1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Chromecast nedir, ne işe yarar?

Chromecast nedir, ne işe yarar?

featured

İlk olarak 2013 yılında hayatımıza giren ve 35 $ ücretle satılan Chromecast, Google’ın geliştirdiği muhteşem bir görüntü aktarma cihazıdır. Kendi içinde uygulama desteğine de sahip olan Chromecast ile YouTube ve Netflix gibi popüler video platformlarını HDTV televizyonlarınıza yansıtabilmeniz mümkün. 2015’te ise Google, Chromecast’ın daha gelişmiş bir sürümü olan Chromecast Audio’yu yayınladı. Geçen sene ise üçüncü nesil Chromecast Ultra yayınlandı ve 35 $ yerine 69 $ fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Chromecast ne için kullanılır?

Yukarıda ismi zikredilen üç Chromecast modeli de 1080p içerikleri oynatabilir ve HDMI girişi yoluyla kullanılır. Bu sayede cep telefonunuzdaki YouTube uygulamasını açarak görüntüyü kablosuz olarak normal televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Google Cast protokülünü kullanan diğer tüm uygulamalarda bu sistem aynen geçerlidir. Örneğin oynadığınız oyunlar, kullandığınız dizi izleme uygulaması Google Cast desteğine sahipse kablosuz olarak görüntüyü televizyona verebilmeniz mümkündür.

Peki ya 4K desteği?

Şuan için 4K ve HDR destekleyen tek Chromecast modeli, Chromecast Ultra. Fiyatı normal Chromecast’lara göre biraz daha pahalı. Ancak 4K televizyonunuz yoksa bu ürünü satın almanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

Tam verim için bunlara dikkat!

Chromecast’tan tam verim almak istiyorsanız, en az 5 Mbit bağlantı hızına sahip bir internetinizin olması gerekiyor. Ayrıca internetiniz hızlı ise, ancak televizyonun oda içindeki konumu WiFi çekim gücünü düşürüyorsa yine çok verim alamazsınız. WiFi’i kullanan başka cihazları geçici olarak kapatmak da verimi yükseltebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap