PC 24 kez görüntülendi. 0

Bilgisayar Ömrünü Uzatmak için Öneriler

Binlerce lira ödememize rağmen, kısa bir süre içerisinde yavaşlamaya, donmaya ve bataryası tükenmeye başlayan bilgisayarlarımız; maalesef ki bizi büyük bir hüsrana uğratıyor. Üstelik her ne kadar en kaliteli marka seçiminde bulunmuş olduğumuzu düşünsek de bilgisayarımızın birkaç yıl içerisinde bozulmasına hatta hiç çalışmamasına bile neden olabiliyoruz.

Böyle üzücü bir durumla karşılaştığımızda çoğu zaman üretici firmaları suçlasak da aslında bilgisayarlarımızı yanlış kullanım sonucunda bizler bozuyoruz.

Bilgisayar ömrünü uzatmak için öneriler başlıklı bu yazımızda bilgisayarınızın ciddi anlamda kullanım süresini uzatmanıza yardımcı olacak birtakım yöntemlere değinmek istiyoruz.

bilgisayar-ömrünü-uzatma-yolları-300x167 Bilgisayar Ömrünü Uzatmak için Öneriler

İşte; bilgisayar ömrünü uzatmanın yolları:

  • Zaman zaman bilgisayar kasasını açarak, iç kısmını temizleyin!

Bilgisayarlarımızı gerçekten de tehdit eden en önemli faktörler arasında yer alan bilgisayarın kısa bir süre içerisinde ısınması; bilgisayar ömrünü kısaltan oldukça önemli bir etken olma özelliği taşıyor.

Özellikle laptopların ve masa üstü bilgisayarların belirli bölgelerinde bulunan deliklerin tıkanması; fanın doğru düzgün bir şekilde çalışmasına engel olarak, bilgisayar hızına gölge düşürüyor.

Bu durumun önüne geçmek adına mutlaka zaman zaman bilgisayarınızın kasasını açmalı, kasanın iç kısmındaki tozu, yumak haline gelen kir ve saçları derinlemesine temizlemelisiniz.

  • Bilgisayar kablolarının durumunu sık sık gözden geçirin

Bilgisayarların önemli birer donanım parçaları olan kablolar; zaman içerisinde gevşeyerek, bilgisayarın ileri süreçte çalışmamasına neden olabiliyor.

Bu yüzden de kabloların gevşemesini engellemek adına kabloların mevcut durumunu sık sık kontrol etmeniz gerekiyor.

  • Bilgisayarınızı düzenli olarak güncelleyin

Bilgisayarınızın eskisine nazaran kat ve kat daha yavaş çalışmasından şikayetçiyseniz; bu durumun güncellemeleri yeterince takip etmemenizden kaynaklı olabileceğini unutmamalı; bilgisayar güncellemelerini zamanında yapmalısınız.

Özellikle bilgisayarınıza virüs bulaşmasını istemiyorsanız; düzenli olarak virüs programlarını güncellemelisiniz.

  • Bilgisayarınızı her türlü fiziksel hasardan koruyun!

Özellikle garanti süresi bile dolmadan karşılaşılan bilgisayar bozulmalarının en önemli nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkan; bilgisayarın darbe alması, kullanıcı kaynaklı en büyük hatalar arasında bulunuyor.

Bilgisayarınızı yanlışlıkla bir yere çarpmanız, bilgisayarınızı yere düşürmeniz; bilgisayarınızı bozabileceği gibi bilgisayarınıza sıcak ya soğuk içecekler dökmeniz de kaçınılmaz bir son olarak bilgisayarınızı bozabiliyor.

Bu yüzden de elinizdeki çay, kahve ya da kola ile bilgisayarınıza hiçbir şekilde yaklaşmamalı; bilgisayarınızı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

  • Elektrik kaynaklı bir sorun olmadığından emin olun!

Bazen ani bir elektrik kesintisi bile bilgisayarın bozulmasına neden olabilirken bazen de elektrik dalgalanmaları ana kartın yanması gibi ciddi sonuçları beraberinde getirebiliyor.

Bu yüzden de evinizde mutlaka şebeke kaynaklı bir elektrik sorunu bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın