1. Ana Sayfa
  2. Sponsor
  3. Neden Yatırım Yapmalısınız?

Neden Yatırım Yapmalısınız?

Olymp ticaret

Çoğu yatırımcı, anaparasını kaybetme riski olmadan mümkün olan en kısa sürede çok yüksek getiri elde edecek şekilde yatırım yapmak ister. Birçoğunun yatırıma yönelmesinin asıl nedeni, paralarını birkaç ay veya yıl içinde çok az riskle veya hiç risk almadan ikiye katlayabilecekleri düşüncesidir.

Bununla birlikte, bir yatırım ürününde yüksek getirili, düşük riskli bir kombinasyon maalesef mevcut değildir. Belki ideal bir dünyada bunu düşünebilmek mümkün olabilir ama şu anda mümkün değil. Gerçekte, risk ve getiri doğrudan ilişkilidir, el ele giderler, yani getiri ne kadar yüksekse risk o kadar yüksek ve tersi de geçerlidir.

Bir yatırım yolu seçerken, yatırım yapmadan önce kendi risk profilinizi, ürünün ilgili riskleriyle eşleştirmeniz gerekir. Yüksek risk taşıyan ancak uzun vadede diğer varlık sınıfından daha yüksek enflasyona göre düzeltilmiş getiri sağlama potansiyeline sahip bazı yatırımlar vardır, bazı yatırımlar ise düşük risklidir ve dolayısıyla daha düşük getiri sağlar.

Yatırım ürünlerini iki farklı başlık altına inceleyebilmemiz mümkündür. Bunlar finansal ve finansal olmayan varlıklardır. Finansal varlıklar, piyasaya bağlı ürünlere (hisse senetleri ve yatırım fonu gibi) ve sabit gelirli ürünlere (banka sabit mevduatları gibi) ayrılabilir. Finansal olmayan varlıklar fiziksel altın ve gayrimenkul gibidir.

Rahat bir geleceğin tadını çıkarmak için yatırım yapmak çoğu insan için kesinlikle gereklidir. 2020 yılının da göstermiş olduğu gibi, görünüşte istikrarlı ekonominin birden kötü bir gidişe doğru yönelebileceği bilinmelidir. Ancak, piyasa yılın ikinci yarısında tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydettiği için yatırımlarına tutunabilenler oldukça başarılı olmuş olabilir.

Neden yatırım yapmalı?

Yatırım, size başka bir gelir kaynağı sağlayabilir, emekliliğinizi finanse edebilir ve hatta sizi mali sıkıntıdan kurtarabilir. Her şeyden önce, yatırım yapmak servetinizi büyütür. Ayrıca, mali hedeflerinize ulaşmanıza ve zaman içinde satın alma gücünüzü arttırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte son dönemlerde evinizi ya da arabanızı satarak elinize bir miktar para geçmişse, bu parayı akıllıca bir şekilde çalıştırmanız en doğru karar olacaktır. Yatım yaparak hem elinizde ki parayı değerlendirme fırsatı yakalamış hem de daha fazla gelir elde etmiş olursunuz.

Yatırım zenginlik oluşturabilirken, potansiyel kazançları, ilgili riskle dengelemek oldukça önemlidir. Piyasalar hızla dalgalanabilir. 2020, şimdiye kadarki en büyük günlük düşüşlerden bazılarını gerçekleştirdi, ancak bunları kısa süre sonra büyük zorluklarla dolu bir ekonomiye rağmen tüm zamanların en yüksek seviyesi izledi.

Genel iklimden bağımsız olarak, yatırım yapmanın pek çok yolu vardır. Para piyasası gibi çok güvenli seçimlerden şirket bonoları gibi orta riskli seçeneklere ve hatta hisse senedi endeksi fonları gibi yüksek riskli alımlara kadar çok çeşitli yatırım yolları bulunmaktadır. Bu harika bir durum olarak değerlendirilmeli, çünkü çeşitli getiri sağlayan ve risk profilinize uyan yatırımlar bulabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca, çok yönlü ve çeşitlendirilmiş yani daha güvenli bir portföy oluşturmak için yatırımları birleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Risk toleransı, paranızı nasıl tahsis edeceğinize karar vermede büyük rol oynar. Muhafazakar yatırımcılar veya emekliliğe yaklaşanlar, portföylerinin daha büyük bir yüzdesini daha az riskli yatırımlara tahsis etmekte daha rahat olabilirler. Bunlar, hem kısa hem de orta vadeli hedefler için tasarruf eden insanlar için de harikadır.

Zenginliği artırmak istiyorsanız, mütevazı bir getiri ödeyen daha düşük riskli yatırımları tercih edebilir veya daha fazla risk alıp daha yüksek bir getiri hedefleyebilirsiniz ya da dengeli bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Bu sayede kesinlikle güvenli paraya sahip olabilir ve yine de kendinize uzun vadeli büyüme fırsatı verebilirsiniz.

Konut yatırımını değerlendirebilirsiniz?

Kendi mülklerinizi yönetme isteğiniz varsa, kiralık konut harika bir yatırım olabilir. Son zamanlarda faiz oranlarının tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşmasıyla birlikte, yeni bir mülkün satın alınmasını finanse etmek için harika bir zaman olabilir, ancak istikrarsız ekonomi onu işletmeyi zorlaştırabilir, çünkü kiracıların işsizlik nedeniyle temerrüde düşme olasılığı daha yüksek olabilir.

Bu rotayı takip etmek için doğru mülkü seçmeniz, finanse etmeniz veya doğrudan satın almanız, bakımını yapmanız ve kiracılarla ilgilenmeniz gerekir. Akıllı alımlar yaparsanız çok iyi yapabilirsiniz. Ancak, internet özellikli cihazınızda bir tıklama veya dokunma ile varlıklarınızı borsada satın alma ve satmanın kolaylığının tadını çıkaramazsınız. Daha da kötüsü, kırık bir boru için ara sıra sabahın 3’ünde telefonunuzun çalmasına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak zaman içinde varlıklarınızı elinizde tutarsanız, kademeli olarak borcunuzu öderseniz ve kiralarınızı artırırsanız, emekli olma zamanı geldiğinde büyük olasılıkla güçlü bir nakit akışına sahip olursunuz.

Profesyonel destek almayı ihmal etmeyin

Yatırım, oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Özellikle elindeki parayı ilk defa değerlendirmek isteyen ya da herhangi bir şekilde eline bir miktar para geçenlerin, ne yapacağı ile ilgili doğru bir şekilde karar vermesi gerekecektir. Bu konuda yapılacak en küçük hatalı hareket ya da yanlış bir yatırım, oldukça sıkıntılı bir sürecin başlamasına neden olabilecektir. Bundan dolayı yatırım yapmaya karar verenlerin öncelikle Olymp ticaret gibi yatırım araçlarından profesyonel destek alması gerekmektedir. Ama öncelikle böyle araçlarıda öncelikle https://www.trusted-broker-reviews.com/tr/olymp-ticaret/ gibi sayfalara bakarak değerlendiriniz.  Bu konuda profesyonel destek almayanlar, genellikle ilk yatırımlarını hatalı bir şekilde yaparak çok ciddi oranlarda kayıp ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sizin için birbirinden kıymetli ve önemli yatırım fikirlerine sahip olmakla birlikte aynı zamanda yatırım konusunda sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir. Özellikle yatırım yapmaya karar verip de ne yapacağına ya da nereden başlayacağına karar verememiş olan kişiler için oldukça cazip fikirler sunarak yatırımlarınızı daha değerli hale getirecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap