İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Aero Peek özelliği nasıl kapatılır?

Aero Peek özelliği nasıl kapatılır?

featured

Windows 7 ile birlikte hayatımıza giren Aero Peek özelliği, Windows 8’de kullanılmadı. Daha sonra çıkan Windows 10’da yeniden karşımıza çıkan bu özellik sayesinde diğer programlar açık olsa dahi masaüstüne hızlıca göz atabilmek mümkün hale geliyor. Bu özelliği kullanmak için fareyi en sağ alt köşedeki masaüstü ikonunun üzerine getirmeniz yeterli. Kısa bir süre bekledikten sonra açık olan tüm programlar şeffaf hale geliyor ve masaüstünü görebiliyorsunuz. Programlarınıza geri dönmek için fareyi sağ alt köşeden çekmeniz yeterli oluyor.

Kimi kullanıcılar tarafından gayet işlevsel bulunan bu özelliği sevmiyorsanız, kapalı hale getirmek isteyebilirsiniz.

Aero Peek özelliğini kapatmak çok basit

Aero Peek’i kapatmanın en hızlı ve kolay yolu, sağ alt köşedeki “Masaüstünü göster” butonuna sağ tıklayıp “Masaüstünde peek özelliğini kullan” butonunun yanındaki tik işaretini kaldırmak. Bu özelliği kapalı hale getirmenizle birlikte sağ alt köşeye fareyi götürdükten sonra masaüstü karşınıza çıkmayacaktır.

Ancak “Masaüstünde peek özelliğini kullan” butonu aktif değilse ve gri bir şekilde gözüküyorsa, işlem biraz daha uzun sürecek demektir.

Özellik bir türlü kapanmıyorsa…

Başlat menüsünün de yer aldığı en alttaki görev çubuğuna sağ tıklayın. Açılan menüden “Özellikler”i seçin ve “Görev çubuğu” başlıklı sekmenin en alt kısmında yer alan “Masaüstünü önizlemek için Aero Peek özelliğini kullan” seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırın. Daha sonra kaydedip çıkın. Hepsi bu kadar!

Yorum Yap

Yorum Yap