görmek o kişinin sosyal statüsüne, çevresine ve kişiliğine göre faklılık gösterebilir. Bunlar arasındaki ilişkiye göre etkileşim negatif veya pozitif olabilir. Aslında sosyal medyanın pozitif yanlarını da düşündüğümüz zaman sosyal medyayı uyuşturucuya benzeten kişilerin sadece negatif yanlarını baz aldığını düşünebiliriz.

Bu evrede asıl önemli olan konu sosyal medyanın nasıl kullanıldığıdır. Yani siz sosyal medyayı bilgi almak için de kullanabilirsiniz. Sadece hayatınızı paylaşmak için de kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal medya ile ilgili çıkan haberlere baktığımız zaman sosyal medyanın sadece olumsuz yanlarının görüldüğünü görebiliriz. Yani sosyal medyadan kan ihtiyacı olduğu takdirde yapılan duyurular ve bulunan kanlar, kaybolan bir çocuğun fotoğrafı paylaşıldığı zaman daha fazla kitleye ulaşması gibi durumları göz ardı ediyorlar.

Yapılan araştırmalara baktığımız zaman da sosyal medya kullanımının hem olumlu hem de olumsuz yanları olduğunu görüyoruz. Örneğin yapılan araştırmalardan birisinde; Facebook’un sosyalliğe teşvik ettiği ve benlik saygısını artırdığı keşfedildi. İnsanların Facebook kullanımına olumlu tepki göstermeleri de bunlardan birisidir.

Sosyal medya üzerinde yapılan bir diğer araştırmaya göreyse; sosyal medya kullanımı yüksek narsisizm seviyeleriyle ilişkilidir. Gördüğünüz gibi sosyal medyayla ilgili karşımıza onlarca çelişkili sonuç çıkabiliyor. Bu çelişkili sonuçlarda sosyal medyanın hem olumlu hem de olumsuz özelliklere sahip olmasından dolayıdır.

Sosyal Medyaya Günde Kaç Saat Girilmeli

Sosyal medyayı gün içerisinde 1 ile 3 saat kullanan kişilerin hiç kullanmayan veya üç saatten fazla kullanan kişilere nazaran daha mutlu olduğu anlaşıldı. Bu yüzden gün içerisinde abartılmadan kullanılan sosyal medyanın kimseye bir zararı yoktur. Fakat sosyal medya kullanımınız artık gününüzün büyük bir bölümünü kapsıyorsa ve paylaşım yapmadığınız takdirde kendinizi kötü hissediyorsanız destek almanızda fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap