Sponsor 25 kez görüntülendi. 0

Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain sorgulama işlemi nedir, ve nasıl sorgulama yapılır içerikli makalemiz sizler için özenle hazırlanmıştır.Herhangi bir internet sitesine giriş yapmak için kullanmış olduğunuz alan adları domain olarak nitelendirilmektedir. Belirli ücretler karşılığında sağlayıcı firmalardan satın alınan alan adları bir nevi internet sitenizin kimliğidir denilebilir. Bir internet sitesine ulaşmak için domain satın almadan ip adresini kullanabilirsiniz. Tabii ki ip adresini herkesle paylaşmak güvenlik konusunda problemler yaşamanıza sebep olacaktır. Herhangi bir alan adını satın almak için sağlayıcılar aracılığıyla yaptığınız sorgulamalar domain sorgulama olarak nitelendiriliyor. Bir sorgulama işleminde alan adının daha önce herhangi bir kişi tarafından satın alındığını ya da diğer uzantılarının satın almaya müsait olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

domain-sorgulama-300x169 Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Domain sorgulama işlemi her websitesinde standart bir şekilde yapılmaktadır. Biz Verigom firması üzerinden bu işlemin nasıl yapıldığını göstereceğiz. Öncelikle https://www.verigom.com/domain-sorgula/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

doman-sorgulama-nasil-yapilir Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

Yukarıdaki resimdeki domain sorgulama alanına , satın almak istediğiniz domain ismini ve sonuna uzantısını yaparak yazarak kontrol et butonuna basmalısınız.

doman-sorgulama-islemi-nasil-yapilir Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

Sistem daha sonra sizler için domain uzantısının ve isminin dolu olup olmadığını kontrol edecek ve size yukarıdaki resimdeki gibi müsaitlik durumu hakkında bilgi verecektir. Eğer domain sorgulama işlemi sonrasında müsait olan alan adı uzantısını satın almak isterseniz ilgili sayfadaki hemen aşağıda seç ve devam et butonuna basarak, işlemleri tamamlayarak istediğiniz domain uzantısına sahip olabilirsiniz.

En İyi Domain Sorgulama Siteleri

Projeniz için en uygun domaini belirlediğinizde artık satın alma aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan domainin daha öncesinde farklı bir kişi tarafından satın alınıp alınmadığıdır. Alan adı satışı yapan birçok firma domain sorgulama konusunda sizlere fırsat tanıyacaktır. Hangi firmanın ne gibi avantajlar sunduğunu aşağıda bulunan listeden görebilirsiniz.

Verigom

Verigom, domain sorgulama konusunda sizlere üstün performans sunarken aynı zamanda sorguladığınız domainin farklı uzantılarını da satın almanız için sizlere seçenek olarak belirtecektir. 25 adet domain uzantısını doğrudan satın alabilir ve sorguladığınız domaini hiçbir şekilde log kaydı tutmadan ilgili bilgilerini öğrenebilirsiniz. Domain sorgulama işlemiyle birlikte satın aldığınız domainin tüm bilgilerini ücretsiz whois gizleme hizmetiyle dışarıdan yapılan sorgulamalara kapatabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ücretsiz otomasyon sayesinde domain üzerinde hakimiyet kurabilir ve tüm işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Birçok kullanıcı özellikle domain sorgulama işlemlerinde doğrudan Verigom internet sitesinde bulunan aracı kullanarak sorgulama işlemini gerçekleştiriyor.

İHS

İHS domain sorgulama aracıyla birlikte alan adının müsaitlik durumunu kolayca sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken projeniz için belirlemiş olduğunuz farklı domain alternatiflerini toplu olarak sorgulayabilir hepsi için ayrı ayrı sonuçlar alabilirsiniz. Domain sorgulama işleminin hemen ardından yapacağınız satın alma işlemiyle alan adınız anlık olarak aktif olacak ve kullanıma açılacaktır. Tüm bunlar İHS firmasını domain sorgulama konusunda tercih edilebilir bir konuma getiriyor.

İsim Tescil

Türkiye’nin köklü firmalarından biri olan İsim Tescil’de mükemmel domain sorgulama aracını sizlerin kullanımına sunmaktadır. Bu sorgulama aracıyla birlikte sorguladığınız domainin farklı uzantı seçeneklerini sizlere sunmaktadır. Herhangi bir şekilde satın almak istediğinizde size doğru, anlaşılır ve kolay bir süreç vaat ediyor. Alan adını satın aldıktan sonra yönetim işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz özel yazılımıyla dns güncelleme, name server oluşturma, alt name server oluşturma, ücretsiz yapım aşamasında sayfası, ücretsiz yönlendirme ve hesaplar arası iç ve dış transfer gibi özelliklerin tamamını ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu sebeple tercihlerinizi değerlendirirken köklü firmalardan domain sorgulama yapmak istiyorsanız İsim Tescili Verigom’dan bir sonraki sıraya yerleştirebilirsiniz.

Atak Domain

Atak Domain Türkiye’de bulunan ICANNN sertifikasına sahip nadir kuruluşlardan biridir. Bu sebeple domain sorgulama işlemlerini gerçekleştirirken domaini piyasa fiyatından kolayca satın alabilirsiniz. Her ne kadar tercih edilen bir platform olsa da özellikle bir önceki belirttiğimiz firmalardan daha az özellik sunmasından dolayı cazip bir fikir olarak gözükmüyor. Bizim bu konuda sizlere önerimiz geniş çaplı özellikler sunan, her açıdan kolay bir kullanımı olan ve ücretsiz domain sorgulama sayfası olan siteleri tercih etmenizdir. Atak Domain bu konuda ne kadar yurtdışına açılmış bir firma da olsa ne yazık ki istenilen performansı doğru bir şekilde veremiyor.

Godaddy

Domain sorgulama konusunda Türkiye’de ve dünyada en çok bilinen ve tercih edilen firmaların başında geliyor. Her zaman uygun fiyat politikasını izlemesi ve bazı zaman dilimleri içerisinde domainlerde indirime gitmesi insanları domain sorgulama konusunda bu firmayı tercih etmeye itiyor. Bir alan adı sorgulama firmasının kaliteli olmasında belirleyici etken kesinlikle log tutmaması ve uygun fiyat politikasını izlemesidir. Son zamanlarda çıkan söylentilere göre uygun fiyatlı alan adı satışı gerçekleştiriyor olsa da kayıt tuttuğu biliniyor. Bu sebeple domain sorgulama sayfasında satın almak için sorguladığınız alan adının bir süre sonra firma tarafından satın aldığını görebilirsiniz. Hâl böyle olunca bir öneri vermek gerekirse Godaddy firmasını listenizin sonuna yerleştirip doğru alternatifi bulamadığınız durumlarda kullanmanız gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın