İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ev Elektroniği
  3. Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured

Bir evin olmazsa olmaz elektronik eşyaları arasında çamaşır makinesi gelmektedir. Günümüzde çamaşırlarınızı hala elinizde yıkadığınızı düşündüğünüz zaman kabus gibi olduğunu görebilirsiniz. Zaten çamaşır makineniz birkaç gün bozuk olsa bile neler çekiyorsunuz. Yazımızda sizlere çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler şeyler hakkında bilgi vereceğiz. Bu şekilde kendiniz için en iyi makineyi seçebilirsiniz.

Yerinizin Boyutlarına dikkat Edin

Çamaşır makinesi alacağınız zaman ilk olarak makinenizi yerleştireceğiniz yerin boyutlarına dikkat etmeniz gerekir. Çamaşır makinesi yerinizin boyutlarına dikkat etmeden yerleştirirseniz makine büyük gelebilir veya çok ufak gelebilir. Yani aslında büyük bir makine alabilirdiniz. Bu yüzden ilk olarak almanız gereken çamaşır makinesinin büyüklüğünün ne kadar olması gerektiğini ölçerek başlayın.

Yıkama Kapasitesine Dikkat Edin

Makinenizin boyutuna karar verdikten sonra şimdi ise ne kadar kapasitesi olacağına karar vermeniz gerekir. Yalnız bu evrede yeriniz kısıtlıysa çok büyük makineler alamayacağınız için kapasitesi yüksek makinelerden feragat etmeniz gerekmektedir. Eğer her türlü makinenin sığabileceği büyüklükte bir alanınız varsa bu evrede 5 – 12 KG arasında bir makine tercih edebilirsiniz. Yalnız makinenizin mutlaka hızlı yıkama özelliği olsun.

 

Devir Hızını Çok Abartmayın

Devir hızı, kıyafetlerinizin ne kadar sıkılacağını belli eder diyebiliriz. Çoğu kişi bu konuda çok cömert olur ve en yüksek devir sayısına sahip olanı seçmek ister. Şuan da 800’den 1400 devir hızına kadar makineler rağbet görmektedir. Fakat 1600 devir hızına sahip olan makineleri tercih eden kişiler de vardır. Makineden aldıktan sonra kıyafetlerinizin hemen kurumasını istiyor olabilirsiniz. Fakat devir sayısının fazla olması kıyafetlerinize zarar verebilir. Kıyafetleri daha fazla kırışmasını sağlayacağı gibi bazı kıyafetlerin yıkanması için uygun değildir. Bunu anlamak için kıyafetin yıkama talimatını okuyabilirsiniz. En iyi sonucu 1.000 – 1.200 devir arasında devre sahip olan makinelerden alabilirsiniz diyebiliriz.

Enerji Sınıfına Dikkat Edin

Satın alacağınız çamaşır makinesini ortalama 5 – 10 yıl arasında kullanmak istersiniz. Bu evrede ev ekonominize katkı sağlaması için makineyi enerji performansına dikkat ederek almalısınız. Çevrenin korunması için de bu çok önemlidir. Makine seçimlerinizde A enerji sınıfına sahip olan makineleri tercih edebilirsiniz.

Kurutma Yeriniz Yoksa Kurutmalı Makine

Son zamanlarda yapılan evlerin büyük bir çoğunluğunda balkon yok. Bu yüzden insanlar yıkadıkları kıyafetleri kuruturken sorun yaşıyorlar. Sizin de kıyafetlerinizi kurutma konusunda alanınız yoksa kurutmalı çamaşır makinesini tercih edebilirsiniz. Bu makineler sizi ek kurutma makinesi almaktan kurtacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap