hangi yazılım dili daha iyi
Sponsor 12 kez görüntülendi. 0

Hangi yazılım dili daha iyi?

Özellikle son yıllarda mobil teknolojilerde yaşanan devrimsel yeniliklerle birlikte zaten hayatımızın her alanında olan teknoloji, daha da fazla gündemimizde yer almaya başladı. Baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde yakın bir zaman içinde insanların yaptığı pek çok işin robotlar tarafından yapılması gibi ihtimaller üzerine konuşulmaya başlandı. Daha yakın bir zaman önce çekilen filmlerde bilim kurgu unsuru olarak gösterilen pek çok şeye canlı olarak şahit olabileceğimiz ihtimalleri üzerine tartışılıyor.

 

Hal böyle olunca da bunları gören herkes, teknoloji dünyasına adım atmak ve öğrenmek istiyor. Bir program yapmak, bir oyun geliştirmek ya da yazılım çıkarmak. Günümüzün ve yakın geleceğin en çok ilgi gören alanlarından olacağına hiç şüphe yok.

 

Ancak yazılım ile ilgilenmek isteyen kişilerin en çok sordukları soru hangi yazılım dili ile bu işe başlamalıyım oluyor. Biz de yüzlerce kullanıcısının bu konuyu tartıştığı Erkekler Soruyor’un https://www.erkeklersoruyor.com/is-kariyer/2020-nin-en-iyi-programlama-dilleri-hangileridir-tavsiyeleriniz-var-q14946203 linkinde sorudan ilham alarak bu konuyu tartışmak istedik. Farklı görüşlere ulaşmak isteyenler linke tıklayabilir.

 

Gelin, kısa kısa yazılım ile ilgilenmek isteyen kişilerin hangi dillere yönelmesi gerektiğinden bahsedelim.

 

Yeni başlayanlar hangi yazılım dilini seçmeli?

 

Öncelikle yazılım ile ilgilenmek isteyen kişilerin gelişen teknoloji ile birlikte şunu bilmelerinde fayda var. Günümüzde teknolojik ilerleme o kadar baş döndürücü bir hızda devam ediyor ki, eskisi gibi tek bir dilde uzman olarak o dil üzerine kariyer geliştirmek artık mümkün değil.

 

Zira, eski yazılım teknolojileri ile de bazı şeyleri elbette hala yapmak mümkün. Ancak gelişim teknolojinin her alanında olduğu gibi yazılım dillerinde de devam ediyor. Eskinin yazım şekli zor dillerinden ziyade her geçen gün çok daha pratik yazılım dilleri karşımıza çıkıyor. Bu yüzden yazılımla uğraşmak isteyen kişilerin öncelikle ele almaları gereken en önemli husus, gelişime açık olmaları ve her geçen gün meydana gelen yeniliklere kendilerini adapte etmeleri.

 

Ancak yine de hangi yazılım dilini öğrenmeliyim sorusunu yazılım diline ne için ihtiyaç duyuyorsunuz şeklinde revize ederek ihtiyaçlara göre hangi dillerden başlamak gerektiğini belirtebiliriz.

 

  • Mobil programlama işlemleri için: Objective – C, , Java, Kotlin

 

 

  • Derin Öğrenme: Python, R

 

  • Web Sitesi Geliştirme (Front – End) : JavaScript (Özel kütüphanelere çalışılabilir.)

 

  • Web Sitesi Geliştirme (Back – End) : , Ruby; veri tabanı için, MySQL, PostreSQL, .

 

Yazılımın Temel Mantığını Anlamak

 

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz diller belli bir amaç sahibi olan kişilerin o amaçlara ulaşmak için öğrenmeleri gereken yazılım dilleridir. Ancak tam bir kariyer amacı olmayan ve yazılımın temel mantığını anlamak isteyenlerin yönelmeleri gereken hangi yazılım dilini öğrenmeye başlayacağına yönelik şunlar söylenebilir.

 

Öncelikle daha genel kullanım alanı bulunan dillerden biriyle işe başlamak da her zaman fayda vardır. Zira bu dille ilgili hem çok fazla kaynak bulunabilir hem de geniş kabul alanı olduğu için bu dili öğrendikten sonra kariyer yaşantınızda daha geniş kesimlere hitap etme şansınız olacaktır.

 

Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde yeni başlayanlar için C yazım kurallarına uygun bir dili tercih etmek faydalı olacaktır. Nitekim bu dilleri de C, C++, C# ve Java olarak belirtebiliriz. Henüz bu işlerin acemisi olan bir kişinin yazılım dünyasına bu dillerden biriyle başlamasında fayda bulunmaktadır.

 

Bu dillerin temel kavramlarını iyice oturttuktan sonra ileri seviyeye geçmek daha kolay olacaktır.

 

Geleceğin en önemli alanında ilerlemek isteyen herkese başarılar dileriz. Asla vazgeçmeden bu alanda çalışmaya devam edin. Bakarsınız geleceği yönlendirenlerden biri de siz olursunuz.

 

Erkekler Soruyor’da yer alan değerli görüşlere de ayrıca teşekkür etmek isteriz.

 

 

Bir Cevap Yazın