1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. Toplu Mail Firması Seçerken Bunlara Dikkat!

Toplu Mail Firması Seçerken Bunlara Dikkat!

featured

İnternet, reklam ve pazarlamanın şüphesiz en güçlü araçlarından birisi haline geldi. Firma ve markalar, reklam ve pazarlama konusunda çeşitli web araçlarını kullanmaktadırlar. Adwords gibi reklam kanalları, sosyal medyalar, güçlü ve/veya sektörel websitelerdeki reklam ve tanıtım çalışmaları gibi seçenekler ile internette reklam yapmak mümkün. Bir diğer etkili reklam yöntemi ise toplu mailler sayılabilir. Ben de bu piyasaya yeni atılmış birisi olarak, taze bilgi ve tecrübelerimi size aktarmak istiyorum.

Toplu Mail Nedir, Ne İşe Yarar?

Toplu mail nedir sorusunun cevabı aslında isminden de anlaşılacağı üzere, mevcut bir mail listesine bu 100 de olur 1milyon da olabilir, herhangi bir bilgilendirme veya tanıtım amaçlı yapılan mail gönderimidir. Son derece etkili olabileceği gibi, etkisiz, hatta tehlikeli de olabilir. Şimdi toplu mail olayına yeni girişecek arkadaşlar için, bu çalışmayı etkili kılacak bazı konulara değinelim.

Toplu Mail Atma Nasıl Yapılır?

Toplu mail için, öncelikle bir mail listesine ihtiyacınız var. Pek çok mailing firması, düşük ücretlere binlerce, hatta milyonlarca mail adresi satmaktadır. Ben bu paketleri pek güvenilir bulmuyorum, şu zamana kadar işe yarar bir pakete denk gelmedim en azından. Özellikle belirli bir kitle hedefiniz varsa, böyle paketler almadan önce detaylı araştırma yapın, alacağınız firmayı soruşturun. Çünkü pek çok mail, ya eski oluyor, ya da info@firmaadi.com şeklinde kişiye değil firmaya ait ve kullanılmayan mail adresleri oluyor. Bu da maillin etkisini oldukça azaltıyor.

Mail listesi oluşturmanın 2. bir yolu, sitenize abonelik butonları eklemek olacaktır. Wordpress siteleriniz için feedburner hizmetini kullanabilirsiniz, diğer sistemler için, bu hizmeti sağlayan siteler olduğu gibi, toplu mail firmaları da, kendilerinden hizmet aldıgınız takdirde size bu tür servislerinden faydalanmanıza da olanak tanıyor.

Kendi maillerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Piyasada şuan en iyi program Cool Spider diyebilirim, ben kullandım oldukça memnun kaldım. Bu program ile, site ismi ve arama detayını belirtmeniz yeterli. Program arama hacmine göre bir sürede, ilgili sitedeki ulaşılabilir tüm mail adreslerini önünüze döküyor, çok iyi değil mi :) Böylece sektörel mail listenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Şimdi gelelim toplu mail gönderme işine. Bu konuda profesyonel değilseniz, toplu mail hizmeti veren pek çok firma var. Peki bu firmaları seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Toplu Mail Aracı ve Firması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. İnbox Oranı: Toplu maildeki en önemli konu. Çalışacağınız firmayı seçmeden önce inbox oranlarını mutlaka öğrenin. %95 üzeri inbox olması önemlidir. Mailleriniz s*p*a*m kutusuna düştükten sonra, pek de bir anlamı kalmıyor yaptığınız işin. Bu işi hakkıyla yapan siteler, SPF ve DKIM kayıtları ile hotmail, yahoo, gmail gibi servislerdeki spam olayının büyük ölçüde önüne geçmektedir.
 2. Şablon Seçenekleri : Sistemin size sunduğu şablonlar da önemli. Estetik ve kaliteli şablonlar ile mailin etkisini artırabilirsiniz. Burda önemli olan şablonun görünüşü kadar kodlanması da. Diğer türlü resimleriniz açılmayabilir, kötü bir kodlanması varsa yine spam tehlikesi olabilir. Bunun için mutlaka test gönderimi yapınız. Tüm servislerde çalıştığından emin olduktan sonra toplu mailinizi gönderiniz.
 3. Kullanılabilirlik : Liste oluşturma, düzenleme, e-bülten oluşturma, önizleme, gönderme gibi işlemler pratik bir şekilde yapılabilmelidir. Sistem size test gönderimi yapmanız için olanak tanımalıdır.
 4. Abonelik İptal Seçeneği : Gönderimin kanuna uygun olması açısından, mailinizin altında abonelikten çıkma linki olmalıdır.
 5. Raporlama: Listeye, gönderene, maile vb. her türlü alternatife göre detaylı raporlama alabilmelisiniz. İletilenler, iletilmeyenler, kullanılmayan e-postalar, abonelikten çıkanlar, açanlar, linke tıklayanlar vb. tüm isttistikleri detaylı görebilmelisiniz. Ancak bu şekilde verimli bir çalışma yapabilirsiniz. Detaylı raporlama ve filtreleme ile, mail listenizi de daha işlevsel, sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 6. Teknik Destek: Bilgilendirme ve yardımcı olma konusunda iyi müşteri temsilcileri olması da önemlidir.
 7. Fiyat: Bu işi sürekli yapacağınızdan, fiyat uygunluğu da önemlidir. Ancak ucuz etin yahnisi misali, ucuza kaçayım derken, işe yaramaz hizmetlerden de uzak durmak gerek.

En İyi Toplu Mail Gönderme Firmaları

 

 • https://www.euromsg.com/
 • http://www.inboxmailmarketing.com
 • http://www.toplumail.com.tr
 • http://hementoplumail.com/

Ayrıca Cool Spider(mail toplayıcı) gibi, Cool Sender(mail gönderici) ve Cool Formatter ( mail hazırlayıcı) programlarını da inceleyebilirsiniz.

Umarım toplu mail konusunda yeni olan arkadaşlar için iyi bir rehber olmuştur.

 

İyi günler :)

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Paylaşım İçin Teşekkür Ederim . Gerçekten çok güzelbir site herzaman takibediyorum böyle yararlı siteleri görmek çok güzel . Başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir