İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Temel İnternet Güvenliği İpuçları

Temel İnternet Güvenliği İpuçları

featured

Siber suçlular, kişisel bilgilerinizi vermeniz veya bilgisayarınızı tehlikeye atmanız için sürekli olarak sizi hedeflemek ve kandırmak için yeni yollar arıyor. Bu nedenle, kendinizi siber saldırılardan korumak için ne yapmanız gerektiğini anlamanız gittikçe daha kritik hale geliyor. Kuruluşunuzun sizi saldırılardan korumakla görevli bir siber güvenlik departmanı olsa da bu, güvende olduğunuz anlamına gelmez. Polis memurlarının halkın her üyesini aynı anda koruması imkansız olduğu gibi, siber güvenlik görevlilerinin de her bilgisayarı aynı anda koruması imkansızdır. Bu nedenle, bilgi almak ve kendilerini ve organizasyonlarını korumak için üzerine düşeni yapmak, bir organizasyondaki her kişiye bağlıdır. Bu yazıda, internet güvenliği karşı korunmaya yardımcı olabilecek herkesin arayabileceği birkaç önemli şey var.

E-posta Güvenliği

Bilinmeyen bağlantıları veya ekleri açmayın. Arkadaşlardan veya meslektaşlardan gelen bağlantılar bile kötü amaçlı olabilir. Hesabın tüm kişilerine kötü amaçlı bir bağlantı içeren bir ileti göndermek için güvenliği ihlal edilmiş bir e-posta hesabı kullanılacaktır. Çoğu insan, bir arkadaşından veya akrabasından gelen bir bağlantıyı düşünmeden tıklar. Aşağıdaki e-posta örneği, hedefli kimlik avı e-postasına bir örnektir. Bu tür e-postalar, alıcıyla ilgili bilgileri içerir ve gönderen, aldatma yoluyla kullanıcıdan bazı bilgiler almaya çalışır. Herhangi bir olağandışı veya beklenmedik bilgi talebi veya bir bağlantıyı takip etme talebi, gönderen ile başka bir iletişim yöntemi aracılığıyla doğrulanmalıdır. Pek çok kimlik avcısı, kullanıcıların tuzak olabileceğini düşünmeden harekete geçmelerini sağlamak için veya korkutma taktikleri kullanır.

internet güvenliği

Sosyal Ağ

Bilgi güçtür. Sosyal ağ siteleri, arkadaşlarla iletişim halinde kalmak ve yeni insanlarla tanışmak için harikadır ancak aynı zamanda suçlulara sizinle ilgili bilgileri de verebilirler. Kişisel bilgilerin herkese açık olarak görülebildiği sitede güvenlik politikanızın neye ayarlandığını bildiğinizden emin olun. Sosyal medya sitelerinde neler konuştuğunuz konusunda her zaman dikkatli olmak en iyisidir. Bazı hesaplar sahte ve bilgi toplama amaçlıdır.

Virüs / Kötü Amaçlı Yazılım

Herkes hayatı boyunca hastalanır. Bununla birlikte, çoğu hastalığa direnmek için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şeyler yapabilirsiniz. Virüsler benzerdir, İnternetteki çok miktarda kötü amaçlı yazılım ve günlük web sitelerinde yaygınlığı nedeniyle enfeksiyonların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, hangi yazılımların bilgisayarınızı koruyabileceğini ve bilgisayarınıza virüs bulaştığında atmanız gereken adımları bilmek önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş, yazınızda güvenlik için çift doğrulamadanda bahsederseniz daha güzel olucaktıt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir