İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

featured

Webmasterlar için oldukça önemli bir konu: Hosting firması seçimi. Peki sitemizi emanet edeceğimiz hosting firmasını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Kurumsallık

Öncelikle firmanın kurumsallığı sorgulanmalıdır. Ofisleri var mı?, adresleri belli mi?, iletişim bilgileri güncel mi? Kaç kişilik ekiple çalışıyorlar? Mağdur olmamak için bu sorular sorulmalı ve kesinlikle kurumsal bir yapıya sahip firma ile çalışmalısınız.

 • Teknik Destek

Teknik destek çok önemli. Problemlerinize 2 gün sonra dönüş yapan firmalar sizi zor durumda bırakacaktır. 7/24 müşteri desteği sağlayan firmalarla çalışmaya özen gösteriniz. Çünkü tehdit gündüzü beklemez, tam aksine, geceyi bekler. Mümkünse canlı destek hizmeti olan hosting firmalarını tercih ediniz.

 • Güvenlik

Firmanın sadece kurumsallık olarak değil, teknik olarak da güvenilirliğini sorgulayın.  Her saldırıda sizi zor durumunda bırakacak firmalardan uzak durun. Datacenter olarak hizmet veren firmalar her zaman daha da güvenilir hizmetler sunar.

 • Lokasyon

Türkiye lokasyonlu firmalarla çalışın, yurtdışı lokasyonlu firmalara göre sunucu erişimleri daha hızlı olacaktır.

 • Ücret

Kalite ucuz olmaz elbette ancak yine de alternatifleriniz arasında, size sunulan paket özelliklerini baz alarak fiyat karşılaştırması yapın.

 • Size uygun hosting sağlıyor mu?

Eğer ASP yazılım ile birlikte Acess veya SQL veritabanı kullanacaksak ozaman Windows hosting seçmeliyiz.  Php yazılımla MySQL veritabanında site kuracaksak  Linux. Html yazılımlar için hosting türü farketmez. Firmanın size uygun hostingi sağladıgından emin olun.

 • Hız, Uptime ve SSL

İlgili hosting firmasında barınan farklı siteleri test etmenizi, hızlarnı kontrol etmenizi öneririm. Başlıca seo kriterlerinden birisi de, hız ve ssl’dir. Hosting firması, hızlı bir sunucu ve ücretsiz ya da uygun fiyatlı SSL sağlıyor mu irdelenmelidir. Ayrıca sürekli kesinti yaşanan sunucularda barınan sitelerde Google tarafından pek sevilmez. O nedenle %99,5 üzeri UPtime süresi olan hosting firmaları seçiniz. Wordpress siteniz var ise, “Wordpress Hosting” olarak sunulan, Wordpress’e özelleştirilmiş, Litespeed cache gibi özellikleri olan sunucuları tercih edebilirsiniz.

 • Cpanel vb. yönetim Paneli

Hosting firmasının size sunduğu yönetim arayüzü de çok önemlidir. Özellikle acemiyseniz, hemen her rehberde üzerinden anlatımlar yapılan en popüler Cpanel kullanılması önemlidir. Farklı panellerde acemi arkadaşlar sorun yaşayabilmektedir. Ayrıca, Cpanel diğerlerine göre en kolay kullanım ve esnek erişimin olduğu yönetim panelidir.

 • Yedekleme

Siz elbette kendi yedeğinizi alacaksınız ancak olası bir problem için hosting firmasının da düzenli olarak yedek alması önemli bir konudur. Sistemsel ve güvenlik anlamında size en az işi bırakacak, gelişmiş sisteme sahip firmaları tercih edin.

 • Yer Sağlayıcı Belgesi

Firmanın bu belgeye sahip olup olmadığını sorun. Yer sağlayıcı belge numaralarını zaten sitelerinde yayınlamak durumundalar.  Bu sizi güvene alacak önemli bir unsur.

 • Müşteri yorumları

Tüm bu bilgileri de sizinle paylaşacak aslında en önemli maddemiz, müşteri yorumları. Bu firmalar ile çalışan insanların yorumlarını okuyun, firma hakkında daha sağlıklı bilgiler edineceksinizdir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 4 sene önce

  Güzel bi İnceleme olmuş ben de katkı sağlayım. Eğer başlangıç için çok fazla para harcamak istemiyor ama kaliteli ve hızlı bir hosting istiyorsanız wordpressokulu.com/wphost adresinden wordpress hosting alabilirsiniz. İlk yıl alan adı dahil sadece 60TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir