Sponsor 54 kez görüntülendi. 0

Web hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz

Web siteleri, barınma ihtiyaçlarını Web hosting sayesinde karşılarlar. Peki web hosting nedir? Web hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sitemize uygun hosting paketleri nelerdir? Bu makalemizde detaylı olarak bu sorulara cevap bulacağız.

İlk olarak hosting, Türkçe karşılığı ile Barındırma anlamına gelmektedir. Sanal ortam için hazırlanmış bilgisayarlara gerekli yazılımlar yüklenir, Ardından mevcut domaine DNS aracılığı ile bağlanır. Bu sayede web sitesinin yayınlanması ve depolanması için gerekli ihtiyaçları karşılar.

Hosting’ler yazılımsal ve donanımsal olarak, satışa farklı ürünler olarak çıkabilir. Bir sunucuda bir adet site barınıyorsa, yani o sunucu o siteye adanmışsa paylaşımsız hosting türüne gelir. Firmalar bu hosting paketini, Premium hosting, özel hosting ya da paylaşımsız hosting adı altında pazarlayabilirler.

CMS Hosting ise, İçerik Yönetim Sistemi’ne uygun (optimize edilmiş) yazılımların, sunucuya kurulması ile hosting firmalarının pazarladığı ürünlerdir. Hosting firmalarında, Joomla Hosting, WordPress Hosting, Opencart hosting gibi paketleri görebilirsiniz.

Sunucu yönetim paneline göre de hosting paketlerinde değişiklikler olabiliyor. Örneğin Linux sunucularda genel olarak tercih edilen Cpanel sunucu kontrol paneliyken, Windows sunucularda plesk tercih edilir. Hosting firmalarında Cpanel Hosting, Plesk Hosting ya da Linux hosting, Windows hosting seçeneklerini görebilirsiniz.

Hangi Hosting Paketini Tercih Etmeliyim?

Hosting paketleri, ihtiyaçlara göre farklılıklar sağlayabilir. Bununla ilgili olarak hangi hosting paketini tercih etmelisiniz bu sorunun cevabını bu bölümde sizlere sağlayacağız.

Ortalama Disk Alanı Tercihi Ne Olmalı?

Disk alanı genelde bir çok kişinin aklına takılan konulardan birisi olmuştur. Size ayrılan bölüm kadarı ile veri tutabilirsiniz. İlk olarak ne tür bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Çok fazla resim paylaştığınız bir magazin ya da fazla fazla ürün fotoğrafı yerleştirdiğiniz bir e-ticaret siteniz varsa disk alanınınız fazla olmalıdır.

Böyle durumda asgari olarak 3 GB disk alanına sahip bir hosting paketi satın almanızda fayda olacaktır. Fakat standart ve optimize edilmiş bir web sitesi için 1 GB’lik bir alan yeterli gelecektir.

Bant Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Eğer çok fazla kaynak tüketen bir web siteniz varsa kaynak kullanımından ötürü Bant Genişliği sınırı dolabilir. Hosting almadan önce bu konuyu hosting firması ile görüşebilir ortalama harcanacak bant genişliği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bant genişliği, yüksek trafik alan siteler için yüksek önem arz eder. Eğer çok fazla ziyaretçi alan bir siteniz yoksa 5 GB Bant genişliği dahi yeterli olacaktır.

CPU Kullanımı Ne Olmalı?

CPU yani sunucunun işlemcisidir. Yoğun olarak ziyaretçi alan ve yüklü kaynak kullanan sitelerin korkulu belası olabiliyor. CPU kullanımı firmadan firmaya değişmek kaydı ile ortalama olarak CPU oranı hosting paketlerinde  %15 ile %25’dir. Fakat bu oranın %100’ü bile geçtiği hosting firmaları mevcuttur.

 

 

RAM Kaç GB Olmalıdır? (Opsiyonel)

Her hosting firmasında böyle bir seçenek olmasa da bazı hosting firmaları isteğe bağlı olarak paketlerinde ram kullanımını belirleyebiliyor.  Yük gerektirmeyen ve yoğun ziyaretçi almayan bir web siteniz varsa standart olarak 1 GB Ram yeterli gelecektir.

 

Hosting Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting paketi seçerken isteklerinize yeterli gelecek bir paket seçmelisiniz. Zira yetersiz disk alanı, yetersiz bant genişliği, Yetersiz CPU gibi problemler başınızı ağrıtabilir.

Bununla birlikte seçeceğiniz hosting firmasının isteklerinizi karşılaması amacı ile paketiniz yetersiz geldiğinde ücreti mukabilinde hızlı bir şekilde yükseltme işlemini gerçekleştirebilecek desteği sizlere sunmalıdır.

Hosting paketi seçmeden önce mutlaka hosting firması seçmelisiniz. Hosting firması seçerken de mutlaka ama mutlaka teknik desteğinin hızlı ve alakadar bir ekipten oluştuğundan emin olmalısınız. Gerek destek bildirimleri gerekse telefon çağrılarına mesai saatlerinde alaka ile cevap veren firmalar sizi asla yolda bırakmaz.

hosting paketi seçerken Datacenter lokasyonunu  göz önünde bulundurmalısınız. Türkiye dışında bir kitleye hitap ediyorsanız, yurt dışı lokasyona sahip bir hosting firması tercih etmelisiniz. Fakat Türkiye’de ziyaretçi kitlesine yoğun olarak sahipseniz o halde Türkiye lokasyonuna sahip bir hosting firması tercih etmelisiniz.

Hosting paketi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken diğer önemli bir nokta ise, kullanacağınız web yazılımları ile uygun olup olmadığıdır. PHP Sürümü, İzinler ve Sunucu optimizasyonunda kullanılan yazılımlar hakkında hosting firmasından gerekli destekleri almalısınız.

https://www.myhostcum.com

Bir Cevap Yazın