web sitesi kurma
Sponsor 34 kez görüntülendi. 0

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web siteleri, internet ağı içerisinde bulunan grafik tasarımları ve web yazılımları tarafından şekillenen; bilgilerin ya da tanıtılmak istenen ürünün paylaşılmasını sağlayan;  bilgisayar, telefon gibi araçlar aracılığıyla ulaşılabilen bir teknolojik alt yapı donanımına sahip erişim ağıdır. Birçok veriye ulaşmamızı sağlayan bir web sitesi kurma işlemi  için bu alanda uzman kişilerle çalışılması gerekmektedir. Çünkü internet sitesi tasarlanırken lisanslı olan yazılımların kullanılması, kanuni  bir zorunluluktur.

Web Sitesi  Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Web sitesi kurma için öncelikle bir alan (domain), hosting (barındırma)  ve scripte (yazılım) ihtiyaç vardır. Domain web sitenizin internet üzerindeki adıdır. Bu alan bilgisi olmadan internet kullanıcıları internet sitenize ulaşamazlar. Hosting ise internet sitesi yayınlama hizmetidir. Yani kurumların veya kişilerin internet sitelerini kesintisiz bir şekilde internet ortamında yayım yapmalarına imkan veren güçlü donanım ve yazılım alt yapısına sahip bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde internet siteleri dünyanın her yerinden kesintisiz 7/24 erişilebilmektedir.  Web sitesi kurma işlemi için son olarak scripti açıklamak gerekirse internet sitesinin alt yapısını  ve fiziksel görünüşü sağlayan yazılımlara verilen addır. İnternet sitesi üzerinde yer alan içerikler, admin paneli, modifikasyon ve sayfaya ait tüm eklentiler scriptin içerisinde yer alır.  Scriptler asp ve php gibi kodlama dilleriyle yazılır.

Web sitesi kurma işlemi için  ayrıca temalara ihtiyacınız vardır. Tema web sitenizin görüntüsüdür. Bu temalar yazılıma monte edilmiş durumdadır.  Web sitesi kurarken scriptin ve temaların oluşturulması için web sitesi tasarım aracı olarak bilinen programlardan yardım alınır.  Bunlar Bisite, Wix, Weebly,  WebNode gibi tasarım araçlarıdır.

 Web Sitesi Kurarken Kullanılan Diğer  Ürünler Nelerdir?

Web sitesi kurma  işlemi için bazı yan ürünler kullanılır. Bu ürünler zorunlu olmasa da  sitenin güvenirliği, tercih edilebilirliğini artırmak adına önemlidir.  Bunlar  SSL sertifikası, diğer güvenlik modifikasyonları, önbellekleme yazılımlarıdır. SSL sertifikası kullanıcıların web sitenizi ürün veya hizmet satın almak için girdiği banka kartı, kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesinde  kullanılır. Bu sertifika sayesinde veri girişlerinin güvenliği sağlanmış olur. Diğer güvenlik modifikasyonlarına ise güvenli bir hosting şirketiyle çalışmıyorsanız ya da lisanslı yazılımlar kullanmıyorsanız web sitenizin güvenlik açıklarının önüne geçmek için   ihtiyacınız olacaktır. Önbellekleme yazılımlarını da kurmuş olduğunuz web sitesinin site içeriğinin artması ve ziyaretçilerinizin artması sonucuna bağlı olarak ilerleyen süreçte bu bilgilere tekrar ihtiyacınız olduğunda geri çağırmak için depolamanıza yardımcı olmaktadır.

 

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Online satış siteleri, kurumsal web siteleri, kişisel web siteleri,  forum siteleri,oyun siteleri, blog siteleri gibi içerikleri barındıran siteler  web sitesi çeşitlerine  birer örnektir. Saydığımız içerikleri barındıran bir web sitesi kurma işlemi için genel olarak aynı yollar takip edilse de içeriklere göre ve site ihtiyaçlarına göre siteler farklılaşmaktadır. Örneğin kurumsal web sitesi kurma her bakımdan profesyonel bir tutum gerektirir. Çünkü artık bir ürünün veya hizmetin aranması öncelikle internet üzerinden olmaktadır.  Buna yüzden web sitesinin alan adı şirketin kurumsal kimliğini yansıtmalı, şirketin logosu web sitesine uygun hale getirilmeli, web sitesi üzerindeki veriler kolay ulaşılabilir olmalı, site üzerinde şirketle ilgili iletişim bilgileri yer almalıdır. Ayrıca web sitesi kullanıcılarının çoğunluğu artık telefon üzerinden internet kullandığı için ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak için  şirketler web sitesi kurma ile beraber  mobil site kurmaları gerekmektedir.

Web Sitesi Maliyetleri

Söylendiğinin aksine web sitesi kurma kişilere ve kurumlara yüksek maliyetlere mal olmaz. Genel olarak belirlenen fiyatlar üzerinden işlem yapılır. Web sitesi kurma ve fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın