İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Güvenli İnternet Kullanım İpuçları

Güvenli İnternet Kullanım İpuçları

featured

İster interneti olmayan bir dünyayı hiç tanımayan bir genç veya çevrimiçi halatları öğrenen kıdemli bir ebeveyniniz olsun, güvenli internet taraması ailenizi virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve daha fazlasından korumak için bir zorunluluktur.

Günümüzün interneti, sosyal medyadaki pop-up’lar, spam, kötü amaçlı uygulamalar ve anketlerle dolu ve meşru içeriği tehlikeden ayırmak zor olabilir. Yanlış şeye tıkladığınızda bir sonraki durağınız iyi bir virüs temizleme aracı bulmaya çalışmaktır.

Çevrimiçi Ortamda Güvende Kalmak İçin İpuçları

Güvenilir bir Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Virüsten koruma yazılımı internet tabanlı tehditleri durdurabilir ve sizi tehlikeli web siteleri konusunda uyarabilir. Virüs kaldırmaya karşı ilk savunma hattınızdır. Virüsten koruma yazılımınızı güncel tuttuğunuzdan ve evinizdeki herkesin bilgisayarının bir tane kullandığından emin olun.

Uygulamalar Dahil Ne İndirdiğinize Dikkat Edin

Ücretsiz fotoğraf yazılımında hızlı bir arama yaparsınız ve ilk birkaç arama sonucundaki bir şeyin güvenli bir site olması gerektiğini varsayarsınız, değil mi? Yanlış. Tanımadığınız veya araştırmadığınız sitelerden veya satıcılardan asla yazılım veya uygulama indirmeyin. Tek bir tıklama, masaüstü veya mobil cihazınızı bir bilgisayar korsanına açabilir.

İnternet

Https’yi Arayın

“www” nin önündeki bu küçük metin çok şey ifade ediyor. Bir sitede sadece “http” varsa, bu güvenli olmadığı anlamına gelir. “https” ifadesinin URL alanında bir asma kilit vardır ve web sitesinin güvenli olduğunu ve paylaştığınız verileri karıştırmak için şifreleme kullandığını belirtir. Bu, özellikle alışveriş yaptığınız ve kredi kartı bilgilerinizi paylaştığınız her site için bir zorunluluktur.

E-posta Bağlantısına Tıklamadan Önce Düşünün

Kimlik avı e-postaları, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar için en iyi teslim yöntemidir. Tanıyor olabileceğiniz işletmelerin meşru bir e-postası gibi görünmek üzere tasarlanmışlardır, ancak bağlantıyı tıkladığınızda, bilgisayarınıza virüs indirebilecek bir siteye yönlendirilirsiniz.

Tıklamadan e-posta bağlantılarının üzerine gelmeyi öğrenin. Bu, gerçek URL’nin, olduğunu düşündüğünüz yasal siteye hiç benzemediğini ortaya çıkarabilir ve sizi büyük bir tıklama hatasından kurtarabilir.

İyi Bir Şifre Yöneticisi Edinin

Bilgisayar korsanları, insanların kullandığı en önemli parolaları bilir ve sisteminize girmek için bunları kolayca aşabilirler. Geçmişi çok daha zor olan karmaşık parolaları oluşturmak ve kaydetmek için bir parola yöneticisi kullanın.

Mobil Cihazlarda Konum Hizmetlerini Kapatın

İnternette fotoğraf paylaşmak eğlencelidir, ancak yabancılar evinizin yakınındaki köpek parkında gerçekten haritalı bir konuma ihtiyaç duymazlar. Kendiniz ve aileniz hakkında istediğinizden daha fazla bilgi vermediğinizden emin olmak için mobil cihazlarınızda konum hizmetlerini kapatın.

Yorum Yap

Yorum Yap