Wordpress SSL
Başlangıç 70 kez görüntülendi. 0

WordPress SSL Kurulumu

son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ancak site sahiplerinin çok fazla bilgisi dahilinde olmadığı için bizler onlara bu konu hakkında bilgi vermek istedik. WordPress konusunda dikkat etmeniz gereken ve aynı zamanda da nasıl yaparak SEO açısından sorun oluşturmadan anında yapabilirsiniz. Bu adımları aşağıdan kolayca izleyerek SSL’yi oluşturabilirsiniz.

Wordpress-SSL-Kurulumu Wordpress SSL Kurulumu

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

  • Herhangi bir SEO kaybı yaşamadan bir an önce SSL kurulumu yapmak isterseniz; sizlere WordPress eklentiler arasında yer alan ve veri kaybetmeden SSL yapabileceğiniz bir eklentiden söz etmek istiyoruz. Really Simple SSL eklentisini WordPress sitenize yükleyerek etkinleştirmeniz lazım. Böylece işiniz daha kolay şekilde tamamlanarak çok fazla zamanınızı almayacak.
  • Eklentiyi yüklemenizin ardından karşınıza gelen ekranda sizden SSL etkinleştirmeniz istenecektir. Bunun için öncelikle açılan pencerede Go ahead butonuna ardından da active SSL! Butonuna tıklamanız lazım. Böylece hemen SSL aktifleştirmesini yapmaya başlayacaksınız. Sadece iki tuşla işinizi halletmeye başlamak size zamandan da büyük kazanç getirecek bir yöntem olduğunu söylememiz gerekiyor.
  • Sonrasında admin panelinizin sol sütununda yer alan Ayarlar ya da İngilizce siteniz varsa Settings yazan bölüme tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra, SSL sekmesine giriş yapmanız lazım. Sonrasında tekrar Settings yazan bölüme girmeniz lazım. Açılan ekrandaki Debug kısmı dışındaki her satıra tik atmanız gerekiyor. Böylece ayarları hemen yaparak diğer adımı da tamamlamış olursunuz.
  • Yukarıda yer alan ayarları yapmanız halinde sitenizin tüm http diye başlayan linklerini  https’ye çevirmiş oluyorsunuz. Zaten SSL yapmak demek sadece anasayfayı https’ye çevirmek anlamına gelmiyor. Bunun haricinde sitenize eklediğiniz tüm yazıların ve arşiv bilgilerinin de https’ye çevirmiş olması gerekiyor. Böylece SEO açısından herhangi bir kayıp yaşamadan geçiş yapabileceksiniz.
  • Sitenizin sorunsuz bir şekilde SSL’ye geçiş yapıp yapmadığını test etmeniz de oldukça kolaydır. Sitenizin anasayfasını da WordPress Ayarlar ve site adresi kısmından düzelterek httpsye çevirmenizin ardından sitenize giriş yapın. Adres çubuğuna göz atarak adresin hemen sol tarafında yeşil bir tik varsa; bu tik herhangi bir sorun yaşamadan SSL’ye geçmenizin anlamına işaret eder.
  • Sitenizin anasayfasına giriş yaptıktan sonra eğer site adresinizin sol kısmında eğer yeşil tik yoksa; bunun yerine kırmızı çarpı işareti varsa bu işaret sitenizin https’ye yönlendiğini ancak bir sorun olduğunu göstermektedir. Böyle bir durumda işlemleri baştan yaparak sorunsuz şekilde halletmeye çalışmanız ve yeniden https’yi kontrol etmeniz büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın