Girişim 22 kez görüntülendi. 0

KOSGEB Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kendi işini kurma hayali kuran, lakin bir türlü bütçesini denkleştiremeyenlerden misiniz? O zaman size güzel ve sevindirici bir haberimiz var: 1990 yılından bu yana kendi işinin kurma taraftarı olan esnafa, küçük ve orta ölçekli işletmelere yardım elini uzatan KOSGEB’ ten sizler de yararlanabilir; kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Bu sorumuzda KOSGEB’ ten yararlanmak isteyen adayları için ? KOSGEB’e nasıl başvurulur? sorularını yanıtlamak; KOSGEB’in ne işe yaradığına kısaca değinmek istiyoruz.

kosgeb-nedir KOSGEB Nedir? Nasıl Başvurulur?

İşte; KOSGEB’e dair bilmeniz gerekenler:

KOSGEB nedir?

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet sunmaya devam eden bir kuruluştur.

Orta ve Küçük ölçekli işletmelerin yurtiçi ve yurtdışındaki pazardaki güçlerini arttırmalarına katkıda bulunmak amacıyla kurulan KOSGEB; aynı zamanda KOBİ’lere ihracat, kurumsallaşma ve AR-GE faaliyetlerini geliştirme yolunda yardımcı olur.

Orta ve küçük ölçekli firmalar KOSGEB hibe, teşvik ve kredilerinden yararlanabileceği gibi ilk defa iş hayatına atılacak olan yeni girişimciler de KOSGEB hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.

Ancak; KOSGEB hibe, teşvik ve kredilerinden faydalanmayı planlayan tüm girişimcilerin KOSGEB tarafından talep edilen birtakım niteliklere mutlaka sahip olmaları zorunludur. Yani KOSGEB her yeni iş fikrine destek olan bir kurum değildir.

KOSGEB ne işe yarar?

İşletmelere eğitimsel ve maddi destek sunan KOSGEB; bu yönüyle ülke ekonomisini de geliştirmeyi hedefler.

Kobi proje destek programı, genel destek programı, kredi-faiz desteği; KOSGEB tarafından işletmelere tanınan avantajlar arasında bulunur.

Peki, yeni işletmenizi aktif bir şekilde faaliyete geçirmek yani KOSGEB’ten yararlanmak adına nasıl bir yol izlemeniz gerekir? Bir diğer deyişle KOSGEB’e nasıl başvurabilirsiniz?

KOSGEB’e nasıl başvurulur?

KOSGEB mali desteklerinden yararlanabilmeniz adına öncelikle KOSGEB tarafından düzenlenen eğitimine katılmanız ve katıldığınız bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekir.

Eğitimi başarıyla tamamladığınızı gösteren sertifikanızı aldıktan sonra şirket kurmaya başlayabilirsiniz. Şirket kurma aşamasını da tamamlar tamamlamaz KOSGEB’e başvurabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:

KOSGEB hibe ve teşviklerinden yararlanabilmeniz için öncelikle şirketinizi kurmalı ve harcama kalemlerini gösteren faturalarınızı saklamalısınız. Çünkü KOSGEB bu faturalar doğrultusunda size mali destekte bulunan bir kurumdur.

Yani öncelikle birtakım şirket kurma masraflarını kendiniz karşılayabilir ardından bu masrafların belirli bir kısmının KOSGEB tarafından ödenmesini talep edebilirsiniz.

KOSGEB’e başvurmak için; öncelikle kurumun ilgili web sitesine üye olmalı, ardından da kobi beyannamesinde bulunmalısınız. Beyannamenizin kurum tarafından uygun görülmesi üzerine kobi desteklerine başvurabilirsiniz!

Başvuru işlemlerinizi hemen tamamlamak adına http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın